Opublikowano: 4 maja 2021
Udostępnij

Przed rozpoczęciem przygody z nauką rysunku pewnie wielu z Was się zastanawiało – czy talent jest potrzebny, żeby osiągnąć sukces? Czy nie będąc „uzdolnionym plastycznie” damy radę stworzyć piękny rysunek? Czy ciężką pracą możemy osiągnąć zamierzony cel?

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.

Na początku należy jasno stwierdzić, że ciężką pracą możemy osiągnąć bardzo wiele. Nie ma znaczenia, czy ktoś posiada talent czy nie, jeśli go nie pielęgnuje i nie rozwija. Kluczowe w rozwoju plastycznym jest systematyczne powtarzanie zdobytej wiedzy w praktyce. Nie wystarczy dowiedzieć się, jak poprawnie narysować oko, nos, czy usta. Trzeba też umieć tę wiedzę wykorzystać w rysunku.

Z pewnością osoby obdarowane talentem, uzdolnione plastycznie, na początku nauki rysowania mają odrobinę łatwiej. Wyczucie estetyki pomaga w doborze kolorów, kształtów, proporcji. Jednak talent to nie wszystko. Bez ciężkiej pracy, ćwiczeń rysunkowych, nie będziemy się dalej rozwijać. Podstawy, od których zaczniemy naukę, będą miały duży wpływ na nasz dalszy rozwój. Jeśli na tym etapie sumiennie nie będziemy wykonywali ćwiczeń, trudniejsze zagadnienia mogą nas zniechęcić.

Przykładowo – nauczymy się rysować nos na wprost, jednak chcemy narysować portret osoby stojącej do nas delikatnie bokiem. Bez uzupełnienia wiedzy, w jaki sposób możemy ten nos dobrze narysować pod kątem, wyjdzie nam prawdopodobnie osoba z krzywym nosem 🙂 Dlatego pamiętajmy najpierw o serii ćwiczeń, pomagających w zrozumieniu danego zagadnienia, zanim rzucimy się na głęboką wodę. Pozwoli to nam uniknąć rozczarowań, ale też da nam poczucie pewności siebie.

Jeśli chcemy nauczyć się poprawnie rysować, a czujemy że nie przychodzi nam to łatwo, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze – nie zniechęcajmy się. To, że nie wyszło nam za pierwszym razem, nie znaczy że nie wyjdzie też za drugim czy trzecim. Ważne jest, żeby uczyć się na błędach i wyciągać z nich wnioski. Niestety często o tym zapominany i popełnione już błędy powielamy dalej, często może nieświadomie. Wtedy warto jeszcze raz na spokojnie przeanalizować dany problem lub poprosić o pomoc. Można uczyć się rysunku samemu, jednak świeże spojrzenie instruktora rysunku zawsze może przynieść korzyści. Taka osoba znajdzie źródło problemu, pokaże jak naprawić błędy. Mogą się one okazać bardzo proste, a poprawienie ich to tylko kwestia jednej kreski. Jeśli jednak problem jest bardziej złożony, krok po kroku będziemy mogli przećwiczyć dany temat. Rysując powoli, analizując wszystkie kształty dokładnie, możemy je też szczegółowo omówić. W końcu każda kreska w rysunku ma znaczenie. Po zakończonej pracy z instruktorem warto jeszcze raz samodzielnie spróbować wykonać ćwiczenie. Ze zdobytą wcześniej wiedzą powinno już pójść dużo łatwiej.

Podsumowując, ciężka praca zawsze się opłaci. W efekcie końcowym, osoby który ciężko pracują na swój rozwój, będą odnosiły sukcesy. Dlatego tak ważna jest systematyczność i powtarzanie ćwiczeń. Podstawy będą miały tu ogromne znaczenie, bez nich będziemy odczuwać lukę w naszej wiedzy i twórczości. Nawet jeśli jesteśmy już na zaawansowanym poziomie, zawsze warto czasem cofnąć się na początek, odświeżyć wiedzę. Wykonanie kilku prostych ćwiczeń rysunkowych pozwoli nam dokładniej zagłębić się w dany temat, dzięki czemu później łatwiej przyjdzie nam rysowanie z wyobraźni.

Pamiętajcie – ciężką pracą możecie osiągnąć wszystko!

Więcej o naszych kursach znajdziesz na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki