Pomysłów na martwą naturę może być nieskończenie wiele. Począwszy od obiektów naturalnych – jedzenia, kwiatów, muszli czy malowniczych pniaków i kamieni, aż po absolutnie wszystkie obiekty sztuczne – wazony, półmiski, biżuterię, broń, gazety czy drabinę. Ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia i kreatywność. Malowana już w starożytnym Egipcie, martwa natura przechodziła transformację i ewoluowała wraz z kolejnymi, tworzącymi ją artystami.
Malowanie nieożywionych przedmiotów ma wiele zalet i w sprawny sposób przyczynia się do poprawy warsztatu podczas nauki rysunku:
- Pozwala wykorzystać rozmaite techniki artystyczne.
- Rozwija wyobraźnię, zmuszając do ułożenia oryginalnej kompozycji.
- Uczy tworzenia kompozycji.
- Uczy wielowymiarowego postrzegania otoczenia i obiektów.
- Daje ogromną swobodę wyrazu oraz interpretacji widzianego świata.
- Jest prosta dzięki dostępności obiektów w absolutnie każdym miejscu, w którym jesteś.
Przełam rutynę
Jeśli uważasz, że martwa natura to wyłącznie niekończące się półmiski z owocami i wazony pełne kwiatów, oznacza to, że nie przemyślałeś dokładnie tego, co chcesz stworzyć. Martwa natura jest bowiem światem obiektów, których lista nie ma końca. Można komponować ją wciąż od nowa, dostrzegając inne detale i niuanse całości. Można ją tworzyć z najbardziej nieoczywistych przedmiotów i zawsze znajdziesz w swoim otoczeniu coś, co możesz przenieść na papier.
Jeśli brakuje ci inspiracji i szukasz nowych bodźców – zajrzyj na kurs rysunku i naucz się rysować martwą naturę pod okiem wykładowców i w gronie pasjonatów, z którymi wymieniając się doświadczeniami, odkryjecie nowe pokłady kreatywności!
Rysowanie martwej natury to jeden ze stałych elementów naszego kurs: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-na-asp