Przed przystąpieniem do pracy z farbami warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami – czy to plakatówka, akryl, akwarela – każda wymaga inaczej przygotowanego podłoża, innego podkładu a czasem nawet i różnych pędzli. Wspominamy o tym dlatego, żeby praca z farbami była łatwiejsza, a co za tym idzie przyjemniejsza. Zaopatrując się w narzędzia zwróćmy uwagę szczególnie na papier. Może się okazać, że gramatura nie będzie odpowiednia do wybranej przez nas techniki. Możemy także wybrać podobrazie, lecz w tym wypadku nie nada ono się do pracy z akwarelą. Wszystkie te czynniki będą wpływać na końcowy efekt pracy, dlatego już na samym początku trzeba zadbać o jej odpowiednie przygotowanie.
Farby plakatowe:
Najprościej zacząć od farb plakatowych. Są najmniej wymagające, łatwo spieralne i uniwersalne. Jako podłoże możemy zastosować zwykły brystol (blok techniczny), jednak nie należy przesadzać z ilością wody dodawanej do farb. Pędzle wybieramy według upodobań – płaskie, okrągłe. Zależnie od ilości dodanej wody, możemy użyć pędzli płaskich do farby gęstszej, a okrągłych do farby rzadszej. Im więcej wody tym farba będzie bardziej przypominać akwarelę.
Akwarele:
Akwarele – możemy spotkać je w kostkach lub tubkach. Praca z farbami w kostkach polega na spryskiwaniu ich wodą i nakładaniu na papier za pomocą wilgotnego pędzelka. Można powiedzieć, że malujemy wodą z dodatkiem farby. Jeśli sięgniemy po farby w tubkach, również będziemy mieszać je z wodą, ale na palecie. Pędzle powinny być miękkie, żeby kolor ładnie i delikatnie rozprowadzał się po papierze. Należy zastosować specjalny papier do akwareli.
Akryle:
Farby akrylowe będą przypominać plakatówki. Podobna konsystencja sprawi, że praca z nimi nie będzie dużo trudniejsza. Akryle są gęstsze, a kolory bardziej intensywne. Pracę z nimi warto zacząć od zagruntowania powierzchni białą farbą. W przypadku tych farb polecamy sięgnąć po podobrazie, ewentualnie zagruntowaną wcześniej tekturę. Praca będzie ciężka od farby, zwykły brystol może ulec uszkodzeniu. Warto zaopatrzyć się w pędzle płaskie i nie bardzo miękkie jak w przypadku akwareli. Farbę można nakładać także za pomocą szpachelki. Do pracy nie potrzebujemy wody.
Polecamy zapoznać się z powyższymi rodzajami farb na początek przygody z malowaniem. Po opanowaniu wszystkich po kolei przyjdzie także pora na farby olejne, jednak one wymagają sporo pracy przed, w trakcie oraz po zakończeniu dzieła, a nanoszenie poprawek potrafi być uciążliwe i czasochłonne.
Dominika Kanak