Rysunek dla przedszkolaka

Opublikowano: 10 stycznia 2023
Udostępnij

Rysunek jest u dzieci jedną z pierwszych form wyrażania uczuć, emocji i wniosków z obserwacji świata. Czy wpływa jakoś na rozwój dzieci? Co może im dać? Sprawdzamy – czy inwestowanie w rysunek dla przedszkolaka to dobry pomysł?

Rozwojowo umiejętności rysowania można u dzieci podzielić na konkretne etapy. Każdemu z nich towarzyszy pogłębianie umiejętności, większe kompetencje czy zdolności manualne. Wpływ rysunku na rozwój dziecka jest jednak o wiele głębszy, niż pozornie mogłoby się wydawać.

Rozwój wielu sprawności

Chwytanie kredki czy flamastra wspiera rozwój motoryki małej, poprawia kompetencje i sprawność małych dłoni. Ucząc się prawidłowego chwytania przyborów, trenuje się sprawność dłoni, a także koordynację oko-mózg.

Równocześnie także, rysując dzieci uczą się postrzegania świata w coraz bardziej wnikliwy i pogłębiony sposób. Pierwsze rysunki dzieci bowiem rzadko odwzorowują widziany świat. Są raczej ekscytacją, wywołaną sprawczością – przyciskana do kartki kredka zostawia śmieszne ślady. A im więcej zamaszystych ruchów się wykona, tym ciekawszy jest efekt tego kredkowego eksperymentu. Z upływem czasu jednak, w wieku kilku lat, rysunki stają się intencjonalne i odwzorowują to, jak mały artysta widzi to, co go otacza.

Dalej dochodzi świadome używanie kolorów, a rysunki – oprócz kształtów – nabierają wyrazu poprzez coraz bardziej szczegółowe detale. Chwila, kiedy dziecko siada nad kartką i próbuje narysować coś konkretnego, to chwila wielkiego skupienia. Moment poszukiwania skojarzeń, powrotu pamięcią do tego, co się widziało. Rysunki dzieci nie powstają bowiem na skutek tak zwanego odrysowywania – czyli rysowania patrząc na obiekt, a wyobraźni i wiedzy, nabytej wcześniej.

Rysowanie pomaga rozwijać kreatywność, wspomnianą wyobraźnię, pamięć, doskonale wpływa na pracę mózgu. W trakcie tworzenia prac plastycznych uaktywnia się kora przedczołowa. Rysowanie wspiera trening koncentracji, co jest doskonałą nauką przed rozpoczęciem szkolnej edukacji. Wyniki wielu badań wskazują również, że rysowanie wspiera szeroko pojęty rozwój intelektualny. Stymulowana jest ciekawość świata i jego wnikliwa obserwacja.

Rysowanie u dzieci doskonale wpływa również na psychikę. Pomaga się wyciszyć, opanować emocje i daje ogromną satysfakcję.

Nie tylko zabawa

Choć dla dzieci przesiadywanie nad papierem z kredkami jest wyłącznie świetną zabawą, to z punktu widzenia rodziców, ten proces oznacza wiele więcej. Poprzez niepozorny rysunek można wspierać małych ludzi w rozwoju i pomagać im opanować trudne emocje czy zdarzenia w życiu.

Jeśli chcesz wspierać artystyczne pasje dziecka i pomóc mu realizować się i rozwijać w aktywnościach, które najbardziej lubi, zapisz malucha na kurs Rysunkowy Przedszkolak – stworzony z myślą o dzieciach już od 5 roku życia, prowadzony w formie edukacji przez zabawę, dostosowaną do możliwości małych adeptów sztuki.

Być może w trakcie kursu okaże się, że dziecko spełnia się w tworzeniu i znajdzie w ten sposób piękne hobby na kolejne lata życia. A jeśli nie, to z całą pewnością spędzi czas kreatywnie, twórczo i z mnóstwem rozwojowych korzyści. Więcej o naszym kursie dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy/rysunkowy-przedszkolak

Zobacz również


Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to śmiały cel wielu absolwentów szkół średnich. Uczelnia kształci...
Więcej
Studia na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej odbywają się stacjonarnie. Przyszli architekci mogą kształcić się...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Anna Wojno
Anna Wojno
2023-06-04

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Monika Szczodrowska
Monika Szczodrowska
2023-05-30

Bardzo jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Moje dziecko uwielbia tam chodzić, a nauczyciele mają niezwykłe podejście do maluchów.

Mariusz Niedziałkowski
Mariusz Niedziałkowski
2023-05-27

Ryszard Wańczuk
Ryszard Wańczuk
2023-05-26

Dobre miejsce do nauki rysunku i malowania przepięknych prac, które wszyscy mogą podziwiać.

Zofia Krzyżowska
Zofia Krzyżowska
2023-05-20

Moje dzieci uczęszczają na kurs rysunku dla dzieci i młodzieży w Sealart i są bardzo zadowolone. Widać postępy, a nauczyciele są pełni pasji i zaangażowania. Polecam!

Kasia Kosa
Kasia Kosa
2023-05-10

Wspaniała artystyczna atmosfera! Moja córka wychodzi z zajęć pełna życia i nowych malarskich/ rysunkowych pomysłów. Polecam!

A Google User
A Google User
2023-05-09

To naprawdę świetna szkoła! Bardzo dobre podejście do dzieci i interesujące zajęcia. Moje dziecko wraca z uśmiechem na twarzy!

Michał Romanowski
Michał Romanowski
2023-04-08

Najlepsze miejsce !!!! 👏👏👏

Jan Murawiecki
Jan Murawiecki
2023-04-04

Kuba Blomberg
Kuba Blomberg
2023-04-04

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Południowo-Praskie Prezentacje to wielkie święto organizacji pozarządowych, na których nie zabraknie również nas 😍 Już...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, rozpoczynamy darmowe plenery rysunkowe dla wszystkich naszych uczniów. Plenery rysunkowe to...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniu: 08.06.2023 (czwartek) – Boże Ciało Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki