Opublikowano: 25 kwietnia 2017
Udostępnij

Co to jest i na czym polega street art?

Definicja wg. Wikipedii…Czyli lekcja historii “Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym, najczęściej „na ulicy” w formie bezprawnej ingerencji. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz często jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. Określenia street art najprawdopodobniej po raz pierwszy użył Allan Schwartzman w 1985. Street art nie posiada ściśle określonych reguł działania, struktur dzieła, ani innych wyznaczników. Każdy tworzy jak chce i gdzie chce, przy czym w opinii odbiorców nie koniecznie jest to uznawane za działalność artystyczną”

A teraz subiektywnie. Obecnie street art jest dziedziną sztuki powszechnie znaną i cieszącą oko. Nie do końca jest prawdą o bezprawnej ingerencji w przestrzeń miejską, organizowane są wszelkiego typu festiwale w czasie których urządzane są także warsztaty min.muzyczne i pokazy właśnie o tematyce graffiti itp. Sztuka tego rodzaju ma na celu ukazanie miasta/państwa ze strony nie tylko ozdobnych murali ale też często ze strony politycznej. Jednakże najważniejszą istotą jest pokazanie ludziom że miasto to nie tylko szare budynki ale też przestrzeń artystyczna którą każdy może wykorzystać (nie zawsze legalnie) aby wyrazić siebie i pokazać coś o co jest tematem tabu lub jest stłamszone przez dzisiejsze czasy.

Zabiegi artystyczne na mieście ,czyli jak formy przybiera sztuka. Jak zostało wspomniane w Wikipedii street art głównie skupia się na graffiti. Jednakże są grupy ludzi lub pojedynczy artyści którzy tworzą innego rodzaju sztukę np. wykonują “pokrowce” z kolorowych włóczek na rzeźby lub pojazdy znajdujące się na mieście. Tworzą rzeźby , instalacje, nagrywają różnego rodzaju filmy które tworzyli kadr po kadrze malując murale. Sztuka ulicy jest tematem tak elastycznym iż każdy znajdzie coś dla siebie.

..więc kto był pierwszy? W tej dziedzinie (prawdopodobnie) można uznać że nawet praludzie którzy malowali na ścianach bo też opowiadali swoją historię… i chyba to jest prawda. Nie ma nigdzie zawartej konkretnej daty, ponieważ graffiti i malowidła ścienne były od zawsze. ALE .. no właśnie za sztukę zaczęto uznawać murale (potocznie graffiti), które coś pokazuje więcej niż niski poziom intelektualny kibiców i wandali. Z czasem niszowa sztuka zaczęła gościć na salonach czyli czas gdy graffiti odkryto na nowo można datować mniej więcej na lata ‘80 ubiegłego wieku-za granicą. W Polsce nadal jest to termin który wzbudza podejrzliwość i niechęć bo ..w końcu malujesz po budynku !! Jednakże śmiało można też stwierdzić że ludzi powoli zaczynają przyzwyczajać się do kolorowych murali a nawet je cenić. Owszem graffiti od obecnego muralu się różni. Lecz tak jak w malarstwie tak samo i w tej dziedzinie każdy ma swój styl i nie można powiedzieć że graffiti na murach torów wyścigów konnych nie są dziełem sztuki. Każdy kto tam mieszka wie że były robione nie legalnie lecz w śród nich można znaleźć graffiti które min. oddaje honor ojczyźnie lub nie żyjącej już osobie.

To jak to się wszystko stało ?! Każdy kto zaczyna się interesować StreetArtem na początku napotyka się na sławnego Banksy. Brzmi to jak imię pojedynczej osoby.. jednak do dziś nie wiadomo czy jak on wygląda lub oni.Tworzy on w różnych technikach. Czasem są to akcje typu performance typu Jednakże najważniejsze jest to że jego prace są o tematyce pacyfistycznej. Kolejną sławną postacią jest Blu- jego dzieła są poświęcone tematyce moralnej i ekologicznej. Tutaj można wymieniać wielu artystów ale nie chodzi o tzw. Fejm tylko o przesłanie więc poniżej przedstawię różnego rodzaje dzieła.

Sens. Jak już zostało wcześniej zostało wspomniane chodzi o przekaz poniżej przedstawię prace poruszające różnego rodzaju tematykę.Nie nadam żadnych komentarzy ponieważ poprzez to chcę ukazać jak sztuka ulicy może trafiać dosłownie w serce i umysł. Miłego oglądania.

A teraz czas na przemyślenia. Dziękuję za uwagę.

Grzegorz Gierlicki.

Zobacz również


Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – jakie kierunki można wybrać?
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie to znana, ceniona i prestiżowa uczelnia – najstarsza artystyczna uczelnia w Polsce. Daje...
Więcej
Gdzie studiować grafikę w Warszawie?
Grafika jest coraz bardziej popularnym kierunkiem studiów. Ukończenie studiów o takim profilu pozwala nie tylko realizować...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Szanowni Państwo, w dniach: 24.12.2022 (sobota) 25.12.2022 (niedziela) 26.12.2022 (poniedziałek) 01.01.2023 (niedziela) placówki Sealart będą...
Więcej
Mikołajki w kinie Helios
Mikołajki to wyjątkowy czas dla całej rodziny, a najlepszy scenariusz na spędzenie tego święta to filmowa...
Więcej
Świąteczne Warsztaty Malarskie dla dzieci
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci od 7 roku życia na świąteczne warsztaty malarskie! Odbędą się one...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2022 (wtorek) 11.11.2022 (piątek) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia odbywają...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki