Pytanie tak szerokie, że odpowiedź na nie mogłaby zająć kilka oddzielnych wpisów. Tak naprawdę jedyną odpowiedzią jest WSZYSTKO. Nie ma czegoś, czego się nie da narysować.
Najlepszym tego przykładem są wszelkie abstrakcje, piękne i czasami niezrozumiałe dla odbiorcy. Ale właśnie one pokazują, że niemożliwe nie istnieje. Innym przykładem, bliższym, jest egzamin wstępny na uczelnie artystyczne. W ten sposób np. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej sprawdzane są nie tylko umiejętności rysunkowe ale też wyobraźnia kandydatów. Im mniej materialny, namacalny temat tym lepiej. W końcu nie każdy będzie wiedział jak zilustrować zjawisko fizyczne, pojęcie czy przysłowie.
Wracając do tematów namacalnych, widzialnych, podpowiadamy – zawsze najłatwiej ustawić martwą naturę. Wszystkie potrzebne przedmioty dostępne są pod ręką – książka, butelka, owoc. Z trzech przedmiotów można ustawić kilka różnych kompozycji.
Jeśli jednak szukamy innych tematów, polecamy spróbować swoich sił w portretach. Może się zdarzyć, że nasz model nie będzie na tyle cierpliwy żeby wytrwać do końca sesji. Nie szkodzi – ćwiczenie rysowania ruchu bardzo rozwija. Ćwiczenie wymagające, ale piękne i dające efekty. Spróbujmy narysować ciało w ruchu. Może to być sylwetka osoby krzątającej się w kuchni, może to być postać pracująca w ogródku. Każdy ruch będzie odpowiedni.
Po postaci wdzięcznym tematem będzie narysowanie domowego pupila. Jednak on na pewno nie da rady usiedzieć w miejscu, więc możemy posiłkować się zdjęciem. Po jednej próbie ze zdjęciem można wykonać następną pracę, już bez zdjęcia, z wyobraźni – znamy już proporcje zwierzęcia, teraz wystarczy zmienić pozę.
Jeśli przebywamy poza miastem, warto poćwiczyć rysowanie krajobrazu. Mogą to być szerokie ujęcia lub też zbliżenia na ciekawe detale. Warto pochylić się nad rodzajami liści czy kory, poszukać w nich różnych nietypowych kolorów. Zobaczyć, jak odbija się światło na wilgotnej trawie lub co dokładnie odbija się w tafli wody.
W mieście można poszukać inspiracji w jego architekturze. Wszelkie zakamarki, ukryte podwórka w starych kamienicach czy detale okien będą bardzo dobrym tematem pracy.
Jak widzicie, nie ma wymówek od rysowania. Nie traćcie więc czasu i ołówki w dłoń, na pewno obok Was jest coś wartego narysowania!
Dominik Kanak