Choć dobry gust i wyczucie estetyki są kwestią ocenianą bardzo indywidualnie i to, co podoba się jednym, zupełnie nie trafia w gust innych, to można ogólnie przyjąć, że są osoby z tak zwanym wyczuciem smaku i takie, które są go pozbawione. Tym pierwszym łatwo komponować kolory czy dobierać do siebie zróżnicowane elementy, tworząc zgrabną wizualnie całość. Tym drugim natomiast, sprawia to więcej trudności i mimo starań, finalny efekt ich pracy jest często nieestetyczny. Jak zatem kształtować dobry gust i odnaleźć w sobie estetę? Czy można w ogóle się tego nauczyć?
Praca u podstaw
Warto zacząć od kilku słów na temat tego, co wynosimy z domu. Mówiąc o domu mamy na myśli oczywiście nie dom sensu stricto, ale dzieciństwo. Wszystkie te lata, w których dojrzewamy emocjonalnie, uczymy się siebie i życia, to również lata, w których kształtuje się nasz gust i umiejętność oceniania. Jeśli zatem ten okres spędzamy w otoczeniu tego, co obiektywnie piękne, rodzice czy nauczyciele wspierają nas w procesie nauki i oceny tego, co wizualnie estetyczne, to mamy ogromną szansę, aby wyrośli z nas esteci z dobrym gustem. Warto o tym pamiętać, kiedy jesteśmy już rodzicami, nasze dziecko uczęszcza na kurs rysunku dla dzieci i pasjonuje je artystyczny świat. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, co ładne, odwiedzajmy wspólnie galerie i dyskutujmy o dziełach artystów, wspierajmy rozwój estetyki i poczucia piękna u dziecka od najmłodszych lat.
Szukaj i obserwuj
Można śmiało założyć, że dzieła największych twórców świata, najlepiej oceniane prace i eksponaty – dzieła sztuki – które zachwyciły tłumy, są estetyczne i w dobrym guście. Choć z całą pewnością znajdą się osoby, które nie podzielą tej opinii, to ogół raczej się nie myli. Wyszukuj więc obrazy, dzieła i wizualizacje, za którymi podąża najwięcej par oczu i obserwuj ich twórców. Śledź poczynania i uważnie przyglądaj się tworzonym przez nich dziełom – to świetna inspiracja i skuteczny proces nauki dobrego gustu.
Możesz również zapisać się do szkoły rysunku. Uczestnicząc w kursie rysunku lub innej formie zajęć artystycznych, otaczasz się ludźmi wrażliwymi na piękno. Proces tworzenia przebiega wówczas pod wprawionym okiem specjalistów, którzy wesprą cię swoją oceną i wyrobionym poczuciem estetyki, pomagając ci stać się lepszym. Kursy dostępne w naszej szkole znajdziesz tutaj: https://www.sealart.pl/kursy
Czy dobry gust jest naprawdę ważny?
Jeśli wiążesz swoją przyszłość z którąkolwiek z dziedzin artystycznych, z całą pewnością tak. Bez wyczucia estetyki nigdy nie będziesz prawdziwie dobry. Wyobraź sobie architekta, architekta wnętrz czy malarza bez poczucia smaku… To nie może zadziałać! Warto więc z całą pewnością dążyć do kształtowania swojej wrażliwości estetycznej.