Zastanawialiście się kiedyś, jak można osiągnąć najskuteczniejsze efekty w nauce rysunku w szybki, prosty i przyjemny sposób? Dzisiaj Wam podpowiemy!
Wiele osób podchodzi do rysowania krok po kroku z dystansem, traktując to jak pewnego rodzaju ćwiczenie dla najmłodszych dzieci. Jest to oczywiście prawda, dzieci prędzej nauczą się rysować krok po kroku np. kotka, niż zaczynając od wszystkiego naraz. Jednak sama metoda nie jest przewidziana tylko i wyłącznie dla dzieci. Każdy, zaczynając rysunek, powinien najpierw przemyśleć w jakich krokach rysunek ten będzie powstawał. W końcu nie będziemy zaczynać od malutkich detali, jeśli mamy do zapełnienia całą kartkę.
Pierwszy krok
Każdy przedmiot, zwierzę, a nawet człowiek, składa się z prostych kształtów połączonych ze sobą w te bardziej skomplikowane. Tworząc pierwszą kompozycję, warto o tym pamiętać, ponieważ ułatwia to znacznie pracę. Przykładowo, kiedy chcemy narysować martwą naturę, nie zaczynajmy od szkicowania ucha dzbanka czy wzoru na kubeczku, tylko skupmy się na wielkościach i wzajemnych relacjach rysowanych przedmiotów. Zawsze zaraz po wybraniu tematu i kadru, powinno to być pierwszym krokiem w naszym rysunku.
Drugi krok
W następnym kroku, kiedy znamy już dokładne ułożenie przedmiotów, możemy przejść do nadawania im właściwych kształtów. W tym kroku nie nakładamy jeszcze światłocienia czy kolorów, interesuje nas tylko kształt. W przypadku portretu, w tym kroku „rzeźbimy” we wcześniej narysowanej głowie kształt twarzy, a także wrysowujemy oczy nos, usta.
Trzeci krok
Kolejnym krokiem jest ustalenie, skąd pada światło, gdzie tworzą się najbardziej zacienione miejsca lub gdzie powstaną odbicia światła. Warto to schematycznie na rysunku zaznaczyć, żeby w późniejszym kroku móc swobodnie operować już większymi plamami koloru lub światłocienia.
Czwarty krok
Zależnie od wybranej techniki, przyszedł czas na cieniowanie lub nakładanie kolorów. W tym punkcie kolejność bywa różna, każdy powinien dostosować ją pod swoje własne upodobania. Rysując ołówkiem, najłatwiej będzie nakładać cień stopniowo, warstwami, zapełniając najpierw całą pracę pierwszą delikatną warstwą. Następnie, w zależności od pożądanego stopnia nasycenia ołówka, nakładamy warstwy kolejne, ciemniejsze. Jeśli jednak decydujemy się na technikę barwną, również pamiętajmy o stosowaniu warstw. Najpierw stosujemy kolor bazowy, który stopniowo będziemy na pracy uzupełniać rozjaśniając go lub przyciemniając, a także dodając nowe kolory.
Więcej o naszych kursach dowiesz się na: https://www.sealart.pl/kursy