Jak wyglądają egzaminy na architekturę?
Egzamin wstępny na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej składa się z dwóch etapów przeprowadzanych co roku tydzień po tygodniu w czerwcu. Aby przystąpić do egzaminu wystarczy zarejestrować się, a następnie w określonym terminie zjawić się na miejscu.
Pierwszy etap egzaminu:
Pierwszy etap egzaminu wstępnego to egzamin z rysunku. Wydział zapewnia potrzebne nam do wykonania zadania materiały, zaś tematy zdradzane są dopiero podczas egzaminu. W ciągu pierwszego etapu egzaminu stworzyć trzeba dwa rysunki odpowiadające na zadane tematy. Jeden z tematów wymaga na ogół bardziej artystycznego myślenia (np. interpretacja cytatu, bądź wspomnienia). Drugi temat sprawdza umiejętność logicznego myślenia oraz wyobraźnię przestrzenną (np. pawilon wykorzystujący w swojej elewacji zasady odbijanego w lustrach promienia). W sumie za pierwszy etap możliwe do uzyskania jest 200 punktów, po 100 za każdy z rysunków.
Drugi etap egzaminu:
Do drugiego etapu egzaminu zostają dopuszczone osoby, które przeszły pierwszy etap egzaminu z odpowiednim wynikiem. Potrzebna ilość punktów do uzyskania zależna jest od wyników pozostałych kandydatów. Drugi etap egzaminu sprawdza umiejętności modelarskie odpowiadające na zadany abstrakcyjny temat (np. forma zamknięta, a forma otwarta). Wszystkie potrzebne do wykonania materiały są dostarczane przez uczelnie zaś uzyskać można za drugi etap 100 punktów.
Co jest jeszcze ważne:
Poza punktami uzyskanymi z egzaminu uczelnianego pod uwagę przy rekrutacji brane są również wyniki egzaminu maturalnego (język polski, język obcy oraz matematyka). Aby lepiej się przygotować do egzaminu warto zajrzeć na stronę wydziału (www.arch.pw.edu.pl) i zapoznać się z archiwalnymi tematami.
Kurs przygotowujące na architekturę:
Szkoła rysunku Sealart oferuje kursy przygotowujące do egzaminu, prowadzone przez osoby, które ów egzamin mają za sobą i są gotowe podzielić się swoim doświadczeniem. Więcej na www.sealart.pl