Nie jest tajemnicą, że jest to najtrudniejsza część rekrutacji na kierunek Architektura na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Etap poprzedzający konkurs świadectw maturalnych i wyników egzaminu dojrzałości weryfikujący zarówno warsztat rysunkowy jak i umiejętność logicznego i przede wszystkim sprawnego myślenia w – nie oszukujmy się – stresującej sytuacji.
O egzaminie:
Egzamin ten odbywa się w pierwszym tygodniu czerwca, jest to zazwyczaj sobota i jest to pierwszy z dwóch etapów. Składa się z dwóch części – geometria oraz rysunek z wyobraźni po 90 minut każda, format kartki: B2 (choć to nie reguła!) Obie części punktowane są po 100 pkt. Tu kończy się pierwszy etap i rozpoczyna się punktowanie na podstawie którego można zakwalifikować się do następnego zadania. Kolejny etap – zazwyczaj tydzień później to modelowanie. Do tego etapu przystępuje zazwyczaj połowa osób rekrutujących.
W obu etapach technika wykonania zadania narzucana jest przez komisję rekrutacyjną, także wszystkie materiały kandydaci mają zapewnione i nie należy się tym martwić.
Wskazówki:
Jeśli chodzi o wskazówki i uwagi to moim zdaniem przydaję się przede wszystkim umiejętność szybkiego rysowania, szybkiego i logicznego myślenia. Podchodząc do takiego egzaminu miej na uwadze że jesteś na linii startu z tysiącem (a czasem nawet więcej) osób i Twoja praca powinna się czymś wyróżnić. Nie mówię tu o robieniu czegoś szalonego, ale czegoś co będzie oryginalne. Stąd dobrym rozwiązaniem jest poświęcić 10-15 minut na przemyślenie i rozplanowanie rysunku. Tematy bywają zaskakujące i często na pozór mocno skomplikowane – czytaj polecenie 2 razy a jeśli zajdzie potrzeba to nawet 10. Często najprostsze rozwiązanie jest tym najgenialniejszym. Komisji rekrutacyjnej z założenia chodzi o Twoje myślenie w kierunku kreowania przestrzeni – stąd najpiękniejszy rysunek pozbawiony sensu jest do odrzucenia na miejscu. Rysuj dużo z wyobraźni przed egzaminem i na każdy wykonany rysunek patrz okiem osoby (lub pokaż komuś) która nie czytała tematu – to co narysujesz musi mieć czytelny przekaz. Powodzenia!