Jak rysować dłonie i stopy?

Opublikowano: 4 grudnia 2021
Udostępnij

Dłonie i stopy należą do części ciała, które początkujący rysownicy często starają się ukryć w swojej pracy. Kształt rozłożonej pięciopalczastej dłoni wydaje się zrozumiały i łatwy do narysowania, jednak kiedy dłoń zmienia położenie, ciężko nam odwzorować poprawnie ułożenie palców. Podobnie dzieje się ze stopami. Patrząc na osobę stojącą na wprost nas widzimy stopy w skrócie perspektywicznym. Na początku przygody z rysunkiem postaci takie położenie może sprawiać trudności, jednak wraz z czasem przychodzi zrozumienie anatomii ciała człowieka i rysowanie staje się prostsze. Studium dłoni i stóp jest wdzięcznym tematem do rysowania, nawet zaawansowani rysownicy często do niego wracają. Jest wiele nieskończonych możliwości ułożenia stóp i dłoni, przez co nieustannie możemy rozwijać swój warsztat rysunkowy.

Jak wygląda dłoń?

Dłoń składa się z kości śródręcza i paliczków palców. Warto o tym pamiętać, ponieważ końcowy kształt dłoni z palcami będzie “opływał” kości, znajdujące się pod skóra. W innym wypadku zamiast palców mogą wyjść czasami niezamierzenie śmieszne kształty, przypominające parówki 😉

Jak wygląda stopa?

Stopy składają się z: kości piętowej w tylnej części stopy, kości skokowej, kości łódkowatej, kości klinowej przyśrodkowej i kości śródstopia w środkowej części stopy oraz paliczków palców na końcu stopy. Każda z wymienionych kości będzie tworzyła strukturę kości, co widać po przyjrzeniu się stopie z bliska. Widać wtedy nierówności na powierzchni skóry – wypukłe i wklęsłe, zależnie od budowy kości w środku. Ciekawym zagadnieniem jest budowa palców stopy. Zwróćcie uwagę, że każdy człowiek ma inne palce!

Kolejność rysowania

  1. Niezależnie czy rysujemy dłoń czy stopę, zwróćmy uwagę w jakiej jest pozycji. Inaczej będą się układały palce w dłoni rozłożonej na płasko kiedy widzimy je wszystkie równocześnie, a inaczej kiedy dłoń jest przechylona i widzimy tylko część palców. Tak samo będzie ze stopą. Inaczej wygląda stopa widziana w całości z góry, a inaczej pod kątem.
  2. Warto przyjąć początkowe uproszczone kształty, które będą nam symbolizowały elementy dłoni lub stopy. Mogą to być kształty zbliżone do trapezów lub innym wielokątów, pokazujące kanciastość rysowanych przez nas części ciała.
  3. Po określeniu większych części możemy przejść do oznaczenia palców. Pamiętajmy, że palec składa się z paliczków, a co za tym idzie – nie jest to jedna kość! Nie możemy więc rysować palców jako prostych patyczków. Trzeba opierać się na łamanych, nawet jeśli palec jest wyprostowany.
  4. Mając wyznaczone wszystkie elementy, można przejść do “ubierania” kości w mięśnie i skórę. Na tym etapie nadajemy skórze nierówności i większe zagięcia.
  1. W kolejnym kroku dodajemy detale, takie jak detale.
  2. Ostatnim etapem pracy jest cieniowanie.  Żeby pokazać wcześniej nadane nierówności, należy je w odpowiedni sposób pocieniować.
Cieniowanie

Pamiętajmy, że ani dłonie ani stopy nie są zupełnie płaskie. Żeby uchwycić ich naturalny kształt, trzeba dobrać odpowiedni sposób cieniowania. Najprościej jest spojrzeć się na własną dłoń lub stopę i spróbować określić kształty z jakich się składa oraz przyjrzeć się charakterystycznym zagięciom na skórze, żyłom czy paznokciom. Kierunek i długość kreski będą się zmieniały żeby uchwycić maksymalnie wiele płaszczyzn. Dodatkowo dochodzą kolory ciemniejszych żył na jaśniejszej skórze i w niektórych przypadkach prześwitujące pod skórą białe kości (przy dużym napięciu skóry). Wszystkie te dodatkowe czynniki utrudniają pracę nad docelowym wyglądem naszego rysunku, jednak końcowy efekt jest bardzo satysfakcjonujący.

Dla początkujących rysowników polecamy pracę z manekinem – ruchoma drewniana dłoń lub stopa doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach różnych pozycji. Będą pomocne w fazie określenia kształtów poszczególnych części dłoni i stopy, jednak do cieniowania polecamy żywą postać. Manekin nie odda nam prawdziwej faktury skóry.

Miłego rysowania!

Więcej o rysowaniu dłoni znajdziecie na naszym kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=6kD2zopjSMA

Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


TOP 5 błędów rysunkowych
Błędy w rysunku zdarzają się wszystkim początkującym artystom. W końcu to na nich można doskonalić umiejętności. Jeśli...
Więcej
TOP 5 tricków rysunkowych
Niektóre tematy bywają prawdziwą zmorą początkujących artystów. Są jednak sposoby na to, aby ułatwić sobie...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach. Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte organizowane w naszej szkole. Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniu 15.08.2022 (poniedziałek) w związku z dniem wolnym od pracy nasze szkoły rysunku będą...
Więcej
Zapisy na nowy rok szkolny 2022/23
Szanowni rodzice i drodzy uczniowie, uprzejmie informujemy, że rozpoczęliśmy zapisy na nowy rok szkolny 2022/23. Jak co...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki