Manga – poznaj ją i naucz się rysować

Opublikowano: 13 października 2023
Udostępnij

Manga w swoich korzeniach oznaczała metodę zdobienia przedmiotów użytkowych czy zwojów i rycin. Kolebką mangi jest Japonia, a jej pierwsze ślady sięgają XII wieku. Ponieważ była niemożliwa do kopiowania na większą skalę, a więc unikalna oraz niezwykle droga, była przeznaczona wyłącznie dla elit. Co manga oznacza dziś, jak rozpocząć wielką, twórczą przygodę i nauczyć się rysowania mangi?

Krótka historia mangi

Pierwsze obrazy mangi miały charakter kronikarski. Ich autorzy – a nie było ich wielu – tworzyli składające się z tekstu i obrazów zapisy ważnych wydarzeń. Choć zachwycały szczegółami, docierały do oczu nielicznych. Kolejne wieki i możliwość kopiowania reprodukcji, popularyzowały mangę, przybliżając ją coraz szerszej widowni. Zainteresowanie i pozytywny odbiór sprawiały, że japońscy artyści coraz chętniej inspirowali się kierunkiem, a im więcej dzieł mangi powstawało, tym więcej tworzyło się jej odłamów i wkradała się coraz ciekawsza różnorodność.

Z biegiem lat sztuka mangi ewoluowała, zmieniała przeznaczenie i formę, rozwijała skrzydła i popularyzowała się nie tylko w obrębie Japonii, ale również w świecie zachodnim, który pokochał mangę bez reszty. Współcześnie manga stanowi bardzo ważny element japońskiej kultury, wpływa na rozmaite formuły sztuki, od filmu, przez książki, aż po gry. W Kraju Kwitnącej Wiśni widoczna jest na każdym kroku. Nie tylko w postaci wszechobecnych komiksów, ale również reklam, etykiet codziennych produktów, stylu w modzie, muzyki i wielu innych aspektów życia. W świecie zachodu jej popularność skupia się głównie wokół sztuki rysowania komiksów, anime, gier oraz filmów.

Gatunki mangi

Jak na rosnący w siłę i popularny kierunek sztuki przystało, manga doczekała się w trakcie rozwoju wielu podziałów. Pośród kategorii możemy wyróżnić między innymi kodomo-mangę dla dzieci, shōjo-mangę, której odbiorcą są dziewczęta, przeznaczoną dla chłopców shōnen-mangę, kierowaną do dorosłych kobiet josei-mangę, seinen-mangę dla młodych i starszych mężczyzn. To jednak zupełnie nie wyczerpuje długiej listy, która mogłaby wymieniać kolejne nurty.

Dość powiedzieć, że obecnie mangę oczywiście wciąż rysują japońscy artyści, ale do tego zacnego grona dołączyło mnóstwo znanych i cenionych twórców z całego świata. Nic więc dziwnego, że w ślad za rosnącą popularnością stylu, coraz więcej młodych, początkujących adeptów sztuki chce próbować swoich sił i uczyć się rysunku mangi.

Manga w pigułce. Charakterystyczna kreska i co jeszcze?

Jeśli i ty marzysz o postawieniu pierwszych kroków w rysowaniu mangi, musisz poznać najpierw jej specyfikę:

  • Bardzo charakterystyczna, cienka, uproszczona i wyrazista kreska.
  • Wyrażające głębię emocji twarze, na których wyraźnie widać smutek, złość, radość, zdziwienie, a nawet więcej – charakter postaci i jej usposobienie.
  • Typowe dla mangi są zachwiane proporcje – ogromne oczy, niemal niewidoczne nosy i wąskie, ledwie zarysowane usta, małe brody, a także duże głowy oraz nieproporcjonalnie drobne ciała. W mandze nic nie musi być realistyczne i absolutnie nie należy do realizmu dążyć.
  • Manga bardzo często jest (choć nie musi być) czarno-biała.
  • Większość komiksów czytana (a więc i rysowana) jest w nietypowy sposób – od prawej do lewej.
  • Manga może mieć formułę odręcznej kreski, ale może być również tworzona w postaci grafiki komputerowej.
Zacznij rysować mangę

Poznaj mangę i zainspiruj się. Zanim rozpoczniesz rzeczywistą przygodę z tworzeniem mangi, przyjrzyj się jej w różnych odmianach. Prześledź komiksy, sięgnij koniecznie po obrazy z różnych okresów – warto rzucić okiem na mangę sprzed lat i tą współczesną. Zwróć uwagę na różnorodne techniki.

Dobierz niezbędne materiały. Do rysowania mangi nie potrzeba wiele – dobrej jakości papier, miękki ołówek, gumka, porządna temperówka – ołówek musi być stale ostry, markery – sprawdzają się alkoholowe markery z cienkimi końcówkami, kredki.

Szukaj własnego stylu. Możesz inspirować się tym, co widziałeś, ale możesz też znaleźć swój unikalny styl. Manga pozwala na wiele. Jeśli tajniki rysunku – ogólnie – nie są ci obce, z mangą pójdzie ci sprawnie. Poćwicz proporcje (te w mandze są bardzo istotne), perspektywę i cienie. Koncentruj uwagę na charakterystycznej kresce.

Człowiek odmieniony przez wszystkie przypadki. Elementem, na który musisz położyć szczególny nacisk, są postacie. Pozy, ruch, emocje, oddany wyrazem twarzy charakter, dynamiczna mimika, gestykulacja – w mandze nic nie ma takiego znaczenia, jak człowiek. Skup się więc w treningu właśnie na postaciach. Zapoznaj się z zasadami anatomii, która pomoże w świadomy sposób sterować proporcjami, pracuj nad detalami, które w mandze mają kluczowe znaczenie. Odkryjesz to choćby podczas nauki rysowania wielkich, pełnych emocji oczu.

Uruchom wyobraźnię. Manga opowiada historię. Jej fabuła może być oczywiście dowolna – niech poniesie cię wyobraźnia. Możesz stworzyć kryminał, zagadkę, romans, dramat, komedię, science fiction lub erotykę. Planując swoją historię, postaraj się zdefiniować odbiorcę i dostosuj szczegóły do jego potrzeb – płci oraz wieku.

Wizualne uproszczenia. Komiksowy charakter mangi ma swoje prawidła. Opowiedzenie historii wymaga wykorzystania licznych skrótów wizualnych. I tu nie ma co wyważać otwartych drzwi i silić się na oryginalność, znaki stały się bowiem „międzynarodowym językiem mangi”. Zapamiętaj symbolikę, przeglądając komiksy – żarówka na przykład informuje, że bohater wpadł na jakiś pomysł, spocone czoło symbolizuje nerwy, strach lub napięcie, cieknąca z kącika ust ślina z kolei informuje odbiorcę, że bohater smacznie śpi. Aby poznać tak istotną symbolikę, sięgnij po najbardziej znane mangi – Naruto, One Piece, Death Note, My Goddess czy Dragon Ball.

Ćwicz i bądź cierpliwy. Wiesz, że nie od razu Rzym zbudowano. Nie oczekuj od siebie mistrzowskiej kreski w pierwszej mandze. Ćwicz, trenuj, twórz kolejne opowieści i obserwuj własne postępy. Nie pozbywaj się pierwszych prac – pozwolą ci zaobserwować, jak wiele zmieniło się od pierwszej próby. Najwięksi twórcy mangi na świecie mówią, że ich styl zmieniał się czasem nawet w trakcie jednego komiksu.

Kurs rysunku mangi. Jeśli chcesz skrócić proces nauki i czerpać wiedzę od specjalistów, zapisz się na kurs rysunku mangi. Takie kursy odbywają się zarówno w formule stacjonarnej, jak i online – wybierz bardziej dogodną dla siebie i baw się nauką w gronie podobnych sobie pasjonatów. Szkoła rysunku Sealart organizuje zajęcia z mangi, jako dodatkowo wydarzenie. Jeżeli jesteś zainteresowany/a takim kursem, śledź nasze media społecznościowe. Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy

Manga to wspaniały, barwny i ciekawy świat, który niezwykle poszerza artystyczne horyzonty, ćwiczy wyobraźnię i umiejętność oderwania się od utartych schematów, w których czasem zdarza nam się „zasiedzieć” zbyt długo. To przełamanie artystycznej rutyny może zadziałać na nas bardzo orzeźwiająco, pomagając odkryć wszystko, co pozostawało dotąd nieodkryte. Ucz się mangi i baw się tym najlepiej, jak umiesz!

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki