Bardzo często podczas prowadzenia kursu jako kadra spotykamy się z negatywną reakcją na zadanie narysowania postaci. Za każdym razem pada zdanie „ale ja nie umiem”. A próbowałeś? 🙂 Każdy kiedyś zaczynał. Żeby dojść do perfekcji trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. I nie poddawać się po pierwszych nieudanych próbach. Wyczucie przyjdzie z czasem, a każda postawiona kreska nam w tym pomoże.
Od czego zaczynamy?
Po pierwsze warto zgromadzić kilka obrazków jako inspiracji – mogą to być zdjęcia rodziny, znajomych albo zupełnie niepozowane zdjęcia przypadkowych przechodniów. Na pierwsze ćwiczenie polecamy naszkicować tyle postaci, żeby zapełnić jeden arkusz papieru. Postaraj się, żeby to były szkice szybkie i dynamiczne, nie wgłębiając się w szczegóły takie jak twarz czy palce. Chcemy uchwycić ogólny zarys sylwetki. Porównaj je teraz między sobą – ich wzrost, pozycję, proporcje ciała. Każdy jest inny, prawda?
Drugi krok
Teraz można przejść do drugiego kroku, czyli wymierzenia proporcji ciała stojącego człowieka. Jeśli masz małego manekina będzie prościej, jednak bez niego też dasz radę. Za pomocą ołówka zmierz ile razy mieści się głowa rysowanej osoby w całej jej wysokości. Zależnie od wieku tej osoby, powinno się zmieścić około 5-6 głów jeśli rysujesz dziecko lub 7-8 jeśli osobę dorosłą. Dlaczego tak się dzieje? U dzieci głowa jest proporcjonalnie większa od ciała niż u osoby dorosłej. Czyli rosnąc i starzejąc się, nasza głowa w pewnym sensie „maleje” względem ciała. Można powiedzieć że rośniemy, a nasza głowa pozostaje w tym rozmiarze co była.
Po wymierzeniu wielkości głowy i wysokości naszej postaci czas na narysowanie rąk, tułowia i nóg. Zwróć uwagę na szyję – nie jest chuda, jest prawie tej szerokości co głowa. Ramiona w zależności od płci będą szersze lub węższe, ale między nimi powinny zmieścić się około „3 głowy”. Tułów będzie zwężał się do talii a potem rozszerzał przy biodrach. Rysując ruchome stawy, takie jak łokcie czy kolana, warto naszkicować sobie odpowiedniej wielkości kółko – ułatwi to nam pracę. Zauważ, że ręce sięgają do około połowy uda. Nie kończą się na kieszeniach ani nie chowają się zawsze za plecami. Proporcje tułowia będą zależały od wysokości i tuszy rysowanej osoby. Warto zaobserwować na kilku różnych przykładach, jak zmienia się ludzka sylwetka.
Mamy nadzieję, że kilka powyższych wskazówek pomoże Ci w rysowaniu człowieka. Pamiętaj, żeby nie zniechęcać się po pierwszych próbach. To klucz do sukcesu.