Egzamin na Architekturę w Warszawie

Opublikowano: 13 maja 2023
Udostępnij

Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się w trybie jednolitych studiów magisterskich, które trwają 6 lat lub dwuletnich studiów II stopnia. Jak wyglądają egzaminy na architekturę? Jak ułatwić sobie dostanie się na architekturę w Warszawie? Jak wygląda harmonogram na kolejny rok akademicki? Podpowiadamy.

Jeszcze do niedawna na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej studia odbywały się w systemie dwustopniowym. Od roku akademickiego 2020/2021 uczelnia uruchomiła bezpłatne studia stacjonarne w trybie jednolitym. Absolwenci kierunku uzyskują tytuł magistra inżyniera architekta. Ponadto uczelnia na Wydziale Architektury oferuje również anglojęzyczny kierunek Architecture. To studia, które odbywają się w systemie dwustopniowym, a zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

Architektura na Politechnice Warszawskiej

Architektura na PW to dość mocno oblegany kierunek. Chętnych osób z reguły jest sporo, zaś miejsc niewiele. W roku akademickim 2023/2024 ogłoszonych zostało ich jedynie 100.  Zważywszy więc na fakt, że kandydatami są osoby z Warszawy, ale również i innych miast Polski, limit jest dość ograniczający. W ubiegłych latach przy maksymalnym progu 400 punktów kwalifikacyjnych, które można było uzyskać, minimum punktowe wynosiło odpowiednio: 215 w 2019 roku, 253 w 2020 roku, 246 w 2021 roku i 232 punkty w 2022 roku. W tabeli wynikowych z ubiegłych lat (w ujęciu wszystkich kierunków PW) progi punktowe na Wydziale Architektury osiągnęły najwyższe wartości.

Popularność architektury wynika nie tylko z ciekawego programu nauczania, ale również szerokich perspektyw, jakie roztacza przed absolwentami uzyskanie dyplomu. Zalet jest znacznie więcej. Stosunkowo nowy tryb studiów jednolitych sprawia, że kandydaci nie są zmuszeni dwukrotnie uczestniczyć w procesie rekrutacji, studenci mogą brać udział w rozwijających wymianach międzynarodowych, a uzyskanie dyplomu prestiżowej uczelni otwiera wiele zawodowych „drzwi”.

Rejestracja na architekturę

Proces rejestracji kandydatów rozpoczął się 29 kwietnia i trwa do 22 maja bieżącego roku. Odbywa się za pośrednictwem systemu internetowego. Pod adresem www.irk.pw.edu.pl/pl/ znajduje się IRK – Internetowa Rekrutacja Kandydatów, w której wybierając typ i tryb studiów, przechodzimy przez kolejne kroki, aby zarejestrować swoją kandydaturę na studia.

Rejestracja wymaga założenia konta w IRK i wypełnienia stosownych pól wymaganymi danymi (dane osobowe, kontaktowe, adres, informacje o posiadanym wykształceniu – rodzaj i nazwa ukończonej szkoły oraz jej adres), uzupełnienia informacji potrzebnych do wydania elektronicznej legitymacji studenckiej, dalej kandydat zobowiązany jest do zeskanowania dokumentów i wniesienia opłaty rekrutacyjnej. Na innych kierunkach do uzupełnienia pozostają jeszcze dodatkowe informacje dotyczące osiągnięć konkursowych czy olimpiad, procedura nie dotyczy jednak rekrutacji na Wydziale Architektury.

Egzaminy na architekturę – harmonogram

Jeśli chcesz zostać studentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, musisz dopełnić wszystkich formalności w określonych przez uczelnię terminach, oto najważniejsze z nich:

 • Od 22.04.2023 do 22.05.2023 trwa proces rejestracji.
 • Do 22.05.2023 należy wnieść opłatę rekrutacyjną.
 • Od 29.04.2023 do 10.07.2023 muszą zostać przesłane drogą elektroniczną stare matury, certyfikaty językowe.
 • Od 29.04.2023 do 10.07.2023 kandydaci, którzy dysponują dyplomami zagranicznymi lub innymi świadectwami ukończenia szkół średnich również muszą złożyć je drogą elektroniczną.
 • 03.06.2023 stacjonarnie w gmachu Wydziału odbędzie się sprawdzian uzdolnień i predyspozycji.
 • 13.06.2023 ogłoszona zostanie lista kandydatów, którzy przechodzą do kolejnego etapu rekrutacji.
 • 18.07.2023 ogłoszony zostanie ostateczny wynik kwalifikacji.
 • 19-20.07.2023 (do godziny 15:00 20.07) kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani na studia na Wydziale Architektury, są zobowiązani złożyć dokumenty. Ich brak dyskwalifikuje kandydata.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji na Wydział Architektury znajdziecie tu (klik).

Konkurs na architekturę

Po dokonaniu formalności kolejnym krokiem jest udział w tak zwanej konkursowej procedurze rekrutacyjnej. O zakwalifikowaniu kandydata na studia lub negatywnym wyniku rekrutacji decyduje liczba zdobytych w konkursie punktów. Te są sumą wyniku sprawdzianu oraz wyników egzaminów maturalnych (o tym niżej).

Egzamin na architekturę – stacjonarny sprawdzian uzdolnień i predyspozycji

Sprawdzian składa się z dwóch odrębnych zadań, na każde przewidziany jest czas do 90 minut. Oba zadania obejmują zakresem techniki graficzne, które określone są w temacie zadania – kandydat poznaje je więc w dniu sprawdzianu. Co istotne, kandydat nie może korzystać z własnych przyborów, wszystkie materiały zapewnia uczelnia. Można przyjść jedynie z własną deską do rysowania, z wyraźnym zastrzeżeniem, iż jej powierzchnia musi być czysta – nie może być pokryta notatkami, ani rysunkami.

Tematyka prac może być oczywiście różna. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądały zadania w trakcie poprzednich rekrutacji, to tu (klik) znajdziecie przykładowe zadanie z 2019 roku.

Egzaminy na architekturę – ocena wyników

Zespół Oceniający przygląda się uważnie pracom kandydatów, prace są anonimowe i zakodowane. Istotne kryteria, które brane są pod uwagę, formułowane są w kontekście zadania, ponadto krytyczne jest także przeczytanie i wykonanie zadania ze zrozumieniem, precyzyjnie i zgodnie z poleceniami.

Przejście do kolejnego etapu rekrutacji wymaga uzyskania minimum 30% z możliwych do uzyskania punktów. Kolejny etap rekrutacji to sumowanie punktów wyliczanych na podstawie dostarczonych wyników egzaminów maturalnych – szczegóły znajdziecie tu: https://www.arch.pw.edu.pl/Kandydaci/Studia-jednolite.

Studenci architektury – uzupełnienie dokumentów

Zakwalifikowani kandydaci, którzy w całości przeszli pozytywnie proces rekrutacji mają obowiązek dostarczyć komplet wymaganych dokumentów w dniach 19-20.07.2023.

Po złożeniu dokumentów pozostaje cieszyć się osiągniętym sukcesem i oczekiwać rozpoczęcia roku akademickiego po bardzo długich wakacjach ;).

Jak zdać egzamin na architekturę? Garść praktycznych podpowiedzi

Jeśli zależy ci na sukcesie i poważnie myślisz o studiowaniu architektury, musisz się solidnie przygotować. Ten prestiżowy i chętnie wybierany kierunek studiów jest bowiem marzeniem wielu kandydatów, a ty, żeby się dostać, musisz pokonać konkurencję. Sprawdźmy więc, jak możesz sobie ułatwić przejście przez proces rekrutacji:

 • Kurs rysunku na architekturę. Weź udział w kursie przygotowawczym. Zapisz się na kurs na architekturę, w trakcie którego poznasz mnóstwo technik, narzędzi, zdobędziesz praktyczne i bardzo przydatne informacje oraz wiedzę, która pomoże ci osiągnąć lepsze wyniki podczas egzaminu. Większość kandydatów ma za sobą tego typu kursy przygotowawcze, warto więc z nich skorzystać, zwiększając swoje szanse.
 • Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Obok profesjonalnego kursu rysunku, zwiększ swoje umiejętności, ćwicząc rysowanie. Formy uproszczone, szkic, architekturę – trenuj wyobraźnię przestrzenną, kompozycję, kadr, światło, cień, kreskę, walor, zainteresuj się klasyczną i współczesną architekturą, szukaj inspiracji i trenuj.
 • Wypocznij przed egzaminem. Nie rysuj do późnej nocy tuż przed egzaminem. Spędź ten dzień na przyjemnościach i relaksie, postaraj się naładować baterie i odpocząć. Połóż się wystarczająco wcześnie spać, wyśpij się, zjedz lekkie śniadanie i wyjdź z domu z zapasem czasu, który da ci komfort w przypadku korków na mieście czy innych nieprzewidzianych sytuacji. To wszystko pomoże ograniczyć poziom stresu, który może być pozytywnym motywatorem, ale tylko wtedy, kiedy nie odczuwasz go w nadmiarze.
 • Skup się na egzaminie. W trakcie trwania egzaminu uważnie czytaj polecenia i postępuj zgodnie z wytycznymi. Nie spiesz się – masz sporo czasu na wykonanie zadania. Oczywiście pracuj w miarę możliwości sprawnie, ale nie po łebkach.

Powodzenia!

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Martyna Włoch
Martyna Włoch
2023-09-23

Urszula Różalska
Urszula Różalska
2023-09-22

Polecam!

Barbara Krawczyk
Barbara Krawczyk
2023-09-21

Lekcje tutaj są prowadzone w świetnej atmosferze, polecam.

Jerzy Żurek
Jerzy Żurek
2023-09-20

Polecam, mój syn uczęszcza tutaj na lekcje i bardzo mu się podoba.

Danuta Szyszka
Danuta Szyszka
2023-09-18

Da Vinci Arte
Da Vinci Arte
2023-09-16

Polecam

Tomasz Kura
Tomasz Kura
2023-09-12

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki