Jak zacząć rysować?

Opublikowano: 25 stycznia 2020
Udostępnij

Wprawne rysowanie to szereg rozdzielnych kwestii, które wspólnie tworzą wspaniałą i rozwijającą umiejętność. Nie da się zdobyć jednych, pomijając inne i nie da się osiągnąć celu na skróty. Ale zaczynając od początku – naukę rysowania najlepiej zacząć od rysowania! 🙂 Zaraz opowiemy wam o tym szerzej…

Rysunek to pasja, która pochłania bez reszty, angażuje i wciąga. Pozwala dać upust emocjom i wyrazić siebie. Rysowanie wspomaga rozwój manualny, emocjonalny, wycisza i relaksuje. To piękne hobby, które dla wielu może stać się również drogą zawodową. Jeśli w duszy gra ci nuta artysty i coś pcha cię ku chęci znalezienia odpowiedniego środka wyrazu, zdecydowanie powinieneś spróbować.

Podejdź do sprawy systemowo

Nie ma znaczenia czy uczysz się rysunku, jeżdżenia samochodem czy języka obcego. Jeśli chcesz być w czymś dobry, musisz iść określoną drogą i nie zbaczać z kursu. Potrzebny ci będzie oczywiście szkicownik i ołówek, ale nie one są najważniejsze. W pierwszej kolejności wyposaż się w chęci, wiarę w sukces (bo naprawdę każdy może świetnie rysować), dyscyplinę, która pozwoli ci osiągać kolejne etapy rozwoju oraz świadomość, że „nie od razu Rzym zbudowano” – każdy geniusz potrzebował czasu, aby posiąść umiejętności, znajdź więc w sobie cierpliwość i daj sobie prawo do popełniania błędów. Kiedy już zgromadziłeś cały ten arsenał, możesz zaczynać.

Samodzielnie czy nie?

Możesz próbować sił we własnym zakresie – rysować, poprawiać błędy i doskonalić warsztat. Możesz wspierać się szeroko dostępnymi poradnikami, tutorialami i wskazówkami tych, którzy dzielą się swoją wiedzą. Możesz również skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, którzy dzięki umiejętnościom dydaktycznym, potrafią przekazać swoją wiedzę i pokazać ci, jak zrobić z niej użytek. Szkoła rysunku ma kilka punktów przewagi nad samodzielną nauką. Po pierwsze jest świetnym motywatorem – w zabieganym życiu trudno czasem znaleźć czas na pasję i hobby, a jeśli zapisujesz się na zajęcia i odbywają się one regularnie, w określone dni, łatwiej jest się zmobilizować i dzięki temu ćwiczyć systematycznie. Po wtóre, kurs rysunku wyposaży cię w unikalną wiedzę fachowców. Mając ich na wyciągnięcie ręki, możesz pytać, ćwiczyć pod ich czujnym okiem i na bieżąco korygować błędy. To pomaga znacznie szybciej osiągnąć zamierzone efekty. W końcu, zajęcia z rysunku to także sposobność, aby poznać ludzi, którzy podzielają twoją pasję. W takim gronie można wymieniać się doświadczeniami i napędzać wzajemnie do działania.

Zacząć możesz w każdym momencie życia. Rysunek dla dzieci pod okiem nauczyciela to wspieranie motoryki małej, kształtowanie bardzo fajnych wzorców i nauka cennej wiedzy, która może kiedyś okazać się życiową pasją – to bardzo ciekawe zajęcia pozalekcyjne, które wciągają na dobre niejednego młodego adepta sztuki. Rysunek dla dorosłych to wspaniała forma spędzania czasu, relaksu, odskoczni od codziennych problemów i możliwość zdobycia bezcennych umiejętności.

Bądź wytrwały, ale wyrozumiały

Nauka często bywa trudna. Wzloty motywują, ale upadki czasem zniechęcają. Nie poddawaj się po porażkach i zaakceptuj fakt, że nauka rysunku to długi proces. Wpisane są w niego również błędy, bo gdybyś ich nie popełniał, to w gruncie rzeczy niczego byś się nie nauczył. Są potrzebne i dzięki nim możesz wyciągać wnioski, które są siłą napędową nauki. Jeśli pracujesz pod okiem nauczyciela, będzie mógł wyłapywać twoje niedociągnięcia i pomóc ci iść we właściwym kierunku.

Bądź w stosunku do siebie krytyczny, wymagaj postępu, ale pamiętaj zawsze o tym, że tylko czas i ćwiczenia pomogą ci się nauczyć rysować.

Krok po kroku

  • Spraw sobie narzędzia. Noś ze sobą szkicownik, rysuj i zachowuj poprzednie rysunki. Przeglądając je, będziesz z upływem czasu widział coraz większe postępy.
  • Nie unikaj wyzwań. Jeśli marzysz o narysowaniu martwej natury, próbuj do skutku. Nie poddawaj się po pierwszej próbie, tylko sukcesywnie eliminuj kolejne błędy.
  • Zaangażuj się. Tylko poświęcenie czasu i wystarczająco duża liczba „przerysowanych” godzin, pozwolą ci wyćwiczyć rękę, nauczyć się proporcji, poszerzyć horyzonty wyobraźni i zgłębić tajniki kolejnych technik. Tu nie ma drogi na skróty.
  • Nie szukaj wymówek. Jeśli postanowiłeś nauczyć się rysować, nie szukaj wymówek, żeby to odwlekać w czasie i nie szukać sposobów na osiąganie kolejnych poziomów. Nie zwalaj winy na brak talentu, kiepski ołówek lub brak czasu. Każda z tych przeszkód jest do pokonania – to tylko kwestia twoich chęci i poziomu zaangażowania.
  • Nie rzucaj się na najgłębszą wodę. Zaakceptuj, że proces nauki trwa i wymaga cierpliwości. To jak budowanie muskulatury ciała. Jeśli chcesz zostać architektem i wybierasz kurs na architekturę, musi minąć czas, a ty musisz przejść kolejne etapy nauki, żeby stać się naprawdę dobrym. Jeśli marzysz o ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych, idź na kurs na ASP i systematycznie powiększaj zakres swoich umiejętności. Jeśli pasjonuje cię grafika komputerowa, nie musisz od razu kupować najdroższego sprzętu – dobry kurs digital painting przeprowadzi cię przez proces nauki krok po kroku. A jeśli chcesz rysować po prostu dla przyjemności, skorzystaj z kursu rysunku i szlifuj technikę. Każda dziedzina wymaga czasu.
  • Inspiruj się i eksperymentuj. Bo jedno drugiego nie wyklucza. Podglądaj najlepszych, próbuj stosować ich techniki i zobacz jak się w nich czujesz. Testuj siebie i szukaj swoich własnych sposobów na to, żeby rysować zgodnie z tym, co ci w duszy gra.

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Martyna Włoch
Martyna Włoch
2023-09-23

Urszula Różalska
Urszula Różalska
2023-09-22

Polecam!

Barbara Krawczyk
Barbara Krawczyk
2023-09-21

Lekcje tutaj są prowadzone w świetnej atmosferze, polecam.

Jerzy Żurek
Jerzy Żurek
2023-09-20

Polecam, mój syn uczęszcza tutaj na lekcje i bardzo mu się podoba.

Danuta Szyszka
Danuta Szyszka
2023-09-18

Da Vinci Arte
Da Vinci Arte
2023-09-16

Polecam

Tomasz Kura
Tomasz Kura
2023-09-12

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki