Dzieci – w przeciwieństwie do nas, dorosłych – nie zastanawiają się za bardzo, co ktoś o nich myśli. Skoncentrowane na sobie, swoich potrzebach, dbają o to, aby w ich przestrzeni nie brakowało im tego, czego szukają. Mają trudności w nazywaniu swoich emocji i przekazywaniu ich światu, stąd często irytacja, złość czy tak zwane bunty. Wynikają z niczego innego, jak tylko poczucia braku zrozumienia ze strony opiekunów. Dziś wyjaśnimy, jak dużą rolę w rozwoju emocjonalnym i komunikacji ze światem dorosłych może odgrywać rysunek i dlaczego warto poprowadzić dziecko w kierunku nauki rysunku. Kurs rysunku dla dzieci może bowiem pomóc nie tylko maluchowi, ale również rodzicom.
Stymulacja motoryki, wyobraźni, poszerzanie horyzontów, pogłębianie wrażliwości estetycznej i uczenie bacznego obserwowania świata, który dziecko chce narysować – to tylko kilka z bardzo wielu korzyści, płynących z rysowania od najmłodszych lat. Koordynacja mózg – ręka, ćwiczenie precyzji, coraz bardziej dopracowane linie, wzory i kształty, poznawanie kolorów, w końcu trening koncentracji i skupienia na jednym zadaniu – to potencjał, który będzie procentował w kolejnych latach rozwoju dziecka. Rysowanie jest dla dzieci również nieocenionym sposobem na zdobycie umiejętności opowiadania o tym, jak widzi swoją rzeczywistość. Pomaga wyrazić emocje, o których dzieci niezwykle rzadko potrafią mówić otwarcie. Potrafią natomiast bardzo zgrabnie narysować wszystko, co im w duszy gra.
Dzieci, które chodzą na kurs rysunku lub kurs malarstwa dla dzieci, są spokojniejsze, bardziej wyciszone i mają znacznie mniej problemów ze skupieniem swojej uwagi na jednym zadaniu. Kurs rysunku dla dzieci procentuje więc nie tylko w momencie, kiedy dziecko na niego uczęszcza, ale również w kolejnych latach. Zwiększa również głębię relacji z dorosłymi – jeśli tylko ci chcą wyciągać z oglądanych prac dziecka jakieś wnioski. Rysunki bowiem można interpretować i bardzo wiele się z nich dowiedzieć.
Skoro wiemy już tak dużo o tym, jak rysunek dla dzieci wpływa na ich sferę emocjonalną, wspomnijmy jeszcze krótko o tym, jakie popełniamy błędy, ograniczając małych artystów i utrudniając im znalezienie ujścia dla burzliwych emocji:
- Pilnowanie ładu. Idziemy o zakład, że dorośli, kiedy coś tworzą i są na tym bardzo skupieni, nie dostrzegają, że oto obok rozsypały się kredki, albo kawałki temperowanego ołówka spadły na podłogę. Na sprzątanie przyjdzie czas po kreatywnej pracy – w czasie tworzenia pozwól dziecku zapaćkać farbami rączki czy nakruszyć na stole grafitem kredki. Odrywając malucha od pracy utrudniamy mu koncentrację na zadaniu (w efekcie często go do niego zniechęcając).
- Najpiękniejsza komunikacja emocjonalna ma miejsce wtedy, kiedy prace plastyczne dziecka biegną w rytmie jego własnych emocji. Powinna nieść go ręka i wyobraźnia. Takie prace są najcenniejsze, jeśli chcemy głębiej zrozumieć dziecięcy świat trudnych do wypowiedzenia uczuć.
Zamiast więc szukać zajęć i sposobów na nudę, zapraszamy na kurs rysunku: kurs malarstwa dla dzieci, kurs rysunku Mały Artysta czy kurs Rysunkowy Przedszkolak – to cenne, rozwijające i przynoszące cały stos korzyści zajęcia, z których wszyscy możecie czerpać profity.
Więcej informacji o naszych kursach dla dzieci dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/kursy-dla-dzieci