Jak zostać architektem?

Opublikowano: 28 lutego 2020
Udostępnij

Zawód architekta jest uznawany za bardzo prestiżowy. Pozwala kreować przestrzeń i „opakować” miejsca, w których żyjemy i pracujemy we własną estetykę. Na kartach historii świata zapisało się wielu fantastycznych architektów, którzy zaprojektowali największe i ponadczasowe dzieła budowlane, pozwalając zapamiętać się na wieki. Zyskać taką sławę i zająć miejsce w panteonie najznakomitszych twórców świata nie jest jednak łatwo. Można natomiast zawsze skupić się na bardziej przyziemnych dokonaniach i zająć się przestrzenią najbliżej siebie.

Wybór kierunku

Zawód architekta to tak zwany zawód chroniony. Żeby móc go uprawiać, trzeba posiadać wymagane uprawnienia, być członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub członkiem Izby Architektów. A do tego trzeba oczywiście ukończyć kierunkowe studia wyższe. Wybór uczelni w Polsce jest dość duży. Ogromną popularnością cieszy się wciąż prestiżowa Akademia Sztuk Pięknych.

Dalej należy podjąć rozważania na temat wyboru preferowanego kierunku. Architektura występuje bowiem w kilku odmiennych wariantach. Chcesz projektować budynki mieszkalne, a może przemysłowe, pasjonuje cię sztuka projektowania wnętrz czy ogrodów, parków i przestrzeni miejskiej? Musisz przemyśleć swoje cele i postawić na architekturę, architekturę wnętrz lub architekturę krajobrazu. Na rynku uczelni wyższych znajdziesz szkoły, które oferują wszystkie kierunki architektury i takie, które dysponują tylko niektórymi z nich.

Żeby zostać studentem architektury czekają cię również niełatwe egzaminy. Obejmują między innymi część plastyczną – do której niezwykle przydatny okazuje się kurs na ASP – czyli kurs na architekturę, którego program porusza zagadnienia egzaminacyjne. Ale kurs rysunku to nie wszystko, co jest ci potrzebne. O szczegóły egzaminów dowiadywać się musisz na wybranej uczelni.

Predyspozycje

Żeby dostać się na studia architektoniczne, a co ważniejsze, z powodzeniem je ukończyć i odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy, trzeba mieć pewien pakiet predyspozycji.

Aby przebrnąć przez lata nauki, przyda się połączenie wielu kompetencji. Pierwszą i nadrzędną jest umiejętność rysunku. Rysowanie jest dla architekta formą wyrazu, językiem, którym będzie się komunikował z klientami, podwykonawcami i realizatorami jego projektów.  To może być oczywiście rysunek techniczny wykonany z pomocą jednego z wielu programów dla architektów. Niemniej, bez rysowania ciężko ci będzie choćby zacząć i dostać się na wymarzone studia. Bardzo przydatna jest także wyobraźnia przestrzenna. Sposób w jaki postrzegany jest świat, w przypadku architekta nie może być jednowymiarowy. Ceniony architekt posługuje się również bardzo sprawnie matematyką i choć do skomplikowanych wyliczeń używa ułatwiających je narzędzi, to jeśli twój umysł szybuje w obłokach i gubisz się dodając dwa do dwóch, może być ci ciężko. Studiowanie architektury wymaga również znajomości historii sztuki, która może być nie tylko inspiracją, ale przede wszystkim, poszerza architektoniczne horyzonty. Kolejne cechy, które ułatwiają osiągnięcie w tym zawodzie sukcesów to kreatywność i umiejętność nietuzinkowego podejścia do rozwiązywania problemów.

Posiadaczom umysłów ścisłych poleca się wybór architektury. Pasjonatom przyrody, którzy doskonale odnajdują się wśród zachodzących w niej procesów, bardziej z pewnością spodoba się architektura krajobrazu. Lotne dusze artystyczne odnajdą się najprędzej w architekturze wnętrz.

Zwiększ swoje szanse

Żeby mieć pewność, że wybierasz słusznie, przede wszystkim przemyśl swoje chęci i ich motywy. Architekt to piękny zawód, ale zanim uzyskasz uprawnienia, czeka cię dość długa droga edukacji. Jeśli kierują tobą niepewne pobudki, możesz szybko stracić motywację. Jeśli jednak o zawodzie architekta myślisz poważnie, starannie przygotuj się do egzaminów. Nauka rysunku w szkole – zwykle na etapie szkoły podstawowej, bowiem w szkole średniej nie ma już lekcji plastyki, chyba, że jest to liceum profilowane – obejmuje poziom, który z całą pewnością nie jest wystarczający. Z pomocą przychodzi szkoła rysunku, w której zdobędziesz zaawansowane umiejętności. Co więcej, nauka rysunku w profesjonalnej szkole nastawiona jest ściśle na przyszłych studentów architektury – uzyskasz tam więc fachowe wsparcie merytoryczne i praktyczne. Zdobyte umiejętności nie tylko pomogą ci pokonać rywali podczas egzaminów, ale także ułatwią przejście przez całe studia i sprawią, że będziesz lepszy.

 

Zobacz również


W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stale ewoluuje, nieustannie szukamy nowych sposobów, aby ulepszyć nasze procesy...
Więcej
Sztuczna inteligencja otworzyła przed nami wiele drzwi, które dotąd były zamknięte. W świecie artystycznej kreacji pomaga...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Piotr
Piotr
2024-03-03
Zajęcia lepsze niż u mnie w szkole
Natalia Brulińska
Natalia Brulińska
2024-03-03
szkoła jest przyjazna dla młodzieży, zajęcia są prowadzone przyjemnie i kreatywnie
Aleksa
Aleksa
2024-03-03
Cieszę się bardzo że mogłam uczestniczyć w takich zajęciach! Atmosfera tam jest cudowna. Dużo się nauczyłam i bardzo polecam to miejsce.
Świder 0
Świder 0
2024-03-03
Polecam bardzo bardzo miłe panie oraz otoczenie
Julian Wojewoda
Julian Wojewoda
2024-03-03
Super miejsce. Atmosfera, otoczenie. Łatwo dostępna polecam
Vladyslav Karaul
Vladyslav Karaul
2024-03-03
Magda
Magda
2024-02-19
Rysuję praktycznie od dziecka, ale jako samouk, nigdy nie miałam dobrego podłoża technicznego. Na zajęcia uczęszczam od października i widzę bardzo duży progress w swoich pracach. Pan Bartek z każdej osoby potrafi wyciągnąć jej potencjał, podpowiedzieć, w którym kierunku się rozwinąć, a także dzieli się cennymi wskazówkami co do rysowania. Co więcej dzięki zajęciom odkryłam, że jednak lubię malować i całkiem nieźle mi to wychodzi. Jak do tej pory uważałam, że do malowania się nie nadaję. Także zajęcia oceniam bardzo pozytywnie i na pewno będę dalej uczęszczała :)
Lena Załuska
Lena Załuska
2024-02-16
Bardzo polecam zajęcia ASP. Mam zajęcia z panem Bartkiem i uważam, że w znakomity sposób prowadzi lekcje. Zajęcia przynoszą efekty. Są znakomite dla osób, które chcą podszkolić swoje umiętności.
Arkadiusz Karasek
Arkadiusz Karasek
2024-02-09
Dzięki tej firmie zrozumiałem że każdy jest kimś!
Tomasz Stępień
Tomasz Stępień
2024-01-10
Super kursy, moje dziecko mocno się rozwija, a co najważniejsze z chęcią chodzi na zajęcia!

Aktualności


Szanowni Państwo, w dniach: 31.03.2024 (niedziela) 01.04.2024 (poniedziałek) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Twoje dziecko marzy o zostaniu rysownikiem? Chcesz pielęgnować w nim artystyczny talent? Wakacyjny Obóz Artystyczny Sealart to...
Więcej
Dołącz do Sealart w nowym semestrzeKreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych Sprawdź sam...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 25.12.2023 (poniedziałek) 26.12.2023 (wtorek) 01.01.2024 (poniedziałek) 06.01.2024 (sobota) placówki Sealart będą...
Więcej

Nasze placówki