Temat bardzo subiektywny, ale postaramy się dać kilka podpowiedzi co do wyboru najlepszych kredek. Porównamy kredki zwykłe oraz akwarelowe.
Przystępując do pracy z kredkami, zaopatrzmy się w blok rysunkowy lub blok do pasteli. Ten drugi da nam możliwość wzbogacenia pracy o dodatkową fakturę występującą na jego powierzchni. Należy także kupić gumkę, która da radę wytrzeć kredki. Warto kupić gumkę firm takich jak Pentel czy Faber-Castell. Może okazać się trochę droższa niż zwykła biała gumka, ale praca z nią będzie dużo łatwiejsza, przyjemniejsza i wydajniejsza. Nie zapomnijmy także o miejscu do przechowywania kredek – w końcu nie zawsze kupujemy od razu cały zestaw w metalowym pudełku. Takie zestawy są dużo droższe, więc jeśli posiadamy piórnik i chcemy kolekcjonować pojedyncze kredki niedostępne w zestawach, warto przemyśleć zakup metalowej kasetki.
Praca z kredkami powinna przebiegać gładko. Kredki różnią się między sobą ilością zawartego pigmentu, twardością, możliwością współpracy z wodą. Niektóre będą dużo bardziej delikatne i będą wymagały częstszego temperowania. Można pokusić się o zakup temperówki elektrycznej, dzięki niej temperowanie będzie dużo szybsze i prostsze. Każdy będzie czuł się lepiej z innymi kredkami – jest to subiektywne odczucie wedle własnych preferencji. Na początek najlepszym rozwiązaniem w stosunku jakoś-cena będzie zakup kredek firmy Koh-i-Noor. Powinny one spełnić oczekiwania użytkowników mniej doświadczonych jak i tych już znających różnice pomiędzy kredkami. Zestaw 12 kolorów wystarczy, żeby zacząć przygodę z rysunkiem. Zarówno kredki ołówkowe zwykłe jak i akwarelowe tej firmy sprawdzają się znakomicie. Jeśli zapragniemy powiększyć nasz zestaw, można zakupić je na sztuki.
Kredki akwarelowe dają nam możliwość „pomalowania” pracy wodą. Nanosząc delikatnie wodę pędzelkiem, kolor rozpuści się i powstanie plama farby. Zaletą tej techniki jest możliwość pozostawienia części narysowanej kredkami a części „pomalowanej”. Kredki te są bardzo miękkie, a ich kolory są intensywne. Należy pamiętać o zastosowaniu papieru o większej gramaturze lub nawet papieru akwarelowego, żeby podczas pracy z wodą kartka nie uległa przerwaniu.
Jeśli chcemy kupić tylko jeden typ kredek, śmiało możemy polecić od razu zakup kredek akwarelowych. Ceną nie różnią się dużo, a mają więcej możliwości. Jako dodatkowe przydatne akcesoria można kupić pędzelek ze zbiorniczkiem na wodę (nie trzeba wtedy stawiać naczynka z wodą), kubek niekapek (bardzo fajne rozwiązanie, szczególnie dla dzieci – kubek posiada pokrywkę i zabezpieczenie przed rozlaniem wody) oraz gumkę w ołówku (wytrze drobne detale).
Dominika Kanak