Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku? Co je charakteryzuje? Jak się ich nauczyć? Wkrocz w przepastne możliwości wyimaginowanego świata i wykorzystaj swoją wyobraźnię, tworząc unikalne dzieła. Poznaj sprawdzone sposoby rysowników i zostań mistrzem.
Rysunek fantasy a rysunek science fiction, poznaj różnice
Rysunek fantasy „krąży” wokół świata wykreowanego w wyobraźni autora, który przepełniony jest magią i fantastycznymi stworzeniami. Barwne, wyimaginowane krainy inspirowane są często mitologiami, stroje i artefakty nie są obwarowane właściwie żadnymi granicami, a postacie mogą operować magicznymi umiejętnościami i posiadać dowolne moce. Stworzenia mogą czerpać cechy z rzeczywistych zwierząt, ale mogą również być wykreowanymi potworami, które wymykają się wszelkim ramom. Słowem – rysunek fantasy pozwala na wszystko, co tylko pojawi się w głowie twórcy.
Rysunek science fiction u podstaw opiera się na nauce i nowoczesnych technologiach. Rzeczywiste idee przeplatają się tu z koncepcją przyszłości – taką, jak widzi ją w swojej wyobraźni autor, cyberstworzeniami, robotami i futurystyczną wizją tworzonego świata. Rysunek science fiction zgrabnie łączy więc realizm z imaginacją. Pozwala puścić wodze fantazji i tworzyć zaawansowane, bardzo szczegółowe elementy wykreowanego świata, zaczepiając je jednak detalami w granicach tego, co realne i prawdziwe.
Po co wybierać? Idea hybrydowa.
Rysunek fantasy i rysunek science fiction doskonale ze sobą współgrają. Choć oba kierunki mają oczywiście swoich mistrzów, którzy trzymają się jednego z nich, to bardzo wielu twórców łączy w swoich pracach elementy fantasy i science fiction. Co więcej, wiele opracowań, poradników i tutoriali traktuje je nierozłącznie. W gruncie rzeczy bowiem oba te światy mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim w obydwu kategoriach pierwszoplanową rolę gra wyobraźnia, która może prowadzić twórcę w najdalsze i najgłębsze zakątki jego umysłu. Ponadto w obu dominuje malownicza estetyka, która aż kipi od przyciągających uwagę detali.
Te fascynujące kierunki artystyczne są lubiane za swoją złożoność, wielowątkowość i dopracowane szczegóły, a ich wielbiciele doceniają nieograniczone pole do twórczej ekspresji i wyrażania siebie w poczuciu ogromnej swobody. Pora dowiedzieć się, jak nauczyć się rysować fantasy i science fiction.
Rysunek fantasy i science fiction – zacznij od pomysłu
Wyimaginowane opowieści wymagają planu. I to od niego należy zacząć. Przemyśl temat, stwórz w głowie jego koncepcję, zanotuj detale i zacznij od szkicu. Plan obejmować powinien klimat, który chcesz wykreować, jego najistotniejsze elementy i motywy. Dotyczy to w równym stopniu postaci, architektury, jak detali otoczenia. Możesz poszukać inspiracji – to w rysowaniu zawsze dobry pomysł. Pamiętaj jednak, że w twojej pracy prym wiedzie twoja wyobraźnia. Średniowieczna architektura rodem z fantasy może więc być dopełniona statkami kosmicznymi i robotami, inspirowanymi rysunkiem science fiction.
Zasady w rysunku fantasy i science fiction
Postacie. Elfy, smoki, krasnoludy, stworzenia inspirowane rzeczywistą fauną, albo roboty, cyberstwory czy mechatroniczne potwory – głębia postaci w obu gatunkach jest wręcz przepastna. Nie ma tu zasad logiki i prawideł, wynikających z realizmu. Pozwól prowadzić się swojej wyobraźni i zupełnie puść jej wodze, niech prowadzi cię za rękę.
Proporcje. Bez względu na to, czy postać wzorowana jest na sylwetce człowieka, czy zwierzęcia, konieczna jest praca nad proporcjami. Te pozwalają zachować realizm. Nawet jeśli któraś z części ciała ludzkiej postaci ma być wyeksponowana – na przykład poprzez wyjątkowo muskularną klatkę piersiową w robotycznej zbroi lub przysadziste, operujące futurystyczną bronią przedramiona – proporcje całej postaci muszą oddawać realizm. W przypadku postaci inspirowanych zwierzętami (tak zwany creature design), ich ciała również powinny powstawać na kanwie anatomii i realnych proporcji, choć oczywiście stwór o ciele lisa może mieć skrzydła, ptak może mieć wielkie poroże, a chomik może być wyposażony w orle pazury.
Od czego zacząć? Po wykreowaniu w głowie natury i charakteru postaci rozpocznij od jej wyjściowego szkicu. Później zajmij się szczegółami, dodając skrzydła, bronie, zbroję i jak najwięcej innych, nadających wyraz elementów.
Detale. Te w rysunku fantasy i science fiction są szczególnie ważne. To dzięki nim kreowana rzeczywistość nabiera głębi, wielowymiarowego wyrazu i realizmu. Punktem wyjścia powinna być myśl, że oto tworzysz świat. Świat, do którego zabierasz odbiorcę, chcąc mu zaprezentować wszystkie jego niuanse. Ponieważ ta rzeczywistość nie istnieje, nie możesz iść drogą na skróty, licząc, że widz sam dopowie sobie to, czego nie narysujesz. Twoją rolą, jako autora i przewodnika, jest stworzenie i pokazanie każdego małego szczegółu – budynków, nieba, roślinności, pojazdów, drzwi, okien, broni, no i oczywiście postaci.
Konstrukcja świata. Kreowany świat może, ale nie musi powstawać na kanwie rzeczywistych elementów krajobrazu, który nas otacza. Drzewa, kwiaty czy budynki mogą przyjmować realny kształt, mogą również być dowolnie przerysowane i modyfikowane według twojej własnej wizji. Kombinacja rysunku science fiction i fantasy stwarza właściwie nieograniczone możliwości. To, o czym musisz pamiętać, to – podobnie, jak w przypadku postaci – dopracowany detal. Tworzysz uniwersum, które nie istnieje, pokaż więc odbiorcy wszystko, co chciałbyś, aby zobaczył.
Od czego zacząć? Po opracowaniu wstępnej koncepcji narysuj ogół krajobrazu, zaczynając od tego, co największe. W kolejnym etapie przejdź do dopracowywania detali.
Styl i technika. Dla rysunku fantasy charakterystyczny jest baśniowy pejzaż, w którym nie brakuje rozmycia, cieni i barw. Sprawdzą się tu więc miękkie ołówki i kredki, które pozwolą się delikatnie rozcierać. Rysunek science fiction z reguły wykorzystuje motyw cieńszej, bardziej zdefiniowanej kreski. Tu więc przyda ci się twardszy ołówek o cieńszej linii i cienkopisy. Oba typy rysunków z powodzeniem możesz również tworzyć w technice digital painting. Bez względu na obrany styl rysunku, tak w fantasy, jak w science fiction, istotna jest perspektywa. Mimo bowiem, że rysowany świat jest imaginacją, to wciąż świat, który z pewnością nie jest płaski. Ćwicząc i podnosząc swoje kwalifikacje, próbuj uzyskać różne wizualne tekstury i faktury.
Ćwicz bez końca. Rysunek science fiction i rysunek fantasy wymagają – podobnie, jak inne – cierpliwości w dążeniu do doskonałości. Rysuj, twórz i obserwuj własne postępy. Przekonasz się, że każda kolejna praca jest ciekawsza i staranniej dopracowana.
Zapisz się na kurs. Jeśli chcesz się uczyć od profesjonalistów i inspirować w gronie podobnych sobie pasjonatów rysunku, zapisz się na kurs rysunku. W formule stacjonarnej lub kursu internetowego szybko zdobędziesz nowe umiejętności, a pod okiem specjalistów błyskawicznie dojdziesz do perfekcji.
Kurs fantasy online znajdziesz na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-fantasy