Zajęcia plastyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Opublikowano: 1 kwietnia 2023
Udostępnij

Zajęcia plastyczne przynoszą mnóstwo różnych korzyści. To wręcz zaskakujące, jak bardzo przekładają się na rozmaite dziedziny życia. Sprawdzamy, jak zajęcia plastyczne wpływają na dzieci i w czym mogą im pomóc.

Cenne korzyści z zajęć plastycznych dla dzieci

O plusach, które płyną z aktywności artystycznych, można napisać bardzo wiele.

  • Rozwój motoryczny i manualny. Operowanie kredkami, ołówkami, pędzlami, węglem, rysikami i innymi narzędziami artystycznymi, doskonale wspiera kształtowanie zdolności motorycznych i manualnych. Sprawna, wyćwiczona ręka znacznie lepiej radzi sobie z każdą czynnością.  To umiejętność, która znajduje przełożenie na wszystkie sfery życia.
  • Precyzja, cierpliwość i staranność. Koncentracja, skupienie na zadaniu, umiejętność cierpliwego dążenia do pożądanego efektu – to wszystko elementy rozwoju, które towarzyszą zajęciom plastycznym. Te umiejętności wspierają nie tylko edukację szkolną na każdym jej etapie, ale również pomagają w dorosłości – w pracy, a także w życiu osobistym.
  • Kształtowanie wyobraźni, rosnąca kreatywność. Kreatywność może się pozytywnie przekładać na bardzo wiele dziedzin życia. Wpływa na radzenie sobie ze szkolnymi i zawodowymi wyzwaniami, pomaga rozwiązywać trudności, uczy szukania alternatywnych i czasem nieoczywistych dróg w pokonywaniu przeszkód i poszerza horyzonty.
  • Stymulowanie mózgu w obszarach, które ciężko ćwiczyć innymi zajęciami. Fakt, że aktywności plastyczne poprawiają cyrkulację krwi w korze przedczołowej został udowodniony badaniami. To część mózgu, która odpowiada za poczucie przyjemności i spełnienia. Zatem rysowanie realnie poprawia samopoczucie. To jednak nie wszystko, bowiem szeroko rozumiane aspekty rozwojowe – wspomniana wyobraźnia, kreatywność czy dążenie do realizacji celu, stymuluje mózg do pracy w innym trybie, niż podczas codziennych aktywności.
  • Nauka samodzielnego myślenia. Każdy, kto choć raz przyglądał się dziełom różnych artystów z pewnością dostrzegł, jak odmiennie każdy postrzegał te same obiekty i tematy. Każdy z nas inaczej widzi zachód słońca, martwą naturę czy twarz człowieka. Zajęcia artystyczne dla dzieci, pozwalają wyrazić im siebie poprzez prace plastyczne. Pokazać świat takim, jaki je widzą i dać wyraz własnym emocjom.
  • Relaks, odpoczynek i ukojenie nerwów. Codzienna gonitwa i mnóstwo obowiązków nie omijają dzieci i młodzieży. Nie tylko dorośli czują presję, mają ambicje i chcą sprostać oczekiwaniom, jakie stawia przed nimi świat. Dokładnie te same bolączki dotykają dzieci. Zajęcia plastyczne dla dzieci pozwalają się głęboko zrelaksować, zatopić w tworzeniu, zapominając o zmartwieniach, odpocząć i prawdziwie wyciszyć. To bezcenne w pędzącym świecie.
  • Relacje z rówieśnikami. Poczucie braku akceptacji, rówieśnicze spory, czasem agresja to kilka, z wielu innych trudności, z którymi dzieci i młodzież borykają się w szkole. Takie historie kończą się czasem bardzo smutno. Natomiast my, jako dorośli, nie możemy przecież na siłę „zaprzyjaźniać” naszych dzieci z rówieśnikami. Zajęcia plastyczne do wspaniała okazja do poznania grupy pasjonatów, którzy lubią te same aktywności, to sposób na naukę relacji w atmosferze akceptacji i zrozumienia odmienności, to również sposób na tworzenie głębokich, trwałych relacji, które przeradzają się czasem w piękne przyjaźnie.

Zapisanie dziecka na zajęcia plastyczne stwarza nieograniczone możliwości rozwojowe i to jest faktem, pozostaje tylko wybór zajęć. A tu mamy ogromne pole do popisu: kursy dla dzieci (ogólne), Mały Architekt, Mały Artysta, Mały Grafik, Rysunkowy Przedszkolak, kurs malarstwa dla dzieci i wiele innych. Z całą pewnością znajdziesz zajęcia, które twoje dziecko pokocha bez reszty. Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kursy-dla-dzieci

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Martyna Włoch
Martyna Włoch
2023-09-23

Urszula Różalska
Urszula Różalska
2023-09-22

Polecam!

Barbara Krawczyk
Barbara Krawczyk
2023-09-21

Lekcje tutaj są prowadzone w świetnej atmosferze, polecam.

Jerzy Żurek
Jerzy Żurek
2023-09-20

Polecam, mój syn uczęszcza tutaj na lekcje i bardzo mu się podoba.

Danuta Szyszka
Danuta Szyszka
2023-09-18

Da Vinci Arte
Da Vinci Arte
2023-09-16

Polecam

Tomasz Kura
Tomasz Kura
2023-09-12

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki