Rysunek dla przedszkolaka

Opublikowano: 10 stycznia 2023
Udostępnij

Rysunek jest u dzieci jedną z pierwszych form wyrażania uczuć, emocji i wniosków z obserwacji świata. Czy wpływa jakoś na rozwój dzieci? Co może im dać? Sprawdzamy – czy inwestowanie w rysunek dla przedszkolaka to dobry pomysł?

Rozwojowo umiejętności rysowania można u dzieci podzielić na konkretne etapy. Każdemu z nich towarzyszy pogłębianie umiejętności, większe kompetencje czy zdolności manualne. Wpływ rysunku na rozwój dziecka jest jednak o wiele głębszy, niż pozornie mogłoby się wydawać.

Rozwój wielu sprawności

Chwytanie kredki czy flamastra wspiera rozwój motoryki małej, poprawia kompetencje i sprawność małych dłoni. Ucząc się prawidłowego chwytania przyborów, trenuje się sprawność dłoni, a także koordynację oko-mózg.

Równocześnie także, rysując dzieci uczą się postrzegania świata w coraz bardziej wnikliwy i pogłębiony sposób. Pierwsze rysunki dzieci bowiem rzadko odwzorowują widziany świat. Są raczej ekscytacją, wywołaną sprawczością – przyciskana do kartki kredka zostawia śmieszne ślady. A im więcej zamaszystych ruchów się wykona, tym ciekawszy jest efekt tego kredkowego eksperymentu. Z upływem czasu jednak, w wieku kilku lat, rysunki stają się intencjonalne i odwzorowują to, jak mały artysta widzi to, co go otacza.

Dalej dochodzi świadome używanie kolorów, a rysunki – oprócz kształtów – nabierają wyrazu poprzez coraz bardziej szczegółowe detale. Chwila, kiedy dziecko siada nad kartką i próbuje narysować coś konkretnego, to chwila wielkiego skupienia. Moment poszukiwania skojarzeń, powrotu pamięcią do tego, co się widziało. Rysunki dzieci nie powstają bowiem na skutek tak zwanego odrysowywania – czyli rysowania patrząc na obiekt, a wyobraźni i wiedzy, nabytej wcześniej.

Rysowanie pomaga rozwijać kreatywność, wspomnianą wyobraźnię, pamięć, doskonale wpływa na pracę mózgu. W trakcie tworzenia prac plastycznych uaktywnia się kora przedczołowa. Rysowanie wspiera trening koncentracji, co jest doskonałą nauką przed rozpoczęciem szkolnej edukacji. Wyniki wielu badań wskazują również, że rysowanie wspiera szeroko pojęty rozwój intelektualny. Stymulowana jest ciekawość świata i jego wnikliwa obserwacja.

Rysowanie u dzieci doskonale wpływa również na psychikę. Pomaga się wyciszyć, opanować emocje i daje ogromną satysfakcję.

Nie tylko zabawa

Choć dla dzieci przesiadywanie nad papierem z kredkami jest wyłącznie świetną zabawą, to z punktu widzenia rodziców, ten proces oznacza wiele więcej. Poprzez niepozorny rysunek można wspierać małych ludzi w rozwoju i pomagać im opanować trudne emocje czy zdarzenia w życiu.

Jeśli chcesz wspierać artystyczne pasje dziecka i pomóc mu realizować się i rozwijać w aktywnościach, które najbardziej lubi, zapisz malucha na kurs Rysunkowy Przedszkolak – stworzony z myślą o dzieciach już od 5 roku życia, prowadzony w formie edukacji przez zabawę, dostosowaną do możliwości małych adeptów sztuki.

Być może w trakcie kursu okaże się, że dziecko spełnia się w tworzeniu i znajdzie w ten sposób piękne hobby na kolejne lata życia. A jeśli nie, to z całą pewnością spędzi czas kreatywnie, twórczo i z mnóstwem rozwojowych korzyści. Więcej o naszym kursie dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/rysunkowy-przedszkolak

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku?...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki