Wybierając się w podróż do Londynu koniecznie musimy zrobić listę miejsc wartych odwiedzenia. Składa się na to kilka ważnych czynników – na początek musimy nastawić się na spore koszty atrakcji, wahające się nawet w granicach 20-25 funtów. Powstaje pytanie „dlaczego tak drogo?” – odpowiedź może być złożona. Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę fakt, że Londyn nie jest tanim miejscem wycieczek. Popularne miejsce wśród turystów, centrum handlu, rozwijające się szybko pod każdym względem. Selekcja miejsc, które odwiedzimy, jest konieczna. Nie tylko pod względem finansowym, ale także czasowym.
Największym zaskoczeniem może być fakt, że większość muzeów w Londynie jest bezpłatna. Z czym to się wiąże? Na pewno bezpłatne atrakcje wymagają od nas poświęcenia czasu nie tylko na pobyt wewnątrz, ale też na zewnątrz. Kolejki przed muzeami potrafią ciągnąć się w nieskończoność. Warto uzbroić się w cierpliwość, a także wybrać mniej oblegany przez zwiedzających dzień i godzinę.
Zbiory w muzeach są ogromne, nie sposób obejrzeć cały zasób naraz. Najlepiej posłużyć się przykładem British Museum – piękny budynek z obszernym placem przed nim, wewnątrz olśniewa i zachwyca swoimi zbiorami oraz architekturą. W końcu muzeum to nie tylko zabytkowe przedmioty, lecz także budynek, niosący za sobą historię wieków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale czasem otwierane jest wejście tylne, przy którym nie ma kolejek. Wystarczy przejść kilkaset metrów dalej, do następnej bramy. Wewnątrz, w głównym holu znajduje się „centrum” muzeum w postaci dużego walca mieszczącego restaurację, oplecionego szerokimi schodami, dzięki którym możemy podziwiać hol i przeszklony sufit z różnych wysokości. Prowadzą one również do wyższych poziomów muzeum, gdzie zaplanowano ciąg sal tematycznych, oznaczonych dokładnie na mapce muzeum.
W każdym bezpłatnym muzeum, na każdym kroku, napotkamy skrzynie na datki. Możemy wesprzeć symboliczną kwotą 1/2 funty płacąc za mapkę danego muzeum lub wrzucić sugerowane 4 funty do skrzyni. Warto to uczynić, choćby kupując mapkę. Dzięki niej swobodnie będziemy poruszać się po muzeum i odkrywać wszystkie ciekawe zakamarki, nie ryzykując zgubienia się.
Najlepszym przykładem na zasadność zakupienia mapki jest Muzeum Wiktorii i Alberta, które ilością przejść i poziomów przerasta wszystkie inne muzea. Z pozoru zwyczajny budynek w swoim wnętrzu kryje niezliczoną ilość eksponatów, z czego tylko część jest wystawiona publicznie – większość ukryta, nie zmieściła się już we wnętrzach. Są to zbiory każdej dziedziny sztuki – od malarstwa, poprzez rzeźby, modele architektoniczne, ceramikę, szkło uzbrojenie, po części starych świątyń czy budynków. Jednym słowem znajdziemy tam wszystko. Cały ten zbiór mieści się na kilku poziomach, przedzielonych półpoziomami, a dostanie się z jednego piętra na drugie czasami może graniczyć z cudem. Z mapką może okazać się to o wiele prostsze.
Podsumowując, muzea londyńskie są ciekawą opcją niskobudżetową, która pozwoli nam zapełnić dzień atrakcjami w każdą pogodę. Przekrój przez tematykę również zadowoli każdego – czy to sztuka, czy uzbrojenie, może nauka – muzea oferują nam mnóstwo ciekawych zagadnień.