Opublikowano: 15 lutego 2021
Udostępnij

Kadr to element kompozycji. Dotyczy na równi sztuki filmowej, fotografii, animacji, jak i malarstwa czy rysunku. Jest niezwykle istotny i ma dużą moc sprawczą w jakości odbioru. Sprowadza się do rozmieszczenia elementów obrazu na wybranym formacie. Dobrze dobrany kadr -podbija wartość obrazu i poprawia jego jakość, źle dobrany kadr – burzy koncepcję i choćby detale były najlepiej dopracowane, sprawia, że wygląda bez porównania gorzej.

Sztuka kadrowania

To właśnie kadrowanie pozwala uchwycić proporcje i zachować realizm. Kadrowanie opiera się o geometrię. Jeśli przyjrzysz się najznakomitszym dziełom na świecie, bez względu na to, w jakim okresie powstały, znajdziesz na nich siatkę brył i linie. To uniwersalna i ponadczasowa zasada, do której artyści stosowali się od zawsze.

Zacznij od koncepcji. Przemyśl temat, który chcesz rysować lub malować i oznacz sobie jego główne elementy. Wizja tego, co znajduje się w którym miejscu należy absolutnie do ciebie. Natomiast proporcje, które pozwolą zachować równowagę pomiędzy rysowanymi obiektami – to właśnie sztuka kadrowania.

Wybierz format, na którym będziesz tworzyć i spróbuj (szkicując) rozmieścić planowane obiekty, tworząc siatkę geometrycznych brył.

Epicentrum obrazu

Szukając dobrego kadru, ustal co w twoim obrazie zajmuje centralne miejsce – jest najważniejsze. Niech ten obiekt będzie twoim punktem odniesienia. Rozplanuj całość tak, aby zmieścił ją planowany format. Pamiętaj przy tym o tym, że przesada może być twoim wrogiem – lepiej zrezygnować z jakiegoś elementu, niż wciskać go na siłę.

Dostosuj format do treści

Staraj się myśleć elastycznie. Jeśli na co dzień używasz zawsze tego samego formatu do swoich prac, ale wybrany temat zdecydowanie lepiej wpisałby się w zupełnie inne wymiary – wypróbuj je. Określone obiekty wbrew pozorom „lubią się” z bardzo zróżnicowanymi formatami i warto wykorzystać ten potencjał dla wydobycia najlepszego możliwego kadru.

Różnicuj kadr podążając za tematem

Nie próbuj uczyć się kadru na pamięć. Ten, który sprawdzi się w martwej naturze, nie znajdzie zupełnie zastosowania w pejzażu. Jeśli rozpracujesz swój kadr prawidłowo, obraz będzie żył, będzie posiadał strukturę, wymiary i głębię.

Ucz się od najlepszych

Obserwuj mistrzów i inspiruj się ich dziełami. Analizuj prace artystów i próbuj w każdej z nich przeanalizować kadrowanie. A jeśli chcesz zasięgnąć opinii specjalistów, zapisz się do szkoły rysunku. Kurs rysunku pozwoli ci zapoznać się z teorią i praktyką. Nauczysz się prawidłowego kadrowania, ale nie tylko. Kurs rysunku lub kurs malarstwa pozwoli ci poprawić warsztat i zdobyć bardzo szeroką wiedzę. Nawet jeśli jesteś artystą – hobbystą i malujesz lub rysujesz tylko dla siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś szukał sposobów na osiągnięcie perfekcji.

Więcej o naszych kursach znajdziecie na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Kreatywność i zdolności artystyczne to cechy, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju każdego człowieka, a szczególnie dzieci. Talent...
Więcej
Nauka Rysunku dla początkujących Rysowanie to fascynująca forma sztuki, która pozwala wyrazić siebie i zobaczyć świat...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Nie przegap okazji – zapisz swoje dziecko na kurs rysunku w Sealart jeszcze we wrześniu! Od...
Więcej
Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte w Sealart! To idealna okazja, aby bliżej poznać naszą szkołę i dowiedzieć...
Więcej
Drodzy Rodzice i Uczniowie, Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy zapisy na nowy rok szkolny 2024/25! Jak...
Więcej
Drodzy Państwo, Z radością informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego w naszych placówkach odbędzie się w następujących terminach:...
Więcej

Nasze placówki