TOP 5 tricków rysunkowych

Opublikowano: 1 sierpnia 2022
Udostępnij

Niektóre tematy bywają prawdziwą zmorą początkujących artystów. Są jednak sposoby na to, aby ułatwić sobie zadanie. Wybraliśmy TOP 5 tricków rysunkowych, dzięki którym będziesz rysował, jak profesjonalista.

Jak narysować dłonie?

Rysowanie dłoni sprowadza się w głównej mierze do proporcji. Jeśli więc dopiero zaczynasz kurs rysunku, spróbuj genialnego tricku, który pomoże ci nauczyć się rysować dłonie w absolutnie każdym ułożeniu.

Na dłoń, którą nie rysujesz załóż gumową rękawiczkę w rozmiarze, który przylega do skóry. Flamastrem podziel dłoń liniami na części, które odpowiadają anatomicznym detalom. Stwórz siatkę, która rozdzieli śródręcze, palce, paliczki, stawy, paznokcie i pozwoli oznaczyć miejsca, w których dłoń się zgina podczas ruchu. Teraz możesz już przejść do rysowania. Ułóż dłoń w rękawiczce w potrzebnej pozycji i naszkicuj to, co widzisz, zachowując proporcje zgodne z narysowaną siatką. Prawda, że o wiele łatwiej?

Jak narysować twarz?

Pozostajemy przy anatomii i podrzucamy trick na rysowanie twarzy z zachowaniem proporcji, które bywają prawdziwą zmorą początkujących artystów.

Narysuj owal, podziel go 3 liniami. Pionowa powinna przebiegać w połowie, pierwsza linia pozioma znajdować się powinna w odległości około 1/3 od dołu, druga mniej więcej na wysokości 2/3 od dołu. Nasza twarz zyskała podział na 6 części – to siatka podstawowa. Dwie części górne stanowią czoło i czaszkę. Dwie środkowe zmieścić powinny oczy – u góry, a także nos – u dołu, a od zewnętrznej strony, poza owalem – uszy. Na środku dwóch dolnych części znajdą się usta, a pod nimi broda. Po oznaczeniu głównych elementów twarzy, możesz przejść do dopracowania detali i wytarcia linii pomocniczych. Pamiętaj o pozostałych składowych ludzkiej głowy – włosach, brwiach, rzęsach, małżowinach usznych czy detalach oczu.

Jak narysować drzewo?

Narysowanie pięknego drzewa, w którym zgadza się i perspektywa i proporcje, może być trudniejsze, niż się wydaje. Jak więc się zabrać za ćwiczenia, żeby dojść do perfekcji? Podziel pracę na etapy.

Zacznij od pionowej kreski, która będzie pniem drzewa, a równocześnie będzie stanowiła centralny punkt odniesienia. Przechodzimy do gałęzi: bardziej rozłożyste i dłuższe u dołu i coraz krótsze ku górze. Powstały szkic należy poprawić w detalu – pogrubić pień u dołu, a gałęzie u nasady. Pamiętaj, że drzewa mają nieregularną formę, gałęzie różnej długości i grubości, nie staraj się więc rysować ich identycznie. Tak podrysowane drzewo możesz dokończyć, uzupełniając je liśćmi czy igłami.

Jak narysować siedzącego kota?

Zwierzęta to wdzięczny temat rysunków. Początki jednak nie zawsze są proste. Poznaj przydatny trick, dzięki któremu naszkicujesz siedzącego kota w doskonałych proporcjach.

Naszkicuj okrąg (absolutnie nie powinien być idealny, wyrysowany cyrklem) – to będzie głowa kota. Pod nim naszkicuj nieco większy okrąg, który będzie stanowił bazę dla tułowia zwierzęcia. Trzeci – podobnej wielkości, jak drugi – okrąg znaleźć się powinien pod drugim, ale z lewej lub prawej strony (w zależności od tego, którą stroną ma być do nas odwrócony kot). Narysowane okręgi potraktuj jako bazę. Jeśli od drugiego okręgu pionowo w dół poprowadzisz dwie linie (po zewnętrznych krawędziach okręgu), zakańczając je na wysokości dolnej krawędzi trzeciego okręgu i zwężając do środka, zobaczysz już zarys kota. Rysunek pozostaje uzupełnić w obrys, dodać szpiczaste uszy, ogon i detale. Kot jak żywy!

Rysunek z natury?

Bez względu na to, jaki jest temat pracy, rysowanie z natury bywa dla początkujących rysowników problematyczne. Jak się za to zabrać?

Pewne obiekty i obrazy wydają nam się w pamięci zupełnie inne, niż są w rzeczywistości. Rysując z natury musimy się jednak skupić na tym, co faktycznie widzimy. Nie zgaduj, nie przywołuj obrazu w pamięci – zerkaj na rysowany obiekt i przenoś na papier dokładnie to, co widzisz. Nie próbuj wyobrażać sobie całej pracy na początkowym etapie, rysuj kawałek po kawałku, starając się jak najlepiej odwzorowywać światło, cień czy odblaski. Dzięki temu twój rysunek z natury będzie wyglądał bardziej realistycznie.

Chcesz poznać więcej sposobów? Myślisz o pogłębieniu wiedzy i doświadczenia w rysowaniu? Zapraszamy na profesjonalny kurs rysunku, podczas którego poznasz liczne techniki, tricki i zgłębisz swoje umiejętności, dochodząc do artystycznej perfekcji. Więcej o kursach znajdziesz na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Martyna Włoch
Martyna Włoch
2023-09-23

Urszula Różalska
Urszula Różalska
2023-09-22

Polecam!

Barbara Krawczyk
Barbara Krawczyk
2023-09-21

Lekcje tutaj są prowadzone w świetnej atmosferze, polecam.

Jerzy Żurek
Jerzy Żurek
2023-09-20

Polecam, mój syn uczęszcza tutaj na lekcje i bardzo mu się podoba.

Danuta Szyszka
Danuta Szyszka
2023-09-18

Da Vinci Arte
Da Vinci Arte
2023-09-16

Polecam

Tomasz Kura
Tomasz Kura
2023-09-12

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki