Techniki malarskie, podobnie jak rysunkowe, dzielą się pod względem mediów, wykorzystywanych podczas tworzenia. Sprawdzamy, które techniki malarskie cieszą się największą popularnością i opowiadamy o nich to, co najistotniejsze. A jeśli już dziś wiesz, że chcesz zostać profesjonalistą, wybierz się na kurs malarstwa w szkole dla artystów – tam pod okiem doświadczonej kadry nauczysz się malować, unikając błędów.
Malarstwo olejne
To zdecydowanie najpopularniejsza technika malarska na świecie. Polega na pokryciu podobrazia, którym może być na przykład płótno lub deska, farbami olejnymi. Oleista konsystencja farb i ich „olejowy” blask, pozwalają wzbogacać pracę fakturami i rozmaitymi efektami. Bogata w możliwości technika olejna, jest „matką” licznych dzieł największych artystów świata. Malowane nią obrazy, obok pięknej palety barw, mają niezaprzeczalnie ciekawą głębię. Prace schną dość długo, ale to pozwala na dokonywanie modyfikacji w trakcie tego procesu.
Akryle
Malarstwo akrylowe wykorzystuje farby na bazie pigmentów z wodą oraz spoiwem syntetycznym (żywice). Dzięki zawartości wody, mogą być nią rozcieńczane, co zdecydowanie ułatwia pracę. Akryle są bardzo lubiane przez artystów – mają liczne zalety. Prace akrylami schną bardzo szybko – jeśli zbyt szybko, można zmoczyć płótno wodą. Kolory można dowolnie mieszać, a właściwości farb pozwalają wykonywać korekty. Powstające z akrylami prace są raczej mocne, stanowcze i pozbawione efektu lekkiej zwiewności.
Tempery
Jedna z najtrwalszych technik malarskich, jest bardzo lubiana za swoje liczne zalety. Prace malowane temperami schną bardzo szybko. Nośnik nie wymaga gruntowania i może nim być zarówno płótno, jak i drewno czy papier. Wyróżnikiem tempery są stosowane emulsje – celem ich dodawania jest spojenie farb, a używane substancje są organiczne – może to być na przykład olej, żywica. Jako emulgatory wykorzystywane są również soki z drzew i owoców, a nawet mleko.
Akwarele
Akwarele to farby, w których kolorowe pigmenty mieszane są z wodą. Ze względu na jej zawartość, podobrazie musi sobie radzić z wchłanianiem wilgoci. Sprawdza się tu więc papier celulozowy lub bawełniany. Co istotne, akwarele mają ograniczone krycie – struktura nośnika jest zatem dość widoczna, ważne więc, aby odpowiednio dobierać jego fakturę i kolor. Technika uznawana jest za dość wymagającą, rzadka farba wymusza precyzję, a także świadome nanoszenie kolejnych warstw, które wciąż pozostawiają dość dużą widoczność podłoża. Efekty wynagradzają włożony trud – malarstwo akwarelowe daje możliwość tworzenia eterycznych, delikatnych obrazów, świetnie sprawdza się na przykład w pejzażach.
Gwasz
To, podobnie jak poprzednie, farby wodne, ale kryjące od nich znacznie mocniej. Zawierają spoiwo, wodę, pigment i dodatkowo wypełniacz w jednym z odcieni bieli lub w postaci kredy. Artyści uważają je za „łatwiejsze” użytkowo, niż akwarele. Nośnikiem może tu być papier lub pergamin. Gwasz pozwala uzyskać większą głębię kolorystyczną i dobre krycie. Dzięki temu, wybacza więcej, niż akwarela. Schnie stosunkowo szybko, a po całkowitym wyschnięciu traci na intensywności barw, przypominając nieco efekt pasteli, ale na mokro.
Jeśli pasjonuje cię malarstwo i chciałbyś spróbować stworzyć swoje prace, zapisz się na kurs malarstwa. Poznasz na nim najpopularniejsze techniki, zgłębisz teorię i będziesz mieć okazję namalowania własnych dzieł. Kursy malarskie odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów – artystów, którzy przekazują kursantom tajniki swojego warsztatu. Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-malarstwa