Wybierając się na wycieczkę do Florencji obowiązkowym punktem programu będzie Palazzo Pitti. Jest to budowla znajdująca się dalej niż atrakcje takie jak Galeria Uffizi czy Katedra Santa Maria del Fiore, bo po drugiej stronie Ponte Vecchio. Jednak przechodząc przez Most Złotników warto przejść kilka kroków dalej i zajrzeć do tego ciekawego przykładu renesansowej architektury rezydencjonalnej.
Florencki pałac rodziny Pitti, którego budowa rozpoczęła się w 1458, to jeden z najlepszych przykładów architektury pałacowej. Obecny wygląd budynku odbiega od pierwotnej wersji. Trzykondygnacyjny pałac na początku posiadał siedem osi okiennych, które wraz z upływem lat rozbudowano – parter i pierwsze piętro dostały po 8 osi z każdej strony, drugie piętro po 3 osie. Obecnie budynek liczy 200m długości. W XVIII wieku po dodaniu dwóch prostopadłych do pałacu loggi powstał przed budynkiem Piazza Pitti.
Architekturę renesansowego pałacu cechuje jej osiowość i symetria. Każda z trzech kondygnacji na elewacji skomponowana jest zgodnie z renesansowym duchem – parter obłożony kamieniem rustykalnym, piętra boniowane (kamień o sfazowanych krawędziach). Piano nobile w wersji pierwotnej miało czytelnie podkreślone 3 okna. Układ pomieszczeń w amfiladzie.
Ta piękna i robiąca wrażenie swoim rozmiarem budowla obecnie stanowi siedzibę kompleksu muzealnego. W jego skład wchodzą: Galleria Pallatina, Galleria d’Arte Moderna, Museo degli Argenti oraz Galleria del Costume. Możemy w nich podziwiać zbiory obrazów m.in. Tycjana i Rafaela, sztukę współczesną, zbiory srebra i innych szlachetnych materiałów, galerię kostiumów. W muzeum odbywają się też czasowe wystawy fotograficzne.
Warto dodać, że studenci architektury mogą zwiedzać pałac za darmo po okazaniu zaświadczenia w języku angielskim z uczelni. W przypadku zwykłych biletów cena może wydawać się wygórowana. Odpowiadając na pytanie czy warto przeznaczyć 16 euro (bilet normalny) / 8 euro (bilet ulgowy) na wizytę w Palazzo Pitti – tak, zdecydowanie warto. Zachwyci nas w nim nie tylko wspaniała architektura ale też mnogość i różnorodność kolekcji muzealnych.