Jak nauczyć się rysować portret?
Jedni myślą że rysowanie jest bardzo trudne, a inni że potrzebny jest do tego niesamowity dar – my natomiast staramy się udowodnić, że wystarczą chęci, dużo pracy i dobry nauczyciel. Jeśli chodzi o rysowanie portretu – przede wszystkim ważna jest znajomość proporcji ludzkiego ciała, a w tym wypadku twarzy. Krąży powszechne mniemanie, że narysowanie dobrego portretu graniczy z niemożliwością, co moim zdaniem, jest nieprawdą.
Po pierwsze, nasza twarz jest całkiem proporcjonalna i można wyodrębnić 3 równe części, które znacznie ułatwiają pracę. Należy pamiętać że odległość od nasady włosów do linii brwi, jest równa odległości od tejże linii do czubka nosa, i taka sama jak odległość od czubka nosa do brody. Kolejną ważną rzeczą, jest fakt, że rozstaw naszych oczu to dokładnie ta sama odległość co szerokość jednego oka. Proste, prawda? Usta powinny być mniej więcej tej samej szerokości co rozstaw naszych tęczówek. Takich zależności można by wymieniać wiele, jednak wymienione przeze mnie są podstawą i kluczem wyjścia. Po zastosowaniu tych proporcji pojawia się twarz – wydawać się może ładna, jesteśmy przyzwyczajeni do takich własnie twarzy, jednak nadal jest ona bezosobowa.
Kolejną kwestią jest znalezienie cech charakterystycznych danej osoby, które sprawią, że ta „bezosobowa” twarz stanie się twarzą siedzącej przed nami osoby. Za duże uszy, może za szeroko rozstawione oczy, wystające kości policzkowe – tego typu cech należy się dopatrywać, bo to własnie takie cechy indywidualne wyróżniają i upodabniają rysunek do rzeczywistości.
Na koniec jeszcze jedna rzecz o której rysując portret nie można zapomnieć – rysujemy przestrzeń, głowę z popiersiem – nie płaską kartkę, tylko własnie głowę, która, jakby na to nie patrzeć, jest również bryłą. Nie możemy pozwolić, aby twarz wydawała się płaska – takie rysowanie może przypominać trochę „rzeźbę na kartce’’ ale chyba o to własnie chodzi, Takie wrażenie głębi nadaje światłocień, którego zazwyczaj rysujący twarze boją się używać – ale przecież oczy zazwyczaj, umieszczone w oczodołach są w cieniu, szyja oraz wargi podobnie. Nie jest to regułą, ale należy o tym pamiętać. Do dzieła!