Warunkiem koniecznym dostania się na studia architektury jest zdanie wstępnych egzaminów rysunkowych, o których szczegółowo pisaliśmy w poprzednich postach. Oprócz nich pod uwagę brana jest punktacja z matury z rozszerzonej matematyki i angielskiego, ale to ocena z egzaminów ma największy wpływ na nasz sukces.
Egzamin rysunkowy:
Do egzaminów rysunkowych musimy się odpowiednio przygotować. Co prawda bardzo rzadko, ale zdarzają się przypadki kiedy kandydaci na studia podchodzą do tematu z tzw. ‘’marszu’’- bez żadnych kursów i udaje im się pomyślnie zdać. Jednak lepiej nie liczyć na łut szczęścia, a samemu pokierować swoją przyszłością, tak aby przystępując do testów być pewnym swojego sukcesu. Takie przygotowanie zapewnia nasza szkoła rysunku;)
Na czym skupić się w nauce, aby wszystko poszło zgodnie z planem?
Na pewno na doskonaleniu naszych zdolności rysunkowych, ale nie tylko. Egzaminy sprawdzają głównie umiejętności kreatywnego myślenia, z roku na rok odchodzą od tradycyjnych tematów architektonicznych a skupiają się na wykazaniu pomysłowością. Egzaminatorzy cenią sobie kandydatów, którzy potrafią ich zaskoczyć. Oczywiście rysunek to podstawa, to narzędzie którym się posługujemy, aby odpowiedzieć na zadany temat. Podobnie jak w innych rzemiosłach, dopiero gdy kowal nauczy się doskonale używać swoich narzędzi, będzie mógł tworzyć rzeczy wyjątkowe, wyróżniające się na tle innych. I to jest właśnie klucz, aby nasz rysunek wyróżniał się w swoim pomyśle. Im lepiej opanujemy sztukę rysowania, tym sprawniej będziemy działać w trakcie egzaminu, kiedy czasu jest niewiele i każda minuta ma znaczenie. Ważne jest, aby nie zastanawiać się wtedy jak rysujemy, ale co rysujemy, a nasza ręka powinna sama przelewać pomysły na arkusz papieru. Jeśli będziemy pewni swojej techniki, skupimy się na samym rozwiązaniu tematu, a nie na tym czy będzie to wystarczająco ładne.
Także nie pozostaje nic innego tylko brać ołówek w dłoń i do dzieła!
Ola Giermasińska