Idąc na kurs rysunku czy malarstwa, dobrze znać rodzaje farb i ich zastosowanie. Wielość możliwości pozwala artyście na próbowanie swoich sił w różnych technikach i odkrycie tej, która mu najbardziej pasuje.
Farby dla artystów
W sklepach artystycznych można znaleźć wiele rodzajów farb, które służą do malowania szkła, ceramiki, tkanin i oczywiście papieru czy płótna. Farby dzielimy przede wszystkim na farby olejne, akrylowe i wodne: plakatowe, akwarelowe, gwosze i temperę.
Farby olejne
Jedne z najdroższych i najbardziej specjalistycznych farb, dzięki którym można uzyskać różne efekty artystyczne: laserunek, imposto, przenikanie barw. Są odporne na światło i mają szeroki wachlarz kolorystyczny. Miękka i aksamitna konsystencja zapewnia doskonałą trwałość i krycie. Ze względu na bardzo długie wysychanie, technika olejna jest niezwykle pracochłonna. Maluje się etapami na zagruntowanym płótnie i czeka aż kolejne warstwy wyschną. Kolory miesza się specjalistycznymi szpachelkami na paletce lub bezpośrednio na płótnie. Farby rozcieńcza się terpentyną, której używa się również do oczyszczania pędzelków.
Farby akrylowe
Wytwarzane z żywic i pigmentów. Kremowa konsystencja łatwo się rozprowadza – można je nakładać bezpośrednio z tubki, ale równie dobrze sprawdzają się po rozcieńczaniu z wodą. Ze względu na intensywność barw farby akrylowe porównywane są z farbami olejnymi. Akryle są bezwonne, nietoksyczne i utrzymują się na wszystkich powierzchniach.
Farby akwarelowe
Bardzo wymagające farby, do których potrzeba doświadczenia i umiejętności. Maluje się szybkimi, zdecydowanymi ruchami. Jakościowe akwarele są wysoko napigmentowane. Najlepiej sprawdzają się w malarstwie pejzażowym i portretowym i nie są polecane do innego tworzywa niż papier. Farby pozostawiają prześwity, a do pokrycia całej faktury papieru potrzebnych jest kilka warstw. Nie nadają się do malowania szczegółów. Zapewniają matowe, pastelowe wykończenie, a tempo schnięcia zależy od ilości wody. Akwarele można kupić w sztabkach, kostkach, pisakach, kredkach i tubkach. Kolory należy mieszać na paletce.
Farby plakatowe
Gęsta konsystencja lepiej pokrywa papier niż akwarele. Dlatego doskonale sprawdza się nie tylko do papieru, lecz także do kartonu, drewna i ceramiki. Plakatówki są bezpieczne i nietoksyczne, dlatego chętnie wykorzystuje się je na zajęciach w szkołach i przedszkolach. Farby są najczęściej zamknięte w tubkach i kubeczkach. Charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczną, niską trwałością, dużą podatnością na światło i szybkich schnięciem.
Tempera
Farby emulsyjne do papieru, tkanin, drewna, a nawet ścian. Można je rozcieńczać, ale malowanie nimi wymaga sporego doświadczenia. Obrazy są trwałe nawet przez kilka lat, a szybkie schnięcie uniemożliwia wprowadzanie poprawek. Ich dużym minusem jest to, że po wyschnięciu kolory ulegają rozjaśnieniu.
Gwasze
Stosowane do ilustracji i rysunków. Idealne do technik łączonych i szkiców pod farby olejne, akwarelowe i akrylowe. Farby te charakteryzują się intensywnymi, nasyconymi kolorami i szybkim wysychaniem. Poprawki można wprowadzać nawet po kilku dniach, a żeby to zrobić, należy użyć wody.