Najpopularniejsze techniki rysunkowe

Opublikowano: 20 maja 2022
Udostępnij

Techniki rysunkowe definiowane są zwykle rodzajem narzędzia, które się w nich wykorzystuje. Jest ich bardzo wiele, można do tej grupy włączyć właściwie wszystko, czym da się coś narysować. Prezentujemy dziś najpopularniejsze techniki rysunkowe, które cieszą się największą sympatią artystów. Każdej z nich nauczy cię profesjonalny kurs rysunku, ale każdą z nich możesz również poznać samodzielnie.

Ołówek

Nośnikiem dla ołówka jest zwykle papier lub drewno. Ołówek składa się z grafitu oraz obudowy. Obudowa może mieć różne formy – od drewna (klasyczny ołówek), które wymaga regularnego temperowania, po plastik lub metal – w przypadku ołówków automatycznych, z których grafit jest wysuwany z pomocą przycisku. Pozostawia po sobie szary ślad o różnym natężeniu, a jego cechą charakterystyczną jest fakt, że można go lekko rozetrzeć. Na wkład ołówka składa się mieszanka grafitu z kaolinem, przy czym im więcej tego drugiego, tym ołówek jest twardszy (i zostawia po sobie jaśniejszy ślad). Rysunek artystyczny wykorzystuje najczęściej ołówki miękkie – oznaczone symbolem B. Praca z ołówkiem pozwala na dość precyzyjne odwzorowanie detali, ołówek lubiany jest przez początkujących artystów za możliwość szybkiej poprawy ewentualnych błędów z pomocą gumki do ścierania.

Węgiel rysunkowy

Węgiel drzewny to jedna z najstarszych technik rysunkowych. Jest niczym innym, jak mieszanką sprasowanego węgla z litem i substancją wiążącą. W świecie artystycznym występuje w dwóch postaciach: bryłki w kształcie walca lub prostopadłościanu oraz ołówka węglowego, który wymaga ostrzenia. Węgiel pozostawia za sobą bardzo wyraźny, czarny ślad o grubości uzależnionej od wielkości sztabki. Praca w tej technice nie pozwala zagłębiać się w detale, świetnie za to sprawdza się w pejzażach, daje artyście dużą swobodę i piękny, płynny efekt. Przez rysowników bywa w pracach często rozcierany – można go rozcierać palcem, gumką chlebową, wiszerem, a nawet kawałkiem tkaniny, nadając rysunkowi tonalny charakter. Praca z węglem rysunkowym wymaga odrobiny doświadczenia, jego ślady nie są bowiem łatwe w usunięciu.

Tusz

Tusz jest formą wodnorozpuszczalnej farby, która posiada pigment.  Powstaje z sadzy – stąd jego głęboki, czarny kolor. Schnie raczej szybko, a na pracę nanoszony jest z pomocą piórka lub pędzla. Przy zastosowaniu cienkich narzędzi, pozwala na stworzenie precyzyjnych prac z małym detalem. Daje piękne efekty, ale jest dość wymagający – o usunięciu go z nośnika w celu poprawienia błędów, nie ma mowy.

Pastele

Jedna z najpopularniejszych technik artystycznych na świecie. Wykorzystuje się w niej kolorowe pigmenty w różnych postaciach. O pastelach mówi się, że tworzą efekt pomiędzy rysunkiem, a malarstwem. Nośnikiem może tu być płótno, papier czy pergamin. Ze względu na niską trwałość (pastele nie wnikają w podłoże), konieczne jest użycie fiksatywy dla zabezpieczenia pracy. Rysowanie pastelami daje piękne, łagodne efekty ze świetlistym wykończeniem. Pastele występują w postaci „wałeczków” o różnym charakterze. Miękkie – suche, twarde, w ołówkach, olejne, wodne, kredowe czy woskowe – każdy z nich różni się domieszką substancji, które zmieniają ich cechy.

Kredki

Najpopularniejsze kredki to kredki ołówkowe. Grafit, występujący w wielu różnych kolorach, zamknięty jest w oprawie – najczęściej drewnianej. Kredki wymagają regularnego temperowania, a ich ślad nie daje się do końca usunąć. Są również kredki akwarelowe, pastelowe czy świecowe. Ogromną zaletą ich wszystkich jest bogactwo barw, które wraz z białą kredką, pozwalającą na cieniowanie i rozjaśnianie kolorów, daje ogromną swobodę artystyczną.

Sangwina

Bardzo charakterystyczna, czerwono-brązowa kredka, która swój unikalny kolor zawdzięcza tlenkom metali. Dla artystów dostępna z reguły w postaci ołówkowej, czyli sangwiny jako grafitu, zamkniętego w drewnianej obudowie do ostrzenia. Nośnikiem może być papier. Sangwina ma oryginalną, brunatną barwę i pozwala tworzyć precyzyjne detale. Można ją w pewnym zakresie rozcierać, ale w znacznie mniejszym stopniu, niż na przykład węgiel. Nie pozwala się całkiem usunąć, wymaga więc staranności.

Mazak

Zwany także pisakiem, flamastrem czy markerem. Występuje w postaci długopisu w plastikowej oprawie, w której zamknięty jest chłonny rdzeń, nasączony tuszem w konkretnym kolorze. Nośnikiem dla mazaka może być papier lub tkaniny. Kreska narysowana mazakiem może być cienka, grubsza lub bardzo gruba – wszystko zależy od grubości wkładu i jego kształtu (może być szpiczasty, okrągły lub ścięty). Grubość linii mazaka rozpoczyna się już od 0,8 mm, a kończy na około 4 mm. Tusz mazaka absolutnie nie pozwala się usunąć. W przypadku prac artystycznych mazakiem, nie jest też możliwe rozcieranie.

Kreda

Kreda rysunkowa powstaje z węglanu wapnia. Najczęściej widujemy ją w postaci walcowatych pałeczek, ale zdarza się także kreda w oprawie. Ze względu na swój „pyłowy” charakter, słabo wnika w podłoże, nośnik powinien więc być porowaty (szorstki). Charakter kredy rysunkowej jest dość podobny do węgla. Doskonale się rozciera, pozwala uzyskać fantastyczną spójność i świetny efekt końcowy. Jest jednak ciężka w uzyskaniu precyzyjnych detali, nie daje się również do końca usunąć, natomiast jej wady rekompensuje bogactwo kolorów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o technikach rysunkowych? Marzysz o spróbowaniu swoich sił w każdej z nich? Nic prostszego! Zapraszamy na profesjonalny kurs rysunku, podczas którego poznasz wszystkie popularne techniki rysunku, dowiesz się nieco o teorii, ale przede wszystkim zgłębisz praktyczne tajniki rysunku. Nauczysz się rysować i – kto wie – może odkryjesz w sobie duszę artysty. Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki