Rysujesz? Rób to dobrze!

Opublikowano: 15 kwietnia 2020
Udostępnij

Co jest wyznacznikiem uzyskania perfekcji w dziedzinach artystycznych? Kto rysuje dobrze, a kto źle? Jak obiektywnie ocenić swoje umiejętności? Spróbujemy dziś napisać kilka słów o dość powszechnych błędach w rysowaniu i o tym, jak ich unikać.

Mówi się, że błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. Jest to oczywiście najprawdziwsza prawda. Zwykle w miarę wzrostu umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej, zauważamy więcej uchybień – większa jest bowiem wiedza w zakresie poprawności sztuki. Choć jesteśmy zagorzałymi zwolennikami teorii, że błędy są cenne i bardzo potrzebne, bowiem można z nich wyciągać wnioski na przyszłość, spróbujemy dziś napisać o kilku najpowszechniejszych. Nie po to, aby je piętnować i wpędzać was w kompleksy, ale po to, aby każdy z nas mógł stać się lepszy.

Kompozycja

To trudna sztuka, która ma niejedno oblicze. Może być ciekawa, ujmująca perspektywą i pokazywać zupełnie nudne obiekty w przyciągający sposób. Może także być pospolicie nużąca, nie przyciągać zupełnie wzroku. Mówi się, że najmniej ciekawa jest kompozycja centralna. Jest w tym wiele prawdy. W kompozycji centralnej trudniej jest uchwycić wielowymiarowość, oddać naturę przedmiotów czy ich głębię. Może być również prawdziwym dziełem sztuki, ale o to wcale nie jest łatwo. Dlatego początkujących adeptów sztuki zachęcamy do tego, aby kompozycję centralną zostawić z boku, do chwili pogłębienia doświadczenia – jest bowiem po prostu bardzo wymagająca i raczej nie wybacza błędów.

Staranność

Nie ma znaczenia co rysujesz – pejzaż, portret czy obiekty architektoniczne. Jeśli w twoich pracach brakuje należytej staranności, zawsze wypadną słabiej. O co chodzi w tej staranności? Jeśli rysujesz twarz, pracuj nad proporcjami – nienaturalnie wielki nos w stosunku do pozostałych detali twarzy, będzie wyglądał karykaturalnie. Jeśli rysujesz budynek, zadbaj o to, aby twoje linie były proste – prostej kreski można się nauczyć, to kwestia ćwiczeń. Zwracaj uwagę na każdy szczegół swoich prac.

Podejście kompleksowe

W rysowaniu nie ma dróg na skróty. Jeśli chcesz osiągnąć dobry poziom, musisz ćwiczyć i  choćbyś był najbardziej utalentowany na świecie, bez praktyki, nic z tego nie będzie. Jeśli chcesz rysować świat, obserwuj go, próbuj odwzorować to, co widzisz, a później ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Jeśli rysujesz ludzi – przyglądaj się im z uwagą, ucz proporcji i anatomii ciała, a unikniesz nienaturalnie wygiętych kończyn lub zaburzonych kształtów – trenuj, próbuj i poprawiaj. Możesz nauczyć się wszystkiego – wyczucia, bystrości, kreski i umiejętności przenoszenia na papier tego, co widziałeś i chcesz narysować – to wszystko kwestia praktykowania.

Pokora

Niektórzy są w stosunku do siebie bardzo krytyczni, to nie jest nawet najgorsze – o ile nie zniechęca do dalszych prób. Gorszy od nadmiernej krytyki jest jednak jej całkowity brak. Jeśli zaczynasz naukę i uda ci się pierwsze dzieło, które wykracza poziomem od wszystkiego, co narysowałeś w życiu do tej pory, to masz powody do radości i zadowolenia, nie masz jednak legitymacji ku temu, aby uznać, że oto właśnie zakończyłeś proces nauki. Wyrobienie dobrych nawyków, wyćwiczenie ręki, jej koordynacji z tym, co widzą oczy – to bardzo długi proces. Proces, który wymaga cierpliwości i świadomości, jak wiele nauki jeszcze przed tobą. Postępy powinny cię oczywiście motywować, ale wyłącznie do chęci pogłębienia wiedzy, a nie do tego, aby spocząć na laurach.

Maniera

Artyści mają swój styl – charakterystyczną kreskę, technikę lub podejście do kolorów. To wyróżniki, które stanowią o ich unikalności. Ty także z upływem czasu znajdziesz swój styl i będziesz w nim doskonały. Nie szukaj go jednak na siłę. Robiąc to wbrew naturalnemu procesowi nauki i towarzyszącym jej postępom, wyrobisz w sobie najpewniej jakąś manierę, która niekoniecznie przysporzy ci umiejętności, może być jednak później trudna do wyeliminowania.

Porównania

Nie jest łatwo nie porównywać się do artystów, których uważasz za niedościgniony ideał i którzy stanowią dla ciebie niewyczerpane źródło pomysłów. Możesz się inspirować, próbować uczyć się ich dogonić, ćwiczyć, nie powinieneś jednak traktować ich jako wyznacznika własnego talentu – lub jego braku. Nie masz pojęcia ile pracy i czasu zajęło im dojście do wprawy i poziomu, który dziś reprezentują. Nie wiesz, ile schodów i przeszkód po drodze pokonali. Daj sobie czas, staraj się być coraz lepszy, ale nie wpędzaj się w poczucie niespełnionych nadziei i niezadowolenia z własnych umiejętności. Po prostu – szlifuj je do skutku.

Nie powielaj błędów

Uczysz się – doskonale, przed tobą piękny czas rozwoju i obserwowania postępów. Staraj się jednak eliminować swoje błędy – może się zdarzyć, że sam ich nie dostrzeżesz – poproś o pomoc fachowca. W przeciwnym razie, to jak nauka pływania – jeśli nauczysz się „byle jak”, to utrzymasz się na wodzie, ale twój styl nie będzie miał nic wspólnego z poprawną techniką. Szkoła rysunku jest miejscem, w którym zdobędziesz wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Kurs rysunku prowadzony jest przez profesjonalistów, artystów z potężną wiedzą i umiejętnością jej przekazania. Zajęcia z rysunku pozwolą ci trenować, ćwiczyć i zyskiwać świadomość, co robisz źle. To świetne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, młodzieży, to także dla wielu osób możliwość związania z rysunkiem swojej przyszłości – kurs na ASP, kurs digital painting czy profesjonalny kurs rysunku na poziomie zaawansowanym – w zależności od swoich oczekiwań, wybierzesz taki, który pozwoli ci uzyskać postawiony cel.

Zobacz również


TOP 5 tricków rysunkowych
Niektóre tematy bywają prawdziwą zmorą początkujących artystów. Są jednak sposoby na to, aby ułatwić sobie...
Więcej
Najpopularniejsze techniki malarskie
Techniki malarskie, podobnie jak rysunkowe, dzielą się pod względem mediów, wykorzystywanych podczas tworzenia. Sprawdzamy, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Szanowni Państwo, w dniu 15.08.2022 (poniedziałek) w związku z dniem wolnym od pracy nasze szkoły rysunku będą...
Więcej
Zapisy na nowy rok szkolny 2022/23
Szanowni rodzice i drodzy uczniowie, uprzejmie informujemy, że rozpoczęliśmy zapisy na nowy rok szkolny 2022/23. Jak co...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Szanowni Państwo, Nasz wakacyjny obóz zbliża się wielkimi krokami, poniżej podajemy informacje dotyczące wyjazdu: Data...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki