Grafika komputerowa stała się dziedziną bardzo obszerną i łączy zagadnienia różnych kierunków sztuki. Absolwenci takich kierunków studiów mają bardzo szerokie pole do zawodowych popisów. Mogą pracować w coraz większej liczbie firm, świadczących wbrew pozorom bardzo zróżnicowane usługi. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym kierunkom studiów i sprawdźmy co się za nimi kryje.
Concept art, czyli grafika koncepcyjna. Obejmuje w głównej mierze tworzenie dla firm, zajmujących się grami komputerowymi, animacjami, grafiką komputerową w filmie. Zatrudnieni w takich miejscach graficy to utalentowani artyści z bogatą wyobraźnią i szerokimi umiejętnościami. Artyści concept art pracowali przy największych produkcjach światowego kina – na przykład przy tworzeniu trylogii Władcy Pierścieni i tworzeniu najbardziej znanych produkcji komputerowych gier, które znane są wszystkim miłośnikom tej formy rozrywki. Od grafika concept art wymaga się nie tylko doskonałej znajomości konkretnych programów graficznych, umiejętności tworzenia profesjonalnych i bardzo zaawansowanych animacji, ale również ogromnej kreatywności, otwartego spojrzenia na pracę oraz umiejętności przekazywania idei czy myśli obrazem.
Digital painting, czyli malarstwo cyfrowe. Dziedzina, która w dużym uproszczeniu sprowadza się do przeniesienia obrazów z obszaru malarstwa i rysunku na ekran komputera. Podstawowym narzędziem grafika digital painting jest zwykle tablet graficzny oraz specjalne oprogramowanie. Rysik, którym grafik operuje musi być opanowany do perfekcji i umożliwiać stworzenie równie inspirujących i wciągających dzieł, jak pędzlem i ołówkiem. Digital painting to rozwojowa i bardzo popularna dziedzina edukacji, której absolwenci tworzą dla nas później animacje, koncepcje gier komputerowych czy filmów. Wymagania w stosunku do specjalistów są bardzo wysokie. Obok umiejętności rysunku, konieczna jest również obsługa specjalistycznych programów graficznych, wyobraźnia oraz kreatywność.
Grafika 3D, czyli wizualizacja trójwymiarowa. Ta ciekawa dziedzina grafiki sprowadza się do tworzenia trójwymiarowych obrazów na ekranie komputera. Realne i do granic możliwości dopracowane obrazy do złudzenia odwzorowują zdjęcia czy obiekty. Tekstura, cienie, światło, załamanie, odbicia – dobry grafik 3D z powodzeniem poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Od grafika 3D, obok kierunkowego wykształcenia i znajomości licznych programów graficznych, wymaga się oczywiście precyzji, staranności, kreatywności oraz wyobraźni. Grafika 3D z powodzeniem jest wykorzystywana w przemyśle filmowym, grach czy zaawansowanych animacjach.
Wszystkie dziedziny grafiki komputerowej mają charakterystyczną specyfikę. Nowocześni, kształceni w tych nurtach artyści doceniają szerokie – wręcz nieograniczone możliwości, szybkość, z którą mogą pracować oraz większą dostępność możliwości – można pracować nawet w niewielkiej przestrzeni i nie jest potrzebny bogaty osprzęt – jak dla tradycyjnego artysty malarza, który nie obejdzie się bez sztalugi, płócien, farb i pędzli, bądź ołówków. Równocześnie jednak, ponieważ rzecz dzieje się na monitorze, artyści grafiki komputerowej to wykształceni i niezwykle zdolni ludzie, którzy wykorzystując skromny i niepozorny osprzęt, są w stanie stworzyć dzieła, które oszałamiają, zaskakują i niezwykle mocno oddziałują na wyobraźnię.
Jeśli marzysz o zostaniu grafikiem komputerowym i chcesz pracować w concept art, tworzyć grafikę 3D czy być specjalistą digital painting, powinieneś skończyć kierunkowe studia. Zanim jednak zdasz egzaminy i rozpoczniesz edukację, zacznij od kursu, który pozwoli ci stać się lepszym. Kurs digital painting pomoże ci poznać zakres, wymagania i ułatwi przygotowanie do egzaminów wstępnych. Kurs concept art wesprze twoją edukację, pomoże przygotować się do egzaminów na uczelnię artystyczną oraz poprawi twój warsztat. Kurs grafiki 3D – jak powyższe – pomoże ci doszlifować umiejętności, co z całą pewnością ułatwi rekrutację oraz późniejszą naukę na uczelni artystycznej. Nasze kursy grafiki dostępne są tutaj: https://www.sealart.pl/kursy/kursy-grafiki