Jak rysować dłonie i stopy?

Opublikowano: 4 grudnia 2021
Udostępnij

Dłonie i stopy należą do części ciała, które początkujący rysownicy często starają się ukryć w swojej pracy. Kształt rozłożonej pięciopalczastej dłoni wydaje się zrozumiały i łatwy do narysowania, jednak kiedy dłoń zmienia położenie, ciężko nam odwzorować poprawnie ułożenie palców. Podobnie dzieje się ze stopami. Patrząc na osobę stojącą na wprost nas widzimy stopy w skrócie perspektywicznym. Na początku przygody z rysunkiem postaci takie położenie może sprawiać trudności, jednak wraz z czasem przychodzi zrozumienie anatomii ciała człowieka i rysowanie staje się prostsze. Studium dłoni i stóp jest wdzięcznym tematem do rysowania, nawet zaawansowani rysownicy często do niego wracają. Jest wiele nieskończonych możliwości ułożenia stóp i dłoni, przez co nieustannie możemy rozwijać swój warsztat rysunkowy.

Jak wygląda dłoń?

Dłoń składa się z kości śródręcza i paliczków palców. Warto o tym pamiętać, ponieważ końcowy kształt dłoni z palcami będzie “opływał” kości, znajdujące się pod skóra. W innym wypadku zamiast palców mogą wyjść czasami niezamierzenie śmieszne kształty, przypominające parówki 😉

Jak wygląda stopa?

Stopy składają się z: kości piętowej w tylnej części stopy, kości skokowej, kości łódkowatej, kości klinowej przyśrodkowej i kości śródstopia w środkowej części stopy oraz paliczków palców na końcu stopy. Każda z wymienionych kości będzie tworzyła strukturę kości, co widać po przyjrzeniu się stopie z bliska. Widać wtedy nierówności na powierzchni skóry – wypukłe i wklęsłe, zależnie od budowy kości w środku. Ciekawym zagadnieniem jest budowa palców stopy. Zwróćcie uwagę, że każdy człowiek ma inne palce!

Kolejność rysowania

  1. Niezależnie czy rysujemy dłoń czy stopę, zwróćmy uwagę w jakiej jest pozycji. Inaczej będą się układały palce w dłoni rozłożonej na płasko kiedy widzimy je wszystkie równocześnie, a inaczej kiedy dłoń jest przechylona i widzimy tylko część palców. Tak samo będzie ze stopą. Inaczej wygląda stopa widziana w całości z góry, a inaczej pod kątem.
  2. Warto przyjąć początkowe uproszczone kształty, które będą nam symbolizowały elementy dłoni lub stopy. Mogą to być kształty zbliżone do trapezów lub innym wielokątów, pokazujące kanciastość rysowanych przez nas części ciała.
  3. Po określeniu większych części możemy przejść do oznaczenia palców. Pamiętajmy, że palec składa się z paliczków, a co za tym idzie – nie jest to jedna kość! Nie możemy więc rysować palców jako prostych patyczków. Trzeba opierać się na łamanych, nawet jeśli palec jest wyprostowany.
  4. Mając wyznaczone wszystkie elementy, można przejść do “ubierania” kości w mięśnie i skórę. Na tym etapie nadajemy skórze nierówności i większe zagięcia.
  1. W kolejnym kroku dodajemy detale, takie jak detale.
  2. Ostatnim etapem pracy jest cieniowanie.  Żeby pokazać wcześniej nadane nierówności, należy je w odpowiedni sposób pocieniować.
Cieniowanie

Pamiętajmy, że ani dłonie ani stopy nie są zupełnie płaskie. Żeby uchwycić ich naturalny kształt, trzeba dobrać odpowiedni sposób cieniowania. Najprościej jest spojrzeć się na własną dłoń lub stopę i spróbować określić kształty z jakich się składa oraz przyjrzeć się charakterystycznym zagięciom na skórze, żyłom czy paznokciom. Kierunek i długość kreski będą się zmieniały żeby uchwycić maksymalnie wiele płaszczyzn. Dodatkowo dochodzą kolory ciemniejszych żył na jaśniejszej skórze i w niektórych przypadkach prześwitujące pod skórą białe kości (przy dużym napięciu skóry). Wszystkie te dodatkowe czynniki utrudniają pracę nad docelowym wyglądem naszego rysunku, jednak końcowy efekt jest bardzo satysfakcjonujący.

Dla początkujących rysowników polecamy pracę z manekinem – ruchoma drewniana dłoń lub stopa doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach różnych pozycji. Będą pomocne w fazie określenia kształtów poszczególnych części dłoni i stopy, jednak do cieniowania polecamy żywą postać. Manekin nie odda nam prawdziwej faktury skóry.

Miłego rysowania!

Więcej o rysowaniu dłoni znajdziecie na naszym kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=6kD2zopjSMA

Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki