Nauka rysowania od podstaw – TOP 10 zasad dla początkujących

Opublikowano: 23 kwietnia 2020

Marzy ci się rysowanie pięknych pejzaży, portretów, ludzi, albo panoramy miasta? Możesz się tego nauczyć! Nie jest ci potrzebny talent i nadzwyczajne zdolności, musisz uzbroić się w cierpliwość i uczyć. Ale zaraz przyjrzymy się temu bliżej i spróbujemy „rozebrać” temat na czynniki pierwsze, wyłuszczając z nich 10 najważniejszych zasad dla początkujących.

1. Opanuj podstawy

Nawet jeśli pasjonują cię wspomniane wyżej pejzaże czy ludzie, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. To trudne i zaawansowane tematy, które wymagają techniki i umiejętności. Jeśli to właśnie od nich rozpoczniesz, możesz się szybko zniechęcić. Zacznij od podstaw – opanuj kompozycję, przestrzeń, światło, a także faktury i tekstury. Ich znajomość pozwoli ci ruszyć dalej i uczyć się kolejnych zaawansowanych elementów rysunku.

2. Czas i zaangażowanie

Słyszałeś o tym, żeby nauczyć się języka obcego w dwa dni? To nie jest możliwe. Nauka rysunku również. To długi proces, który trwa. Najpierw uczysz się podstaw, później ćwiczysz technikę i poszerzasz swoje umiejętności, wykorzystując zdobytą wiedzę. Później dalej ćwiczysz i trenujesz, w końcu uzyskujesz poziom profesjonalny. Tego procesu nie da się skrócić i nie wierz w żadne „czarodziejskie” metody nauki w przyspieszonym trybie. Jeśli zaś poświęcisz na naukę swój wolny czas, pójdziesz na kurs rysunku i będziesz zaangażowany w naukę – nie ma siły, abyś nie osiągnął celu.

3. Tutoriale są fajne

Jest ich w internecie wiele, jeszcze więcej jest skrótowych poradników. One nie załatwią jednak sprawy. Nauka rysunku to nie jest coś, co wyćwiczysz zaocznie. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki jest stara, dobra szkoła rysunku. Owszem, ćwiczyć będziesz również w domu i parku, w wolnym czasie, wtedy kiedy chcesz. Ale to właśnie kurs rysunku da ci możliwość wymiany myśli z nauczycielem – profesjonalistą, który błyskawicznie wyłapie twoje błędy i zanim na dobre wejdą ci w krew, powie jak je wyeliminować.

4. Nauka na błędach

Ten punkt powinniśmy zatytułować chyba – realne oczekiwania. Wielu kursantów rozpoczyna swoją przygodę ze światem rysunku w pośpiechu, ogromną energią, ale i słomianym zapałem, który wygasa zdecydowanie za szybko. Nauka rysunku to nie jest sprint, a maraton. Bardzo długi bieg, do którego należy się przygotować. Błędy – które bywają siłą sprawczą wygasającej motywacji – to element nauki. Bardzo cenny, bo pozwalający zdobyć jeszcze więcej wiedzy. Nie pozwól, aby porażki cię demotywowały – niech będą silnikiem napędowym poprawiania umiejętności.

5. Zacznij w odpowiednim miejscu

Jeśli chciałbyś zostać mistrzem kierownicy, ale nie masz o tym pojęcia, nie zaczniesz od zakupu Porsche, tylko zdobycia uprawnień i umiejętności. Z rysunkiem jest podobnie. Jeśli pasjonuje cię grafika komputerowa, nie zaczynaj od obkupienia się we wszystkie możliwe programy graficzne i najdroższy tablet graficzny. Nie będą ci potrzebne na początku drogi. Pieniądze wydaj lepiej na kurs grafiki. Kurs digital painting, concept art lub inne wpoją ci podstawy, nauczą zasad, dopiero kiedy nabędziesz już jakiś umiejętności, będziesz wiedział na pewno, że wsiąkłeś w pasje bez reszty – to będzie czas na zakupy. Na starcie potrzebny ci czas, zaangażowanie i ołówek z kartką.

6. Samokrytyka

Jeśli stale powielasz te same błędy, utrwalasz w sobie nieprawidłową technikę, a to po dłuższym czasie niezwykle trudno wyeliminować. Potrzebna będzie odrobina samokrytyki, która umożliwi ci realną ocenę twoich prac i postępów. Ale jeszcze ważniejsza będzie opinia kogoś z zewnątrz, najlepiej profesjonalisty. Szkoła rysunku to miejsce, w którym uzyskasz fachową pomoc. Każdą z prac zobaczy nauczyciel, który zwróci twoją uwagę na błędy i powie ci, jak je poprawić. Dzięki temu od początku będziesz kształtował prawidłowe nawyki.

7. Poszerzaj horyzonty

Obserwuj najlepszych – odwiedzaj muzea i galerie sztuki, bądź częstym gościem na wernisażach i wystawach, podglądaj mistrzów. Z bystrej obserwacji kreski, techniki, światła, kompozycji i stylu, można wyciągnąć wiele wniosków, które być może zainspirują cię w twoich pracach. Twój styl będzie oczywiście twoim własnym, indywidualnym i wypracowanym samodzielnie, ale w procesie nauki i jego kształtowania, obserwacja profesjonalnych artystów może przynieść nieskończenie wiele profitów.

8. Bogactwo technik

Podobają ci się prace w ołówku, ale sam najlepiej czujesz się w pastelach? Testuj. Próbuj wszystkich technik, których jesteś ciekawy. Z naszych obserwacji wynika, że bardzo często pierwotny zamysł  bywa wypierany przez zupełnie inną technikę, w której młody artysta czuje się zwyczajnie lepiej. Każda z technik pozwala uzyskać zupełnie inne efekty, a to może być bardzo odświeżającym doświadczeniem – nie bój się nowości.

9. Dbaj o narzędzia

Kredka kredce nie równa. Pisaliśmy o tym, że na początku nauki nie warto przeinwestować swojej pasji. Podstawy mają jednak znaczenie, zapytaj nauczyciela w szkole rysunku o polecane przybory i kup takie, które nie będą cię wyprowadzały z równowagi podczas rysowania. Zadbaj o to, aby w odpowiedni sposób je przechowywać. Ich dobra kondycja pozwoli ci skupić się na rysowaniu i unikniesz nieustannego ostrzenia kredek czy ołówków.

10. Zawsze w gotowości

Jeśli podoba ci się rysowanie na dużym formacie – fajnie. Nie zapominaj jednak o podręcznym szkicowniku. Niewielki zeszyt pozwoli ci nie tylko zanotować uwagę lub myśl, o której chcesz pamiętać, ale przede wszystkim, pozwoli ci narysować z natury coś, co w danym momencie cię urzekło – filiżanka przy okazji kawy w kawiarni, ławka w czasie spaceru na uczelnię, albo lada recepcyjna w czasie oczekiwania na wizytę u lekarza. Świat jest pełen inspiracji i obiektów wartych przestudiowania. Pamiętaj, im częściej ćwiczysz, tym szybciej się nauczysz!

Zobacz również


Rysunek architektoniczny – na czym polega i jak zacząć?
Rysunek architektoniczny wymaga wielu umiejętności. Rysunek konstruowany, wyobraźnia przestrzenna, proporcje, kompozycja – to tylko kilka...
Więcej
Kurs przygotowawczy na ASP – jak dostać się na studia artystyczne?
Jak się dostać na ASP? Akademia Sztuk Pięknych to wymarzona szkoła dla przyszłych artystów. Żeby...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


Wakacje czas zacząć!
W dniu 30.06.2020 odbędą się ostatnie zajęcia w roku szkolnym 19/20. 😁 Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniu 11.06.2020 (czwartek) w związku z dniem wolnym od pracy nasze szkoły rysunku będą...
Więcej
WAKACJE Z RYSUNKIEM – RUSZYŁY ZAPISY
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, rozpoczęliśmy zapisy na nasze kursy wakacyjne. W tym roku przygotowaliśmy dla was...
Więcej
Odwołany WAKACYJNY OBÓZ MALARSKO – RYSUNKOWY | MRĄGOWO 2020
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,  w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce nasz wakacyjny obóz został odwołany. Wpłacone zaliczki...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki