Jak rysować dłonie i stopy?

Opublikowano: 4 grudnia 2021
Udostępnij

Dłonie i stopy należą do części ciała, które początkujący rysownicy często starają się ukryć w swojej pracy. Kształt rozłożonej pięciopalczastej dłoni wydaje się zrozumiały i łatwy do narysowania, jednak kiedy dłoń zmienia położenie, ciężko nam odwzorować poprawnie ułożenie palców. Podobnie dzieje się ze stopami. Patrząc na osobę stojącą na wprost nas widzimy stopy w skrócie perspektywicznym. Na początku przygody z rysunkiem postaci takie położenie może sprawiać trudności, jednak wraz z czasem przychodzi zrozumienie anatomii ciała człowieka i rysowanie staje się prostsze. Studium dłoni i stóp jest wdzięcznym tematem do rysowania, nawet zaawansowani rysownicy często do niego wracają. Jest wiele nieskończonych możliwości ułożenia stóp i dłoni, przez co nieustannie możemy rozwijać swój warsztat rysunkowy.

Jak wygląda dłoń?

Dłoń składa się z kości śródręcza i paliczków palców. Warto o tym pamiętać, ponieważ końcowy kształt dłoni z palcami będzie “opływał” kości, znajdujące się pod skóra. W innym wypadku zamiast palców mogą wyjść czasami niezamierzenie śmieszne kształty, przypominające parówki 😉

Jak wygląda stopa?

Stopy składają się z: kości piętowej w tylnej części stopy, kości skokowej, kości łódkowatej, kości klinowej przyśrodkowej i kości śródstopia w środkowej części stopy oraz paliczków palców na końcu stopy. Każda z wymienionych kości będzie tworzyła strukturę kości, co widać po przyjrzeniu się stopie z bliska. Widać wtedy nierówności na powierzchni skóry – wypukłe i wklęsłe, zależnie od budowy kości w środku. Ciekawym zagadnieniem jest budowa palców stopy. Zwróćcie uwagę, że każdy człowiek ma inne palce!

Kolejność rysowania

  1. Niezależnie czy rysujemy dłoń czy stopę, zwróćmy uwagę w jakiej jest pozycji. Inaczej będą się układały palce w dłoni rozłożonej na płasko kiedy widzimy je wszystkie równocześnie, a inaczej kiedy dłoń jest przechylona i widzimy tylko część palców. Tak samo będzie ze stopą. Inaczej wygląda stopa widziana w całości z góry, a inaczej pod kątem.
  2. Warto przyjąć początkowe uproszczone kształty, które będą nam symbolizowały elementy dłoni lub stopy. Mogą to być kształty zbliżone do trapezów lub innym wielokątów, pokazujące kanciastość rysowanych przez nas części ciała.
  3. Po określeniu większych części możemy przejść do oznaczenia palców. Pamiętajmy, że palec składa się z paliczków, a co za tym idzie – nie jest to jedna kość! Nie możemy więc rysować palców jako prostych patyczków. Trzeba opierać się na łamanych, nawet jeśli palec jest wyprostowany.
  4. Mając wyznaczone wszystkie elementy, można przejść do “ubierania” kości w mięśnie i skórę. Na tym etapie nadajemy skórze nierówności i większe zagięcia.
  1. W kolejnym kroku dodajemy detale, takie jak detale.
  2. Ostatnim etapem pracy jest cieniowanie.  Żeby pokazać wcześniej nadane nierówności, należy je w odpowiedni sposób pocieniować.
Cieniowanie

Pamiętajmy, że ani dłonie ani stopy nie są zupełnie płaskie. Żeby uchwycić ich naturalny kształt, trzeba dobrać odpowiedni sposób cieniowania. Najprościej jest spojrzeć się na własną dłoń lub stopę i spróbować określić kształty z jakich się składa oraz przyjrzeć się charakterystycznym zagięciom na skórze, żyłom czy paznokciom. Kierunek i długość kreski będą się zmieniały żeby uchwycić maksymalnie wiele płaszczyzn. Dodatkowo dochodzą kolory ciemniejszych żył na jaśniejszej skórze i w niektórych przypadkach prześwitujące pod skórą białe kości (przy dużym napięciu skóry). Wszystkie te dodatkowe czynniki utrudniają pracę nad docelowym wyglądem naszego rysunku, jednak końcowy efekt jest bardzo satysfakcjonujący.

Dla początkujących rysowników polecamy pracę z manekinem – ruchoma drewniana dłoń lub stopa doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach różnych pozycji. Będą pomocne w fazie określenia kształtów poszczególnych części dłoni i stopy, jednak do cieniowania polecamy żywą postać. Manekin nie odda nam prawdziwej faktury skóry.

Miłego rysowania!

Więcej o rysowaniu dłoni znajdziecie na naszym kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=6kD2zopjSMA

Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki