Opublikowano: 8 października 2021
Udostępnij

Rysowanie portretów warto zacząć od szkiców poszczególnych części twarzy, w celu uchwycenia wyrazu, emocji, cech charakterystycznych rysowanej osoby. Warto przeanalizować proporcje pomiędzy tymi elementami oraz całą twarzą. Zwróćcie szczególną uwagę na kąt pod jakim rysowana jest twarz – inaczej będą wyglądały oczy rysowane na wprost, a inaczej pod kątem. Inny będzie wyraz oczu osoby smutnej i wesołej, a także będzie widać różnice pomiędzy oczami osoby młodej i osoby starszej.

Jak wygląda oko w całości?

Gałki oczne mają kształt kuli i są osadzone w oczodołach czaszki. Ma to duży wpływ na wypukłość powiek, a co za tym idzie, wydobycie światłocienia. Należy pamiętać, że oko nie będzie tylko wycinkiem w postaci „migdałka” pomiędzy powiekami, a przestrzennym kształtem w postaci kuli i nałożonych na nią warstw skóry tworzących powieki.

Kolejność rysowania

  1. Niezależnie od położenia oka, warto zacząć od wrysowania kształtu kuli, żebyśmy mieli z góry ustalone miejsce w którym będziemy rysować dalsze
  2. Jeśli rysujemy oko na wprost, będziemy nakładać powieki tworząc kształt „migdałka”. Natomiast jeśli oko będzie pod kątem, widoczna część gałki ocznej nie może być w kształcie „migdałka” – należy go z jednej strony zaokrąglić, tak jak okrągła jest cała gałka
  3. Wyznaczamy miejsce na brwi, które powinny znaleźć się mniej więcej na wysokości górnej części wcześniej narysowanej kuli. Na tym etapie można zaznaczyć kształt brwi, jednak bez wypełniania go włoskami.
  4. Rysując tęczówki musimy pamiętać o ukryciu ich części pod powiekami. Jeśli tęczówki będą widoczne w całości, osoba którą rysujemy będzie wyglądała na przestraszoną. Jeśli schowamy część tęczówek pod powiekami, osoba przez nas rysowana będzie miała bardziej neutralny, spokojniejszy wyraz
  5. Wielkość źrenic również ma znaczenie – przy dużym natężeniu światła źrenice będą mniejsze, przy delikatniejszym oświetleniu źrenice się powiększą.
  6. Rysowanie rzęs należy zostawić na sam koniec rysunku, po nałożeniu światłocienia.

Cieniowanie

Przechodząc do nakładania światłocienia, warto zacząć od tego co jest najdalej, najbardziej schowane. W przypadku oka będzie to tęczówka i wnętrze oka niezasłonięte powieką. Nakładając cienie na tęczówkę należy uwzględnić jej promienistą strukturę. Wnętrze oka, czyli widoczna część gałki ocznej, nie może pozostać płaską białą powierzchnią. Żeby pokazać krzywiznę oka należy nałożyć cienie w kącikach oczu, cienie od powiek oraz odbicia światła (także w tęczówce i źrenicy).

Przy cieniowaniu skóry należy pamiętać o najbardziej zagłębionych miejscach oczodołu (pomiędzy kącikiem oka a krawędzią nosa), a także o wypukłościach powiek. Powieki będą się dodatkowo marszczyć, inaczej przy oku otwartym i inaczej przy zamkniętym lub przymkniętym.

Najtrudniejszym etapem przy cieniowaniu skóry przy oku będzie dolna powieka z linią wodną oka, która powinna być bardzo jasnym miejscem, bez konturów. W tym celu warto użyć precyzyjnej gumki (np. gumki w ołówku), żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Brwi i rzęsy

Ostatnim etapem pracy nad oczami będzie dodanie brwi i rzęs. W przypadku brwi warto wcześniej przeanalizować w którą stronę rosną. Nie można narysować wszystkich włosków w jednym kierunku, ponieważ wraz ze zmianą krzywizny twarzy brwi będą zmieniały swoje nachylenie. Podobnie jest w przypadku rzęs, które zmieniają swój kierunek zależnie od krzywizny oka. Patrząc na oko w jednej pozycji, nie będziemy widzieli wszystkich rzęs. Dodatkowo rzęsy będą różniły się między sobą długością – w przypadku górnych rzęs przy wewnętrznym kąciku oka będą one krótsze, a dalej od niego będą dłuższe. Dolne rzęsy będą krótsze i jaśniejsze niż górne.

Pamiętajcie, każde oko wymaga dokładnej obserwacji, każde oko jest inne. Nawet u jednej osoby oczy mogą się między sobą różnić. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom praca nad rysowaniem oczu będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz blog, jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem swoich umiejętności rysunkowych zapraszamy na nasze kursy: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki