Najpopularniejsze techniki rysunkowe

Opublikowano: 20 maja 2022
Udostępnij

Techniki rysunkowe definiowane są zwykle rodzajem narzędzia, które się w nich wykorzystuje. Jest ich bardzo wiele, można do tej grupy włączyć właściwie wszystko, czym da się coś narysować. Prezentujemy dziś najpopularniejsze techniki rysunkowe, które cieszą się największą sympatią artystów. Każdej z nich nauczy cię profesjonalny kurs rysunku, ale każdą z nich możesz również poznać samodzielnie.

Ołówek

Nośnikiem dla ołówka jest zwykle papier lub drewno. Ołówek składa się z grafitu oraz obudowy. Obudowa może mieć różne formy – od drewna (klasyczny ołówek), które wymaga regularnego temperowania, po plastik lub metal – w przypadku ołówków automatycznych, z których grafit jest wysuwany z pomocą przycisku. Pozostawia po sobie szary ślad o różnym natężeniu, a jego cechą charakterystyczną jest fakt, że można go lekko rozetrzeć. Na wkład ołówka składa się mieszanka grafitu z kaolinem, przy czym im więcej tego drugiego, tym ołówek jest twardszy (i zostawia po sobie jaśniejszy ślad). Rysunek artystyczny wykorzystuje najczęściej ołówki miękkie – oznaczone symbolem B. Praca z ołówkiem pozwala na dość precyzyjne odwzorowanie detali, ołówek lubiany jest przez początkujących artystów za możliwość szybkiej poprawy ewentualnych błędów z pomocą gumki do ścierania.

Węgiel rysunkowy

Węgiel drzewny to jedna z najstarszych technik rysunkowych. Jest niczym innym, jak mieszanką sprasowanego węgla z litem i substancją wiążącą. W świecie artystycznym występuje w dwóch postaciach: bryłki w kształcie walca lub prostopadłościanu oraz ołówka węglowego, który wymaga ostrzenia. Węgiel pozostawia za sobą bardzo wyraźny, czarny ślad o grubości uzależnionej od wielkości sztabki. Praca w tej technice nie pozwala zagłębiać się w detale, świetnie za to sprawdza się w pejzażach, daje artyście dużą swobodę i piękny, płynny efekt. Przez rysowników bywa w pracach często rozcierany – można go rozcierać palcem, gumką chlebową, wiszerem, a nawet kawałkiem tkaniny, nadając rysunkowi tonalny charakter. Praca z węglem rysunkowym wymaga odrobiny doświadczenia, jego ślady nie są bowiem łatwe w usunięciu.

Tusz

Tusz jest formą wodnorozpuszczalnej farby, która posiada pigment.  Powstaje z sadzy – stąd jego głęboki, czarny kolor. Schnie raczej szybko, a na pracę nanoszony jest z pomocą piórka lub pędzla. Przy zastosowaniu cienkich narzędzi, pozwala na stworzenie precyzyjnych prac z małym detalem. Daje piękne efekty, ale jest dość wymagający – o usunięciu go z nośnika w celu poprawienia błędów, nie ma mowy.

Pastele

Jedna z najpopularniejszych technik artystycznych na świecie. Wykorzystuje się w niej kolorowe pigmenty w różnych postaciach. O pastelach mówi się, że tworzą efekt pomiędzy rysunkiem, a malarstwem. Nośnikiem może tu być płótno, papier czy pergamin. Ze względu na niską trwałość (pastele nie wnikają w podłoże), konieczne jest użycie fiksatywy dla zabezpieczenia pracy. Rysowanie pastelami daje piękne, łagodne efekty ze świetlistym wykończeniem. Pastele występują w postaci „wałeczków” o różnym charakterze. Miękkie – suche, twarde, w ołówkach, olejne, wodne, kredowe czy woskowe – każdy z nich różni się domieszką substancji, które zmieniają ich cechy.

Kredki

Najpopularniejsze kredki to kredki ołówkowe. Grafit, występujący w wielu różnych kolorach, zamknięty jest w oprawie – najczęściej drewnianej. Kredki wymagają regularnego temperowania, a ich ślad nie daje się do końca usunąć. Są również kredki akwarelowe, pastelowe czy świecowe. Ogromną zaletą ich wszystkich jest bogactwo barw, które wraz z białą kredką, pozwalającą na cieniowanie i rozjaśnianie kolorów, daje ogromną swobodę artystyczną.

Sangwina

Bardzo charakterystyczna, czerwono-brązowa kredka, która swój unikalny kolor zawdzięcza tlenkom metali. Dla artystów dostępna z reguły w postaci ołówkowej, czyli sangwiny jako grafitu, zamkniętego w drewnianej obudowie do ostrzenia. Nośnikiem może być papier. Sangwina ma oryginalną, brunatną barwę i pozwala tworzyć precyzyjne detale. Można ją w pewnym zakresie rozcierać, ale w znacznie mniejszym stopniu, niż na przykład węgiel. Nie pozwala się całkiem usunąć, wymaga więc staranności.

Mazak

Zwany także pisakiem, flamastrem czy markerem. Występuje w postaci długopisu w plastikowej oprawie, w której zamknięty jest chłonny rdzeń, nasączony tuszem w konkretnym kolorze. Nośnikiem dla mazaka może być papier lub tkaniny. Kreska narysowana mazakiem może być cienka, grubsza lub bardzo gruba – wszystko zależy od grubości wkładu i jego kształtu (może być szpiczasty, okrągły lub ścięty). Grubość linii mazaka rozpoczyna się już od 0,8 mm, a kończy na około 4 mm. Tusz mazaka absolutnie nie pozwala się usunąć. W przypadku prac artystycznych mazakiem, nie jest też możliwe rozcieranie.

Kreda

Kreda rysunkowa powstaje z węglanu wapnia. Najczęściej widujemy ją w postaci walcowatych pałeczek, ale zdarza się także kreda w oprawie. Ze względu na swój „pyłowy” charakter, słabo wnika w podłoże, nośnik powinien więc być porowaty (szorstki). Charakter kredy rysunkowej jest dość podobny do węgla. Doskonale się rozciera, pozwala uzyskać fantastyczną spójność i świetny efekt końcowy. Jest jednak ciężka w uzyskaniu precyzyjnych detali, nie daje się również do końca usunąć, natomiast jej wady rekompensuje bogactwo kolorów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technikach rysunkowych? Marzysz o spróbowaniu swoich sił w każdej z nich? Nic prostszego! Zapraszamy na profesjonalny kurs rysunku, podczas którego poznasz wszystkie popularne techniki rysunku, dowiesz się nieco o teorii, ale przede wszystkim zgłębisz praktyczne tajniki rysunku. Nauczysz się rysować i – kto wie – może odkryjesz w sobie duszę artysty. Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki