Opublikowano: 16 listopada 2021
Udostępnij

Rysowanie portretów warto zacząć od szkiców poszczególnych części twarzy, w celu uchwycenia wyrazu, emocji, cech charakterystycznych rysowanej osoby. Warto przeanalizować proporcje pomiędzy tymi elementami oraz całą twarzą. Zwróćcie szczególną uwagę na kąt pod jakim rysowana jest twarz – inaczej będą wyglądały usta rysowane na wprost, a inaczej pod kątem czy z profilu.

Jak wygląda budowa ust?

Niezależnie od wielkości ust, u każdego człowieka ich kształt będzie opierał się o kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest fakt, że dolna warga będzie zawsze pełniejsza, czyli większa od górnej wargi. Natomiast górna warga będzie zazwyczaj mocniej zacieniona przy standardowym oświetleniu górnym. Dolna warga będzie wygięta w łuk, podczas gdy górna będzie tworzyła delikatnie kanciasty łuczek pod nosem. Nie możemy zapominać, że usta są częścią twarzy, przez co będą się układać zgodnie z jej krzywizną. Powoduje to cofnięcie kącików ust i zakrzywienie ich. Dodatkowo, w miejscu krzywizny pojawi się mocniejszy światłocień.

Kolejność rysowania

  1. Zaczynamy od wyznaczenia miejsca na usta – powinno znaleźć się ono pomiędzy nosem a podbródkiem. Nie będzie to dokładnie w połowie, jednak warto znać przybliżoną lokalizację zanim narysujemy szczegóły.
  2. Drugim krokiem jest wyznaczenie krzywizny pomiędzy wargami. Będzie to linia najciemniejsza w naszym rysunku, ponieważ do środka ust nie dochodzi już światło. Na zakończeniach tej linii pojawią się kąciki ust. Kształt tej linii od razu zasygnalizuje nam, czy usta będą uśmiechnięte czy smutne.
  3. Po wyznaczeniu szczeliny pomiędzy wargami należy delikatnie zaznaczyć kształt górnej i dolnej wargi. Pod dolną wargą będzie cień, natomiast górna część górnej wargi powinna być prawie niewidoczna.
  4. Po wyznaczeniu odpowiedniego kształtu ust, możemy nadać im fakturę. Usta będą składały się z wielu łuków, symbolizujących delikatne zagięcia.
  5. Ostatnim krokiem jest nałożenie światłocienia. W tym momencie należy zastanowić się, z której strony dokładnie pada światło. Dzięki temu w odpowiedni sposób będzie można wydobyć ich przestrzenny kształt.

Cieniowanie

Przystępując do cieniowania musimy wyznaczyć najciemniejsze miejsca oraz te najjaśniejsze. Jeśli usta będą wilgotne, prawdopodobnie światło padające na nie będzie białe, dlatego nie możemy pozwolić na równomierne pokrycie ich odcieniami szarości. Najlepiej zacząć od szczeliny pomiędzy wargami, która będzie najciemniejsza, oraz od cienia pod dolną wargą. Te ciemne miejsca wyznaczą nam ramy do nakładania dalszych cieni. Pamiętajmy, że kierunek kreski ma znaczenie także w tym przypadku. Usta najlepiej cieniować liniami w kształcie łuków, dzięki czemu usta będą pełniejsze. Górna warga może być cieniowana prostymi liniami, ona zazwyczaj jest bardziej płaska. Nie zapomnijmy także o miejscu tuż nad górną wargą a pod nosem – tutaj cień będzie się szczególnie zmieniał w zależności od kierunku padania światła.

Każdy człowiek będzie miał inne usta, dlatego warto przeanalizować zarówno wąskie jak i pełne. Dodatkowo, trudnym tematem na początku przygody z rysunkiem może okazać się narysowanie ust pod kątem. W tym przypadku będziemy widzieć usta w skrócie perspektywicznym – jedna połowa będzie dłuższa, druga krótsza. Należy o tym szczególnie pamiętać – jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych przy rysowaniu ust i całych portretów. Dlatego zachęcamy do częstego szkicowania – czy to w metrze, czy w kawiarni – mnóstwo niepowtarzalnych wzorów ust na wyciągnięcie ręki.

Miłego rysowania!

Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki