Szkicowanie jest przez wielu początkujących rysowników traktowane po macoszemu i uznawane za stratę czasu. Obalimy dziś ten mit i udowodnimy, że bez szkicowania nie ma prawdziwego rysunku. A sam proces szkicowania ma istotne znaczenie zarówno w rysunku, jak i grafice komputerowej.
Na czym polega szkicowanie?
Szkicowanie to nic innego, jak planowany rysunek w uproszczeniu. Zwykle jest również zmniejszony w stosunku do planowanego dzieła. Jego detale nie są tak wyraźne i dopracowane i należy go traktować bardziej jako zarys i drogę do celu, niż efekt końcowy.
Wielu rysowników, zwłaszcza tych początkujących wstydzi się pokazywać swój szkicownik, uważając, że to, co się w nim znajduje nie powinno nigdy ujrzeć światła dziennego. Tymczasem, wypełniony po brzegi szkicownik jest również świetnym zapisem twojego postępu w czasie. Spróbuj i przekonaj się, jak wiele radości i satysfakcji sprawi ci dokumentowanie procesu nauki.
Konspekt pracy
Pamiętacie swoje pierwsze wypracowania w szkole podstawowej? Nauczyciel języka polskiego kazał zaczynać od konspektu pracy. To, jak wyglądał sam w sobie nie miało kluczowego znaczenia. Znacznie bardziej istotnym był fakt, że opracowując konspekt pracy, tworzyliśmy w głowie plan tego, co napiszemy. Szkic jest w rysunku dokładnie tym samym, czym konspekt podczas szlifowania warsztatu pisarskiego. Powinien być wykorzystywany zarówno w rysunku, jak i grafice komputerowej. W każdym przypadku bowiem, tworząc docelową pracę powinniśmy podążać za ugruntowaną już w wyobraźni koncepcją.
Szkic ma większe znaczenie, niż myślisz
Mała i niekoniecznie idealna forma sprzyja znalezieniu w sobie odwagi, polotu i rozmachu. Możecie uwierzyć na słowo, że tworząc szkic robimy to z większą swobodą, niż rysując docelową pracę. Każdy kurs rysunku podkreśla znaczenie tego etapu w procesie twórczym. W naszych głowach powstaje bowiem wówczas idea i pomysł. Znajdujemy punkty krytyczne, które mogą sprawić nam trudność. Często na etapie szkicowania zmieniamy lekko koncepcję, dopracowując pomysł i udoskonalając jego detale.
Rysunek czy grafika, którą poprzedzał szkic (lub szkice) zawsze i bez wyjątku jest bardziej dopracowana, przemyślana i świadoma. Nie powstaje ad hoc i wbrew pozorom nie stanowi straty czasu. Jest zupełnie przeciwnie – pozwala ustrzec się przed błędami i skończyć docelową pracę znacznie szybciej.
Szkicowanie jest profesjonalne
Każdy, kto rysowaniem zajmuje się profesjonalnie i dochodowo wie, że szkicowanie jest bardzo ważnym etapem współpracy z klientem. To coś na kształt projektu architektonicznego przed właściwą budową. Pozwala zobaczyć detale, zarys i całokształt i wprowadzić korekty bez rujnowania wkładu mozolnej i długiej pracy. Co więcej, w wielu galeriach sztuki obok prac cenionych artystów zobaczycie także szkice tych samych prac. Wszystko to pokazuje, że opór przed szkicowaniem nie ma sensu, znacznie lepiej się z nim zaprzyjaźnić!
Szkicowanie jest jednym z podstawowych elementów nauki rysunku, jeśli chcesz spróbować swoich sił zapraszamy na nasze kursy: https://www.sealart.pl/kursy