Jak narysować twarz?

Opublikowano: 3 września 2021
Udostępnij

Rysowanie portretów szczególnie zależy od zdolności obserwacji, a także od znajomości anatomii twarzy człowieka. Jest wiele sposobów ułatwiających naukę tej sztuki, jednak nic nie zastąpi własnych studiów – obserwacji ruchów mięśni twarzy w zależności od przybranej miny, obserwacji kształtów oczu, ust i nosa u różnych ludzi, a także zrozumienia emocji towarzyszących osobie rysowanej. Przedstawimy dzisiaj krok po kroku, od czego najlepiej zacząć, żeby rysunek był udany.

  1. Kształt i wielkość twarzy

Pierwszym kształtem o którym musimy pomyśleć jest ogólny kształt twarzy. Okrągły, owalny, może jeszcze inny? Na tym etapie określamy też wielkość twarzy, tak, żeby zmieściła się na kartce wraz z włosami. Nie zastanawiamy się jeszcze nad wystającymi elementami twarzy, na początku potrzebujemy pewnej „bazy”, do której będziemy dodawać (lub odejmować) poszczególne elementy.

  1. Twarz jako bryła

Twarz stanowi fragment całej głowy, która jest bryłą przestrzenną. Bardzo często o tym zapominamy, a wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach dzięki którym rysunek będzie bardziej „przestrzenny”. Po pierwsze, twarz nie ma konturów, ma za to cienie, z każdej strony twarzy inne. Po drugie, wszystkie elementy twarzy rzucają cienie na twarz. Po trzecie, każdy z elementów twarzy podąża za jej kształtem, przez co w rysunku nie możemy pokazać np. dwóch oczu w jednakowy sposób, ani dwóch jednakowych kącików ust.

  1. Podziały na twarzy

Zanim wrysujemy poszczególne elementy twarzy, należy przewidzieć na nie odpowiednie miejsce. Oczywiście należy pamiętać, że twarz każdego człowieka będzie inna, jednak podstawowe zasady lokalizacji tych elementów będą zbliżone. W narysowanym już kształcie twarzy należy wrysować środek twarzy pionowo i poziomo. Pionowa linia będzie stanowiła przybliżoną oś symetrii twarzy, na niej będzie się także opierał nos. Pozioma linia oznacza miejsce lokalizacji oczu. Pamiętajmy, że tylko w przypadku twarzy rysowanej na wprost linie pozostaną proste, w każdej innej sytuacji będą się wyginały w łuk, tak jak ogólny kształt głowy. Następnie należy podzielić dolną część twarzy na pół, powstała linia wyznaczy nam miejsce czubka nosa. Następnie dzieląc na pół odległość pomiędzy nosem a dolnym obrysem twarzy wyznaczone zostanie miejsce na usta.

  1. Rysowanie elementów twarzy – oczu, nosa i ust

Każdy z elementów twarzy warto przestudiować jako oddzielny temat rysunkowy ze względu na ich różnorodność. W zależności od kąta nachylenia głowy lub przybranej miny, oczy, nos i usta będą wyglądały inaczej nawet u tej samej osoby. Należy pamiętać o kierowaniu się proporcjami twarzy przy lokalizowaniu na niej jej elementów.

  1. Dopracowanie kształtu twarzy, uczytelnienie mięśni twarzy

Kiedy wrysowane są już poszczególne elementy twarzy i proporcje między nimi zostały prawidłowo zachowane, należy przejść do „rzeźbienia” twarzy. W tym kroku pokazujemy wszelkie wystające części, takie jak podbródek czy policzki, a także wklęsłe, jak oczodoły. Uczytelniamy charakterystyczne cechy twarzy danej osoby poprzez odnalezienie poszczególnych mięśni twarzy oraz dokładną analizę niedoskonałości skóry.

  1. Włosy

Na koniec pracy z portretem możemy dodać włosy. Pamiętajcie, włosy muszą wychodzić poza obrys twarzy narysowany na początku pracy. Powinny być delikatnie uniesione nad obrys oraz część z nich powinna znajdować się także wewnątrz obrysu twarzy, nad czołem. Rysując włosy, należy pamiętać o tym, żeby w pierwszej kolejności zacząć od ogólnego zarysu, który uzupełniamy następnie o wiele linii tworzących plamy. Rysowanie pojedynczych włosów z przerwami pomiędzy nimi może uczynić pracę mało estetyczną.

Mamy nadzieję, że podane wskazówki ułatwią Wam pracę z portretem. Pamiętajcie, najbardziej liczy się dokładna obserwacja – rysujemy to co widzimy, a nie to, co chcielibyśmy zobaczyć. Dużo osób popełnia ten błąd, dlatego warto zacząć od dokładnego przestudiowania twarzy i odnalezienia jej najbardziej charakterystycznych cech. Powodzenia!

Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz blog, jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem swoich umiejętności rysunkowych zapraszamy na nasze kursy: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


TOP 5 błędów rysunkowych
Błędy w rysunku zdarzają się wszystkim początkującym artystom. W końcu to na nich można doskonalić umiejętności. Jeśli...
Więcej
TOP 5 tricków rysunkowych
Niektóre tematy bywają prawdziwą zmorą początkujących artystów. Są jednak sposoby na to, aby ułatwić sobie...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach. Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte organizowane w naszej szkole. Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniu 15.08.2022 (poniedziałek) w związku z dniem wolnym od pracy nasze szkoły rysunku będą...
Więcej
Zapisy na nowy rok szkolny 2022/23
Szanowni rodzice i drodzy uczniowie, uprzejmie informujemy, że rozpoczęliśmy zapisy na nowy rok szkolny 2022/23. Jak co...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki