Szukając punktów panoramicznych, z których zobaczymy cały Rzym warto wziąć pod uwagę szczególnie 3: kopułę Bazyliki Św. Piotra, Zamek Św. Anioła oraz wzgórze Palatyn. Pamiętajmy, że Rzym to piękne miasto nie tylko za dnia, ale także (a może szczególnie) o zachodzie słońca oraz w nocy, kiedy wiele zabytków jest oświetlonych.
Z Bazyliki Św. Piotra widzimy oś Watykanu, biegnącą z Placu Św. Piotra w stronę Tybru, a z drugiej strony kopuły możemy podziwiać Ogrody Watykańskie.
Z Zamku Św. Anioła będziemy mieć widok na całą prawą stronę Tybru, w oddali zobaczymy Koloseum oraz wzgórza Kapitolu i Palatynu. Jeśli udamy się tam późnym popołudniem, może uda się trafić na zachód słońca nad Bazyliką Św. Piotra – widok warty zobaczenia.
Z Palatynu natomiast obejrzymy głównie północno-wschodnią część Rzymu oraz najbliższe otoczenie – Koloseum, Forum Romanum oraz Kapitol.
Warto zaznaczyć, że powyższe punkty widokowe są płatne. Jednak studenci architektury (oraz kilka innych grup wiekowych i zawodowych) są uprawnieni do darmowych wejść. Dlatego warto odwiedzić Rzym szczególnie podczas studiów architektonicznych. W niewielu miejscach żądają opłaty.
Kupując bilet na ostatni punkt widokowy mamy do wyboru kilka kas. Jeśli chcemy oszczędzić na czasie, warto nie kupować biletu przy Koloseum, gdzie będzie ogromna kolejka, ale przejść kawałek dalej w stronę Palatynu – tam przeważnie nie ma kolejek. Bilet jest łączony, obejmuje wejście do Koloseum, Forum Romanum oraz wzgórze Palatyn. Ważny jest dwa dni, ale do każdej atrakcji można wejść tylko raz. Przejście przez Forum Romanum w słońcu, wejście na wzgórze pochłania wiele energii, wśród ruin trudno znaleźć cień. Dlatego na zwiedzenie tego kompleksu wraz z Koloseum potrzebujemy co najmniej pół dnia. Będąc już w okolicy, jeśli starczy nam sił, możemy zwiedzić Hale i Fora Trajana, Muzea Kapitolińskie i wejść na schody przy Piazza Venezia. Jest to dobre miejsce na zakończenie wycieczki, spod Kapitolu odjeżdża mnóstwo autobusów. Jeśli jednak jesteśmy jeszcze w pełni sił, możemy obejść kwartał po zachodniej stronie Kapitolu.
Nad zakolem Tybru czeka na nas kilka ciekawych zabytków. Zacznijmy od Teatru Marcellusa. Cały w ruinie, lecz najciekawszą rzeczą są domy wybudowane na resztkach teatru, wyrastające z niego. To miejsc żyje mimo upływu czasu, cały czas prowadzone są prace archeologiczne, a równolegle teren jest zamieszkiwany.
Kierując się dalej na północ dojdziemy do Fontanny Żółwi. Niewielka fontanna na kameralnym placu przyciąga wycieczki, można się przy niej ochłodzić. Zaraz obok jeśli będziemy mieli szczęście i brama będzie otwarta, natkniemy się na przepiękne wnętrze dziedzińca Palazzo Mattei. Ten niepozorny budynek skrywa urokliwy dziedziniec zdobiony rzeźbami na wszystkich ścianach, na różnych wysokościach.
Wycieczkę zakończymy przy Kościele Il Gesu – nie wszyscy o nim słyszeli, nie każdy przewodnik o nim wspomina, a jest to kościół numer jeden do zobaczenia poza Bazyliką Św. Piotra. Bogate wnętrze zapiera dech, a sam kościół jest pierwowzorem dla barokowych kościołów jezuickich w całej Europie.
Dominika Kanak