Wybór kierunku studiów rodzi istotne pytania, które zadaje sobie wielu przyszłych studentów. Pomiędzy tymi dwoma kierunkami studiów jest wiele istotnych różnic. Podejmując decyzję, warto przemyśleć swoje predyspozycje, cele i możliwości. Spróbujemy wam to ułatwić.
Politechnika kontra ASP
Podstawowa różnica to uczelnie, które wykładają te dwa kierunki. Architekturę i urbanistykę można studiować na Politechnikach. Architektura wnętrz natomiast wykładana jest także na Akademiach Sztuk Pięknych. Jak na razie, jedyną szkołą ASP, na której można studiować architekturę i urbanistykę jest uczelnia poznańska. Bardzo ogólnie można więc założyć, że umysły ścisłe i osoby ze zdolnością analitycznego myślenia lepiej poradzą sobie na architekturze i urbanistyce. Z kolei elastyczne umysły humanistyczne z predyspozycjami artystycznymi sprawdzą się lepiej na architekturze wnętrz. Przyjrzyjmy się bliżej umiejętnościom, które będą potrzebne na obu kierunkach oraz możliwościom, które posiada absolwent każdego z nich.
- Architektura i urbanistyka. Studia na Politechnice będą wymagały rozbudowanych umiejętności matematycznych, fizyki budowli, znajomości konstrukcji, materiałoznawstwa, mechaniki budowli. Kończąc ten kierunek zostaje się architektem z tytułem inżyniera lub magistra inżyniera.
Architektura i urbanistyka daje absolwentowi uprawnienia konstrukcyjne i projektowe. Oznacza to, że może zajmować się kreowaniem, tworzeniem, projektowaniem budynków, mostów – architektury urbanistycznej. W tym również oczywiście może zajmować się projektowaniem wnętrz. Jego kompetencje są więc z całą pewnością szersze niż osoby po ukończeniu architektury wnętrz.
- Architektura wnętrz. Tu studenci będą mieli znacznie więcej do czynienia z rysunkiem, malarstwem, projektowaniem, ale również teorią z dziedzin humanistycznych – na przykład rozbudowaną historią architektury. Kończąc ten kierunek zostaje się architektem wnętrz z tytułem licencjata lub magistra.
Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się szeroko rozumianą aranżacją przestrzeni. Kompetencje pozwalają mu operować organizacją przestrzeni w obrębie konkretnego wnętrza, również przestawiać ściany, ale przede wszystkim urządzać wskazaną przestrzeń, dobierając do siebie wszystkie elementy.
Który kierunek jest lepszy?
Choć podobnie brzmiące kierunki mocno się od siebie różnią, to wciąż wiele je łączy. Oba wymagają otwartości, wyobraźni – zwłaszcza przestrzennej, kreatywności i zdolności wizualizacji oraz umiejętności sprawnego obracania się pośród pomysłów, które dopiero rodzą się w głowie. Na pytanie który z nich jest lepszy, jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Przejście z sukcesem przez etap edukacji wymaga predyspozycji dla danego kierunku – ważne więc, aby wybór podyktowany był indywidualnymi zdolnościami i umiejętnościami.
Ciekawi was, czy lepiej zarabia architekt wnętrz czy architekt? I to pytanie nie jest takie proste. Znaczenie mają kompetencje, staż pracy, doświadczenie i umiejętności, ale również miejsce pracy – zupełnie inne zarobki są bowiem w dużych firmach, a inne w małych przedsiębiorstwach. Teoretycznie – według statystyk – architekci po Politechnice mogą oczekiwać nieco wyższego wynagrodzenia. To jednak tylko teoria, praktyka rządzi się własnymi prawami, a to jak mocno wykwalifikowanym specjalistą zostaniesz, zależy wyłącznie od ciebie.
Pokonaj egzaminy bez trudu
Zanim zdobędziesz wykształcenie i zostaniesz architektem, musisz ukończyć szkołę, a jeszcze wcześniej przejść przez proces rekrutacji. Jeśli się go obawiasz i chcesz zwiększyć swoje szanse, zapisz się na kurs na architekturę lub kurs na ASP. Oba te kursy przygotowane zostały z myślą o kandydatach na konkretne kierunki studiów. Program kursu obejmuje zagadnienia egzaminacyjne, ułatwia przygotowanie teczki i oczywiście zwiększa zakres umiejętności. Kurs na ASP oraz kurs na architekturę pozwoli ci pokonać konkurencję!
Więcej o kursie na architekturę dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-na-architekture
Więcej o kursie na ASP dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-na-asp