Czy nauka rysunku pomaga w nauce?

Opublikowano: 3 lutego 2020
Udostępnij

To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców, wybierających zajęcia pozalekcyjne dla swoich dzieci. Szkoła rysunku nie jest bowiem wyłącznie miejscem dla przyszłych artystów, którzy w rysowaniu widzą swój zawód. To również miejsce, w którym nauka rysunku jest zabawą i przyjemnością, pasją i zajęciem relaksującym, które – przy okazji – przynosi bardzo wiele pobocznych korzyści.

Rysunek dla dzieci jest istotnym elementem kształtującym ich rozwój. Od najmłodszych lat pomaga rozwijać wyobraźnię, ćwiczyć motorykę i poszerzać szereg rozmaitych umiejętności. Czy ma to jednak jakiekolwiek przełożenie w wieku szkolnym i wpływa na zdolności przyswajania wiedzy przez młodzież?

Już nie pamiętam…

Nie jest tajemnicą, że jednym z bardziej istotnych kryteriów umiejętności nauki jest zdolność zapamiętywania. Nawet najbardziej intensywna nauka nie przyniesie bowiem efektów, jeśli niesprawna pamięć nie będzie w stanie zebrać przyswajanych danych. Do bardzo interesujących wniosków na ten temat doszli kanadyjscy naukowcy. Zebrali grupę studentów, którą poprosili o zapamiętanie dość dużej ilości nieskojarzonych ze sobą słów. Studenci mieli 40 sekund na przyswojenie każdego słowa – zaproponowano im do wyboru zapisywanie lub narysowanie każdego z nich. W kolejnym etapie badania, poproszono studentów o klasyfikację prezentowanych dźwięków – zadaniem tej części eksperymentu było jednak tylko rozproszenie uwagi badanych. Trzeci etap polegał na weryfikacji wyników – studentom dano minutę i poproszono ich o wymienienie zapamiętanej listy słów, przedstawionych na wstępie badania. Wyniki bardzo jasno pokazały, że najlepiej zapamiętane zostały te słowa, które zostały narysowane.

Ta sama grupa naukowców postanowiła drążyć temat dalej. Stosując więc wciąż miernik słów, stosowali kolejne techniki zapamiętywania, od zapisywania, przez opisywanie cech, wizualizację, prezentację obrazów i wiele innych – wciąż porównując je z metodą rysowania. Wyniki w bardzo zdecydowany sposób wciąż przedstawiały wyższość rysowania nad którąkolwiek z pozostałych technik zapamiętywania.

Wnioski z badania są bardzo klarowne. Rysowanie pomaga zapamiętywać. Dzieje się tak najpewniej za sprawą tworzonych w mózgu śladów pamięciowych, które uruchamiane są podczas rysowania.

Aktywność mózgu

Sprawdźmy dalej… Organem, który decyduje o zdolności uczenia się jest oczywiście mózg. To jego sprawność decyduje o tym, na ile skutecznie możemy przyswajać wiedzę. Okazuje się, że zajęcia z rysunku w miarodajny sposób wpływają na aktywność naszego centrum zarządzania.

Aby to wyjaśnić, posłużymy się tym razem badaniami doktor G. Kaimal z USA. Podczas prowadzonych na ochotnikach w grupie wiekowej 18-70 lat badań, rozdzielono pomiędzy uczestnikami zadania tematyczne związane z tworzeniem sztuki. Rysowanie, kolorowanie, powielanie szlaczków i inne – każde dotyczyło bezpośrednio tworzenia. Podczas, gdy badani oddawali się twórczości, naukowcy sprawdzali aktywność ich mózgu. U wszystkich badanych podczas rysowania wzrastała aktywność kory przedczołowej, zwiększał się w tym rejonie przepływ krwi.

Kora przedczołowa to część mózgu, która ma istotną rolę w sferze emocjonalnej oraz jest tak zwanym ośrodkiem nagrody w mózgu.  Ten drugi aspekt w uproszczeniu oznacza miejsce, które na etapie ewolucji powstało w naszych mózgach po to, aby dobrym samopoczuciem nagradzać nas za zachowania, które potencjalnie mogą mieć na nas dobry wpływ.

Co to oznacza? W bezpośrednim przełożeniu – rysowanie aktywuje nasz mózg, poprawia przepływ krwi i wpływa korzystnie na nasz organizm – w przeciwnym razie, mózg nie nagradzałby nas za tego typu aktywności. Szukamy dalej…

Samopoczucie

W procesie nauki nieocenione jest nasze samopoczucie. Nerwy, stres, strach, złe emocje – to czynniki, które ponad wszelką wątpliwość obniżają zdolność koncentracji, umiejętności zapamiętywania i zdecydowanie nie sprzyjają efektywnej nauce. A rysowanie przeciwnie!

Podczas rysowania wpadamy w stan głębokiego relaksu. Problemy i zmartwienia odchodzą na drugi plan – rysowanie bowiem dość skutecznie angażuje naszą uwagę, odciągając nas od negatywnych emocji. Rysowanie jest relaksujące, odprężające i pozwala „wyczyścić” umysł, przygotowując go do skutecznego przyswajania wiedzy.

Koncentracja

Skoro była już mowa o koncentracji – tu kolejny punkt dla rysunku. Praktykowanie tej rozwijającej dziedziny sprzyja zdolności skupienia uwagi na jednej rzeczy. Ma to znaczenie zwłaszcza u młodszych uczniów, dla których koncentracja bywa umiejętnością nieosiągalną, albo przynajmniej trudną do wyćwiczenia.

Dlatego zajęcia dla dzieci, które swoim programem obejmują dziedziny sztuki, bardzo sprzyjają  nauce koncentracji i skupienia. To z kolei, ma bardzo proste przełożenie na umiejętność efektywnej nauki.

Kurs rysunku

Rysować można oczywiście zawsze i wszędzie. Można swobodnie oddać się przyjemności tworzenia w domowym zaciszu i kreślić dowolne obrazy, podążając za wyobraźnią. Można również iść o krok dalej i skorzystać z kursów artystycznych. Kurs rysunku to bardzo rozwijające i pomocne zajęcia, które – jak widać wyżej – doskonale wspierają proces nauki. I nie ma w zasadzie znaczenia, czy wybieramy zajęcia ogólne, profilowany kurs grafiki, nowoczesny digital painting czy concept art. Każda forma aktywności artystycznej na równi pomaga naszym mózgom uczyć się skuteczniej!

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Martyna Włoch
Martyna Włoch
2023-09-23

Urszula Różalska
Urszula Różalska
2023-09-22

Polecam!

Barbara Krawczyk
Barbara Krawczyk
2023-09-21

Lekcje tutaj są prowadzone w świetnej atmosferze, polecam.

Jerzy Żurek
Jerzy Żurek
2023-09-20

Polecam, mój syn uczęszcza tutaj na lekcje i bardzo mu się podoba.

Danuta Szyszka
Danuta Szyszka
2023-09-18

Da Vinci Arte
Da Vinci Arte
2023-09-16

Polecam

Tomasz Kura
Tomasz Kura
2023-09-12

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki