DOSTALIŚMY SIĘ! CO DALEJ?
Jak wyglądają zajęcia z rysunku na studiach architektury? Czego uczą? Jaki mają wpływ na kształcenie? Zanim rozpoczniemy wyczekiwane studia na tym wydziale możemy mieć niejasne pojęcie o tym jakie znaczenie ma rysunek w trakcie studiowania. Możemy się domyślać, że skoro tyle czasu i zapału poświęca się na rozwijanie zdolności rysunkowych przed studiami to musi on być ważnym punktem w programie. Prawda, to ważny element, ale nie główny.
Studia architektury to nauka projektowania a rysunek pomaga nam przelewać pomysły na papier. Jak alfabet pozwala poecie wyrażać myśli tak szkice, rysunki odzwierciedlają to co zaczyna powstawać w głowie projektanta. Mówi się, że gdy spotka się dwóch architektów, wystarczy im ołówek i kawałek serwetki by się porozumieć. Kiedy zaczynamy tworzyć, mamy w głowie wiele pomysłów, niejasnych skojarzeń i natchnień, których nie można opisać słowami, najlepiej jest szkicować, bardzo dużo, nawet jeśli nasza ręka jeszcze nie wie co. Z takich luźnych szkicy z czasem wyłoni się konkretna bryła. Lecz aby móc tak zręcznie posługiwać się kreską, trzeba nauczyć się podstaw, przestrzennego myślenia i poznać różne techniki. W trakcie studiowania uczymy się zarówno rysunku z natury, „łapania” proporcji, jak i odtwarzania znanych konstrukcji. To zarówno nauka budowania szczegółów jak i malowania szybkich szkicy. Musimy otworzyć się i poszukiwać różnych wyrazów przekazu, aby pobudzać kreatywność i poszerzać horyzonty. Zajęcia mają rozwijać nasze artystyczne umiejętności, dlatego uczymy się nie tylko posługiwać ołówkiem, ale i tuszem czy farbami, a nawet lepić z gliny.
Przede wszystkim jednak prace mają być klimatyczne i oddawać nas samych, każdy powinien odnaleźć swój styl. Na tym właśnie skupiają się zajęcia rysunkowe na studiach, aby nauczyć nas obserwować i móc z łatwością posługiwać się rysunkiem by wyrażać swoje idee.
Ola Giermasińska