Opublikowano: 8 października 2021
Udostępnij

Rysowanie portretów warto zacząć od szkiców poszczególnych części twarzy, w celu uchwycenia wyrazu, emocji, cech charakterystycznych rysowanej osoby. Warto przeanalizować proporcje pomiędzy tymi elementami oraz całą twarzą. Zwróćcie szczególną uwagę na kąt pod jakim rysowana jest twarz – inaczej będą wyglądały oczy rysowane na wprost, a inaczej pod kątem. Inny będzie wyraz oczu osoby smutnej i wesołej, a także będzie widać różnice pomiędzy oczami osoby młodej i osoby starszej.

Jak wygląda oko w całości?

Gałki oczne mają kształt kuli i są osadzone w oczodołach czaszki. Ma to duży wpływ na wypukłość powiek, a co za tym idzie, wydobycie światłocienia. Należy pamiętać, że oko nie będzie tylko wycinkiem w postaci „migdałka” pomiędzy powiekami, a przestrzennym kształtem w postaci kuli i nałożonych na nią warstw skóry tworzących powieki.

Kolejność rysowania

  1. Niezależnie od położenia oka, warto zacząć od wrysowania kształtu kuli, żebyśmy mieli z góry ustalone miejsce w którym będziemy rysować dalsze
  2. Jeśli rysujemy oko na wprost, będziemy nakładać powieki tworząc kształt „migdałka”. Natomiast jeśli oko będzie pod kątem, widoczna część gałki ocznej nie może być w kształcie „migdałka” – należy go z jednej strony zaokrąglić, tak jak okrągła jest cała gałka
  3. Wyznaczamy miejsce na brwi, które powinny znaleźć się mniej więcej na wysokości górnej części wcześniej narysowanej kuli. Na tym etapie można zaznaczyć kształt brwi, jednak bez wypełniania go włoskami.
  4. Rysując tęczówki musimy pamiętać o ukryciu ich części pod powiekami. Jeśli tęczówki będą widoczne w całości, osoba którą rysujemy będzie wyglądała na przestraszoną. Jeśli schowamy część tęczówek pod powiekami, osoba przez nas rysowana będzie miała bardziej neutralny, spokojniejszy wyraz
  5. Wielkość źrenic również ma znaczenie – przy dużym natężeniu światła źrenice będą mniejsze, przy delikatniejszym oświetleniu źrenice się powiększą.
  6. Rysowanie rzęs należy zostawić na sam koniec rysunku, po nałożeniu światłocienia.

Cieniowanie

Przechodząc do nakładania światłocienia, warto zacząć od tego co jest najdalej, najbardziej schowane. W przypadku oka będzie to tęczówka i wnętrze oka niezasłonięte powieką. Nakładając cienie na tęczówkę należy uwzględnić jej promienistą strukturę. Wnętrze oka, czyli widoczna część gałki ocznej, nie może pozostać płaską białą powierzchnią. Żeby pokazać krzywiznę oka należy nałożyć cienie w kącikach oczu, cienie od powiek oraz odbicia światła (także w tęczówce i źrenicy).

Przy cieniowaniu skóry należy pamiętać o najbardziej zagłębionych miejscach oczodołu (pomiędzy kącikiem oka a krawędzią nosa), a także o wypukłościach powiek. Powieki będą się dodatkowo marszczyć, inaczej przy oku otwartym i inaczej przy zamkniętym lub przymkniętym.

Najtrudniejszym etapem przy cieniowaniu skóry przy oku będzie dolna powieka z linią wodną oka, która powinna być bardzo jasnym miejscem, bez konturów. W tym celu warto użyć precyzyjnej gumki (np. gumki w ołówku), żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Brwi i rzęsy

Ostatnim etapem pracy nad oczami będzie dodanie brwi i rzęs. W przypadku brwi warto wcześniej przeanalizować w którą stronę rosną. Nie można narysować wszystkich włosków w jednym kierunku, ponieważ wraz ze zmianą krzywizny twarzy brwi będą zmieniały swoje nachylenie. Podobnie jest w przypadku rzęs, które zmieniają swój kierunek zależnie od krzywizny oka. Patrząc na oko w jednej pozycji, nie będziemy widzieli wszystkich rzęs. Dodatkowo rzęsy będą różniły się między sobą długością – w przypadku górnych rzęs przy wewnętrznym kąciku oka będą one krótsze, a dalej od niego będą dłuższe. Dolne rzęsy będą krótsze i jaśniejsze niż górne.

Pamiętajcie, każde oko wymaga dokładnej obserwacji, każde oko jest inne. Nawet u jednej osoby oczy mogą się między sobą różnić. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom praca nad rysowaniem oczu będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz blog, jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem swoich umiejętności rysunkowych zapraszamy na nasze kursy: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki