TOP 10 zasad w rysunku architektonicznym

Opublikowano: 26 kwietnia 2021
Udostępnij

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najważniejsze zasady jeśli chodzi o rysunek architektoniczny? Czy są jakieś specjalne kryteria, dzięki którym waszą pracę można określić tym terminem? Przedstawiamy Wam dziś nasze TOP 10 zasad w rysunku architektonicznym!

  1. Odpowiedni kadr

Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania, każdy rysownik powinien umiejętnie dobrać kadr. Nawet jeśli jesteśmy na wysokim poziomie rysunkowym, a nie potrafimy ustawić ciekawego kadru, nasza praca będzie wyglądała nieciekawie. Dobry kadr to kluczowa rzecz, nie zapominajmy o tym.

  1. Szkic

Dynamiczny szkic jest pierwszą i najważniejszą częścią rysunku. Po dobraniu kadru, należy go w ciekawy sposób przedstawić na kartce. Szkic nie musi być dokładny, ale ważne żeby był dobry w proporcjach. Wszystkie elementy, które mają znaleźć się na rysunku, muszą być dobrze zakomponowane. Staramy się nie rysować wysokich budynków zaraz przy górnej krawędzi kartki, nie mogą one też przypadkowo za nią wychodzić. Wszystkie wysokości i wielkości na etapie szkicu trzeba dokładnie przemyśleć.

  1. Prosta linia

Dalszym krokiem w tworzeniu rysunku architektonicznego jest uzupełnienie szkicu o proste linie – poziomy (szczególnie horyzont), piony (krawędzie budynków) i linie idące do punktów zbiegu. Dla doświadczonych rysowników zadanie to będzie wydawało się łatwe, jednak na początku nauki warto wcześniej poćwiczyć na oddzielnej kartce rysowanie prostych linii. Ważna przy nauce będzie pozycja ręki – nie należy ruszać nadgarstkiem, tylko całą ręką. Przy ruchu nadgarstkiem linia zakrzywia się, a przy ruchu całą ręką mamy większe szanse na uzyskanie prostej linii.

  1. Równe elipsy

Równocześnie z nauką prostych linii powinniśmy uczyć się poprawnego konstruowania elips. Zwróćmy uwagę czy ich kształt jest odpowiedni, czy nie mają ostrych zakończeń. Pamiętajmy, że elipsy zmieniają swoją wysokość zależnie od położenia. Bliżej horyzontu będą niższe, a oddalając się od niego ich wysokość wzrasta.

  1. Punkty zbiegu

Kluczowy punkt naszego rysunku to określenie punktów zbiegu. Od wybranego kadru zależy czy będzie to perspektywa jednozbiegowa, dwuzbiegowa czy może pojawi się na naszej pracy nawet trzeci zbieg. Punkty zbiegu nie muszą znaleźć się na pracy, jednak linie które się na niej pojawią muszą do nich trafić. Pamiętajcie, lepiej wyglądają prace z jednym punktem zbiegu widocznym na rysunku niż z dwoma.

  1. Zróżnicowane natężenie linii

W rysunku należy różnicować linie – najcieńsze szkicowe, a bardziej wyraźne pojawią się w punkcie węzłowym pracy. Wasza praca powinna z każdym etapem być bogatsza o nowe linie, innych grubości.

  1. Węzeł pracy, światłocień

Najciekawszy element rysunku, który chcecie wyeksponować, powinien być najdokładniej opracowany. W tym miejscu powinno się na siebie nakładać wiele linii, tworząc głębię.

  1. Ludzie dla skali

Jeśli rysujemy z poziomu człowieka, horyzont będzie mniej więcej na wysokości jego głowy. Jednak wiemy to tylko my, a osoby nie mające na co dzień styczności z rysunkiem mogą mieć problem z rozpoznaniem skali. Dlatego zawsze warto uzupełnić swoją pracę o element ludzki, który będzie wyznaczał nam skalę rysunku. Będzie też dodatkowym ożywieniem rysunku.

  1. Zieleń podbijająca architekturę

Jeśli na naszej pracy głównymi elementami są budynki, warto je uczytelnić, dodając na rysunku zieleń. Może to być zieleń różnego typu: drzewa w tle lub na pierwszym planie, krzewy delikatnie przysłaniające budynki, rośliny pnące się po ścianach budynków, niska zieleń ozdobna wyznaczająca ważne ścieżki czy ozdabiająca chodniki. Należy przy tym pamiętać, że nie stanowi ona głównego tematu a jej rola ma się ograniczać do uzupełnienia rysunku, podkreślenia budynków.

  1. Tło

Listę zamyka tło – powinno ono być dopełnieniem pracy. Zależnie od otoczenia, może to być zarys drzew, gór, panorama miasta. Pamiętajmy, żeby nie przytłoczyło naszej pracy.

Jako dodatkowy punkt poza listą dołączamy od siebie dla chętnych łączenie technik. Jest to ciekawe urozmaicenie rysunku, pozwala uzyskać efekty nakładania się na siebie różnych faktur i tekstur lub oddania nastroju.

Jeżeli chcielibyście spróbować swoich sił z rysunkiem architektonicznym, zapraszamy na nasze kursy rysunku: https://www.sealart.pl/kursy/kurs-na-architekture

Zobacz również


Studia na Wydziale Architektury PW – co warto wiedzieć? Politechnika Warszawska oferuje sześcioletnie, jednolite studia...
Więcej
Współczesna edukacja kładzie coraz większy nacisk na rozwój umiejętności analitycznych i logicznych, często pomijając znaczenie kreatywności....
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

Aktualności


🧠 O KURSIE To ponad 65 godzin intensywnych zajęć przygotowujących do egzaminów na Architekturę. Skupiamy się wyłącznie...
Więcej
Szukasz kreatywnego i wartościowego sposobu na lato dla swojego dziecka? Chcesz, by spędziło czas nie tylko...
Więcej
Szanowni Rodzice, Drodzy Kursanci, w dniach: 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc 21 kwietnia (poniedziałek) –...
Więcej
Kochani, zapraszamy wszystkich pasjonatów rysunku, małych i dużych na pierwsze darmowe zajęcia w nowym semestrze.  Na pierwsze...
Więcej
Zapraszamy na Dni Otwarte w Sealart! Chcesz lepiej poznać naszą szkołę i dowiedzieć się więcej o naszych zajęciach?...
Więcej

Nasze placówki