Rysunek science fiction i rysunek fantasy – zostań mistrzem gatunku

Opublikowano: 5 listopada 2023
Udostępnij

Rysunek fantasy czy rysunek science fiction? Czy czymś się różnią? Co to za rodzaje rysunku? Co je charakteryzuje? Jak się ich nauczyć? Wkrocz w przepastne możliwości wyimaginowanego świata i wykorzystaj swoją wyobraźnię, tworząc unikalne dzieła. Poznaj sprawdzone sposoby rysowników i zostań mistrzem.

Rysunek fantasy a rysunek science fiction, poznaj różnice

Rysunek fantasy „krąży” wokół świata wykreowanego w wyobraźni autora, który przepełniony jest magią i fantastycznymi stworzeniami. Barwne, wyimaginowane krainy inspirowane są często mitologiami, stroje i artefakty nie są obwarowane właściwie żadnymi granicami, a postacie mogą operować magicznymi umiejętnościami i posiadać dowolne moce. Stworzenia mogą czerpać cechy z rzeczywistych zwierząt, ale mogą również być wykreowanymi potworami, które wymykają się wszelkim ramom. Słowem – rysunek fantasy pozwala na wszystko, co tylko pojawi się w głowie twórcy.

Rysunek science fiction u podstaw opiera się na nauce i nowoczesnych technologiach. Rzeczywiste idee przeplatają się tu z koncepcją przyszłości – taką, jak widzi ją w swojej wyobraźni autor, cyberstworzeniami, robotami i futurystyczną wizją tworzonego świata. Rysunek science fiction zgrabnie łączy więc realizm z imaginacją. Pozwala puścić wodze fantazji i tworzyć zaawansowane, bardzo szczegółowe elementy wykreowanego świata, zaczepiając je jednak detalami w granicach tego, co realne i prawdziwe.

Po co wybierać? Idea hybrydowa.

Rysunek fantasy i rysunek science fiction doskonale ze sobą współgrają. Choć oba kierunki mają oczywiście swoich mistrzów, którzy trzymają się jednego z nich, to bardzo wielu twórców łączy w swoich pracach elementy fantasy i science fiction. Co więcej, wiele opracowań, poradników i tutoriali traktuje je nierozłącznie. W gruncie rzeczy bowiem oba te światy mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim w obydwu kategoriach pierwszoplanową rolę gra wyobraźnia, która może prowadzić twórcę w najdalsze i najgłębsze zakątki jego umysłu. Ponadto w obu dominuje malownicza estetyka, która aż kipi od przyciągających uwagę detali.

Te fascynujące kierunki artystyczne są lubiane za swoją złożoność, wielowątkowość i dopracowane szczegóły, a ich wielbiciele doceniają nieograniczone pole do twórczej ekspresji i wyrażania siebie w poczuciu ogromnej swobody. Pora dowiedzieć się, jak nauczyć się rysować fantasy i science fiction.

Rysunek fantasy i science fiction – zacznij od pomysłu

Wyimaginowane opowieści wymagają planu. I to od niego należy zacząć. Przemyśl temat, stwórz w głowie jego koncepcję, zanotuj detale i zacznij od szkicu. Plan obejmować powinien klimat, który chcesz wykreować, jego najistotniejsze elementy i motywy. Dotyczy to w równym stopniu postaci, architektury, jak detali otoczenia. Możesz poszukać inspiracji – to w rysowaniu zawsze dobry pomysł. Pamiętaj jednak, że w twojej pracy prym wiedzie twoja wyobraźnia. Średniowieczna architektura rodem z fantasy może więc być dopełniona statkami kosmicznymi i robotami, inspirowanymi rysunkiem science fiction.

Zasady w rysunku fantasy i science fiction

Postacie. Elfy, smoki, krasnoludy, stworzenia inspirowane rzeczywistą fauną, albo roboty, cyberstwory czy mechatroniczne potwory – głębia postaci w obu gatunkach jest wręcz przepastna. Nie ma tu zasad logiki i prawideł, wynikających z realizmu. Pozwól prowadzić się swojej wyobraźni i zupełnie puść jej wodze, niech prowadzi cię za rękę.

Proporcje. Bez względu na to, czy postać wzorowana jest na sylwetce człowieka, czy zwierzęcia, konieczna jest praca nad proporcjami. Te pozwalają zachować realizm. Nawet jeśli któraś z części ciała ludzkiej postaci ma być wyeksponowana – na przykład poprzez wyjątkowo muskularną klatkę piersiową w robotycznej zbroi lub przysadziste, operujące futurystyczną bronią przedramiona – proporcje całej postaci muszą oddawać realizm. W przypadku postaci inspirowanych zwierzętami (tak zwany creature design), ich ciała również powinny powstawać na kanwie anatomii i realnych proporcji, choć oczywiście stwór o ciele lisa może mieć skrzydła, ptak może mieć wielkie poroże, a chomik może być wyposażony w orle pazury.

Od czego zacząć? Po wykreowaniu w głowie natury i charakteru postaci rozpocznij od jej wyjściowego szkicu. Później zajmij się szczegółami, dodając skrzydła, bronie, zbroję i jak najwięcej innych, nadających wyraz elementów.

Detale. Te w rysunku fantasy i science fiction są szczególnie ważne. To dzięki nim kreowana rzeczywistość nabiera głębi, wielowymiarowego wyrazu i realizmu. Punktem wyjścia powinna być myśl, że oto tworzysz świat. Świat, do którego zabierasz odbiorcę, chcąc mu zaprezentować wszystkie jego niuanse. Ponieważ ta rzeczywistość nie istnieje, nie możesz iść drogą na skróty, licząc, że widz sam dopowie sobie to, czego nie narysujesz. Twoją rolą, jako autora i przewodnika, jest stworzenie i pokazanie każdego małego szczegółu – budynków, nieba, roślinności, pojazdów, drzwi, okien, broni, no i oczywiście postaci.

Konstrukcja świata. Kreowany świat może, ale nie musi powstawać na kanwie rzeczywistych elementów krajobrazu, który nas otacza. Drzewa, kwiaty czy budynki mogą przyjmować realny kształt, mogą również być dowolnie przerysowane i modyfikowane według twojej własnej wizji. Kombinacja rysunku science fiction i fantasy stwarza właściwie nieograniczone możliwości. To, o czym musisz pamiętać, to – podobnie, jak w przypadku postaci – dopracowany detal. Tworzysz uniwersum, które nie istnieje, pokaż więc odbiorcy wszystko, co chciałbyś, aby zobaczył.

Od czego zacząć? Po opracowaniu wstępnej koncepcji narysuj ogół krajobrazu, zaczynając od tego, co największe. W kolejnym etapie przejdź do dopracowywania detali.

Styl i technika. Dla rysunku fantasy charakterystyczny jest baśniowy pejzaż, w którym nie brakuje rozmycia, cieni i barw. Sprawdzą się tu więc miękkie ołówki i kredki, które pozwolą się delikatnie rozcierać. Rysunek science fiction z reguły wykorzystuje motyw cieńszej, bardziej zdefiniowanej kreski. Tu więc przyda ci się twardszy ołówek o cieńszej linii i cienkopisy. Oba typy rysunków z powodzeniem możesz również tworzyć w technice digital painting. Bez względu na obrany styl rysunku, tak w fantasy, jak w science fiction, istotna jest perspektywa. Mimo bowiem, że rysowany świat jest imaginacją, to wciąż świat, który z pewnością nie jest płaski. Ćwicząc i podnosząc swoje kwalifikacje, próbuj uzyskać różne wizualne tekstury i faktury.

Ćwicz bez końca. Rysunek science fiction i rysunek fantasy wymagają – podobnie, jak inne – cierpliwości w dążeniu do doskonałości. Rysuj, twórz i obserwuj własne postępy. Przekonasz się, że każda kolejna praca jest ciekawsza i staranniej dopracowana.

Zapisz się na kurs. Jeśli chcesz się uczyć od profesjonalistów i inspirować w gronie podobnych sobie pasjonatów rysunku, zapisz się na kurs rysunku. W formule stacjonarnej lub kursu internetowego szybko zdobędziesz nowe umiejętności, a pod okiem specjalistów błyskawicznie dojdziesz do perfekcji.

Kurs fantasy online znajdziesz na: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-fantasy

Zobacz również


Zajęcia z designu to nowoczesny kurs, którego przekrojowy program jest dostosowany do trendów rynku, uwarunkowań współczesnego...
Więcej
Manga w swoich korzeniach oznaczała metodę zdobienia przedmiotów użytkowych czy zwojów i rycin. Kolebką mangi jest Japonia,...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Stanisław Tomaszewski
Stanisław Tomaszewski
2023-10-10

Świetne zajęcia, mili i pomocni nauczyciele.

Gabrysia Gabrysia
Gabrysia Gabrysia
2023-10-08

Sealart Bielany

Jeśli ktoś zastanawia się nad kursem ASP, to bardzo polecam. W sali jest ustawionych wiele martwych natur, co daje swobodny wybór tematu do rysowania, bądź malowania. Na kursie jest możliwość na realizowanie swoich indywidualnych prac na podstawie własnych zdjęć, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Panuje bardzo miła i ciepła atmosfera na sali.

Dzięki panu Bartkowi, który prowadzi te zajęcia, poszerzam swoją wiedzę na temat sztuki i rozwijam moje zdolności artystyczne dwa razy szybciej i skuteczniej, niż gdybym sama uczyła się w domu. Zawsze jak ktoś ma problem przy swojej realizowanej pracy, to można pana śmiało się zapytać. Jeśli masz prace zrobione w domu, to pan z miłą chęcią je obejrzy i da wskazówki, w jaki sposób można je poprawić. W moim przypadku ostatnio przynoszę prace malarskie, bo mam z tą techniką wiele problemów.

Bardzo żałuje, że nie przyszłam na takie zajęcia wcześniej, bo straciłam czas, który przeznaczyłabym nad rozwojem artystycznym. Moja rada jest taka, aby przyjść na pierwsze zajęcia jak najszybciej, które są bezpłatne i przekonać się samemu.
Panie w recepcji są bardzo sympatyczne i wyrozumiałe, które mi pomogły odpowiedzieć na moje pytania dotyczące kursu.

iris iris
iris iris
2023-10-08

Bardzo dobre zajęcia u Pana Bartka

Zofia Żbikowska
Zofia Żbikowska
2023-10-03

Lena Brzoza
Lena Brzoza
2023-10-01

Ta szkoła jest wspaniała! Moja córka absolutnie ją uwielbia i zawsze jest tak podekscytowana, kiedy ma tam iść. Nauczyciele są bardzo profesjonalni.

Maja Nowotka
Maja Nowotka
2023-09-30

Zajęcia z architektury bardzo fajne, chodzę już ponad rok i jestem bardzo zadowolona z moich postępów :)

Groszek
Groszek
2023-09-30

Bezel
Bezel
2023-09-30

Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska
2023-09-29

Atmosfera w tej szkole jest naprawdę niesamowita. Zawsze czuję się mile widziana i cenię, że mogę poszerzać swoje umiejętności w przyjaznym środowisku. Gorąco polecam!

Tomasz Jadczak
Tomasz Jadczak
2023-09-28

Sealart Szkoła Rysunku i Malarstwa to miejsce, które przekształca zwykłe pomysły w prawdziwe arcydzieła. Zdecydowanie polecam!

Aktualności


Zapraszamy na ferie pełne pasji i atrakcji w Sealart Szkoła Rysunku. Zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci...
Więcej
Szanowni Państwo, w dniach: 01.11.2023 (środa) 11.11.2023 (sobota) Szkoły Sealart będą NIECZYNNE. W pozostałe dni zajęcia...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w naszych szkołach.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki