Jeśli chcemy widzieć długotrwałe efekty naszej nauki, należy podejść do niej systematycznie. Z rysunkiem jest podobnie – im więcej i częściej ćwiczymy, tym efekty są bardziej widoczne. Każda czynność, której się podejmujemy, wymaga od nas nieustannej pracy. Nawet mistrzowie w swoich dziedzinach ciągle się kształcą, podnosząc systematycznie swoje umiejętności. Dlatego nie zapominajmy: aby osiągnąć swój cel, należy poświęcić mu czas.
Systematycznie – co to znaczy?
Zastanawiacie się pewnie, co to znaczy „systematycznie” w konkretnych liczbach. Niestety odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna, każdy poświęca tyle czasu ile może na swoją pracę, pasję, hobby. Jednak niezależnie od przeznaczonego czasu, zawsze warto usiąść chociaż na pół godziny dziennie ze szkicownikiem i poćwiczyć rękę. W końcu rysowanie odpręża i stanowi idealną formę relaksu po długim dniu nauki czy pracy.
Podejmując się sprecyzowania ilości czasu potrzebnego na systematyczną naukę, należy wziąć pod uwagę własne przyzwyczajenia i granice. Nie każdy będzie w stanie przez trzy godziny (lub dłużej) ciągiem rysować, malować. Lepiej w trakcie pracy robić sobie krótkie przerwy na poruszanie się, jedzenie, picie i powrócić do rysunku wypoczętym, niż zniechęcać się długą monotonną pracą. Jeśli lepiej pracuje Wam się przy muzyce, warto wcześniej o tym pomyśleć. Nie każdemu taka forma dodatkowych bodźców podczas pracy może odpowiadać, jeśli preferujecie pracę w samotności i ciszy, pamiętajcie o znalezieniu odpowiedniego miejsca do pracy. Takiego, które pobudzi Waszą kreatywność i doda energii.
Zajęcia w szkole rysunku
Dobrym rozwiązaniem jest udział w zajęciach plastycznych w pracowni rysunku i malarstwa. Takie miejsce odseparuje Was od zgiełku życia codziennego, będziecie mogli zanurzyć się na kilka godzin w innym, kreatywnym świecie. Znajdzie się tu z pewnością miejsce i dla tych co potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem jak i tych skupionych na swojej pracy w ciszy. Dodatkowo, zajęcia odbywają się systematycznie, przez co udział w nich w pewnym sensie „wymusza” w kursantach systematyczne ćwiczenie rysunku. Może to być dobrą zachętą dla tych, którym trudno znaleźć czas na rysowanie samodzielnie w domu.
Biorąc udział w kursie rysunku pamiętajmy, że czas spędzony na zajęciach to nie wszystko. Podczas zajęć prowadzący pomoże Wam opanować technikę, poprawi błędy. Jednak przećwiczenie raz danego tematu z reguły nie wystarcza by go w pełni zrozumieć i zapamiętać najważniejsze zagadnienia. Należy go ponownie przestudiować w domu, a forma powtórki materiału z zajęć będzie już stanowić o Waszej systematyczności. Jeśli jesteście w stanie poświęcić na rysunek chociaż godzinę dziennie, to już efekty pracy będą po krótkim czasie widoczne. Oczywiście najlepiej rysować nie tylko „od do”, ale też spontanicznie, nosząc przy sobie szkicownik. Jazda komunikacją miejską czy wizyta w kawiarni to idealny czas na szybki szkic z natury.
Podsumowując
Pamiętajcie – nie ważne jak dużo czasu poświęcicie jednej pracy, ważne żeby dzięki systematycznemu podejściu z każdą następną pracą rysowało się lepiej, czasem także szybciej. Aż dojdziemy do poziomu mistrzowskiego. Dzięki wielogodzinnej pracy nad własną „kreską”, nasze rysunki i obrazy nabiorą dojrzałości. Efekty końcowe będą znacznie inne od tych z początku przygody z rysunkiem. Systematyczność i powtarzanie zagadnień pozwoli nam osiągnąć także wysoki poziom syntezy, dzięki czemu z naszych prac wydobywane będą najistotniejsze fragmenty.
Więcej o naszych kursach dostępne jest na: https://www.sealart.pl/kursy