Jak narysować twarz?

Opublikowano: 3 września 2021
Udostępnij

Rysowanie portretów szczególnie zależy od zdolności obserwacji, a także od znajomości anatomii twarzy człowieka. Jest wiele sposobów ułatwiających naukę tej sztuki, jednak nic nie zastąpi własnych studiów – obserwacji ruchów mięśni twarzy w zależności od przybranej miny, obserwacji kształtów oczu, ust i nosa u różnych ludzi, a także zrozumienia emocji towarzyszących osobie rysowanej. Przedstawimy dzisiaj krok po kroku, od czego najlepiej zacząć, żeby rysunek był udany.

  1. Kształt i wielkość twarzy

Pierwszym kształtem o którym musimy pomyśleć jest ogólny kształt twarzy. Okrągły, owalny, może jeszcze inny? Na tym etapie określamy też wielkość twarzy, tak, żeby zmieściła się na kartce wraz z włosami. Nie zastanawiamy się jeszcze nad wystającymi elementami twarzy, na początku potrzebujemy pewnej „bazy”, do której będziemy dodawać (lub odejmować) poszczególne elementy.

  1. Twarz jako bryła

Twarz stanowi fragment całej głowy, która jest bryłą przestrzenną. Bardzo często o tym zapominamy, a wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach dzięki którym rysunek będzie bardziej „przestrzenny”. Po pierwsze, twarz nie ma konturów, ma za to cienie, z każdej strony twarzy inne. Po drugie, wszystkie elementy twarzy rzucają cienie na twarz. Po trzecie, każdy z elementów twarzy podąża za jej kształtem, przez co w rysunku nie możemy pokazać np. dwóch oczu w jednakowy sposób, ani dwóch jednakowych kącików ust.

  1. Podziały na twarzy

Zanim wrysujemy poszczególne elementy twarzy, należy przewidzieć na nie odpowiednie miejsce. Oczywiście należy pamiętać, że twarz każdego człowieka będzie inna, jednak podstawowe zasady lokalizacji tych elementów będą zbliżone. W narysowanym już kształcie twarzy należy wrysować środek twarzy pionowo i poziomo. Pionowa linia będzie stanowiła przybliżoną oś symetrii twarzy, na niej będzie się także opierał nos. Pozioma linia oznacza miejsce lokalizacji oczu. Pamiętajmy, że tylko w przypadku twarzy rysowanej na wprost linie pozostaną proste, w każdej innej sytuacji będą się wyginały w łuk, tak jak ogólny kształt głowy. Następnie należy podzielić dolną część twarzy na pół, powstała linia wyznaczy nam miejsce czubka nosa. Następnie dzieląc na pół odległość pomiędzy nosem a dolnym obrysem twarzy wyznaczone zostanie miejsce na usta.

  1. Rysowanie elementów twarzy – oczu, nosa i ust

Każdy z elementów twarzy warto przestudiować jako oddzielny temat rysunkowy ze względu na ich różnorodność. W zależności od kąta nachylenia głowy lub przybranej miny, oczy, nos i usta będą wyglądały inaczej nawet u tej samej osoby. Należy pamiętać o kierowaniu się proporcjami twarzy przy lokalizowaniu na niej jej elementów.

  1. Dopracowanie kształtu twarzy, uczytelnienie mięśni twarzy

Kiedy wrysowane są już poszczególne elementy twarzy i proporcje między nimi zostały prawidłowo zachowane, należy przejść do „rzeźbienia” twarzy. W tym kroku pokazujemy wszelkie wystające części, takie jak podbródek czy policzki, a także wklęsłe, jak oczodoły. Uczytelniamy charakterystyczne cechy twarzy danej osoby poprzez odnalezienie poszczególnych mięśni twarzy oraz dokładną analizę niedoskonałości skóry.

  1. Włosy

Na koniec pracy z portretem możemy dodać włosy. Pamiętajcie, włosy muszą wychodzić poza obrys twarzy narysowany na początku pracy. Powinny być delikatnie uniesione nad obrys oraz część z nich powinna znajdować się także wewnątrz obrysu twarzy, nad czołem. Rysując włosy, należy pamiętać o tym, żeby w pierwszej kolejności zacząć od ogólnego zarysu, który uzupełniamy następnie o wiele linii tworzących plamy. Rysowanie pojedynczych włosów z przerwami pomiędzy nimi może uczynić pracę mało estetyczną.

Mamy nadzieję, że podane wskazówki ułatwią Wam pracę z portretem. Pamiętajcie, najbardziej liczy się dokładna obserwacja – rysujemy to co widzimy, a nie to, co chcielibyśmy zobaczyć. Dużo osób popełnia ten błąd, dlatego warto zacząć od dokładnego przestudiowania twarzy i odnalezienia jej najbardziej charakterystycznych cech. Powodzenia!

Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz blog, jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem swoich umiejętności rysunkowych zapraszamy na nasze kursy: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki