Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które łączą się z dobrą zabawą. Najbardziej powszechne są kursy językowe i zajęcia sportowe, coraz bardziej popularne stają się również pozalekcyjne zajęcia kreatywne, czyli kursy artystyczne. Jakie korzyści czerpią z nich dzieci? Sprawdźmy.
Człowiek to istota, która stanowi zbiór naczyń połączonych. Rozwijając jedną sferę, wpływamy również na inne. Rysowanie to zajęcie, które w silny sposób stymuluje wyobraźnię. To jednak nie koniec, wyobraźnia bowiem wpływa na bardzo wiele sfer naszego życia – począwszy od wieku dziecięcego, przez dorastanie, dojrzałość, aż po jesień życia.
Kurs rysunku a wyobraźnia
Rysowanie angażuje wyobraźnię, która pomaga odszukać w pamięci zapamiętane wcześniej obrazy. Mówiąc o wyobraźni, należy także pamiętać o twórczym myśleniu i kreatywności. Podczas rysowania mózg uruchamia liczne obszary, które wcześniej pozostawały w uśpieniu. To trochę jak ćwiczenia fizyczne, podczas których rozwijamy wybrane partie mięśni. To, co zostało uruchomione i jest stymulowane w regularny sposób, rośnie w siłę i działa coraz lepiej. Przyjrzyjmy się teraz aspektom, na które może wpływać rozwinięta wyobraźnia.
Wrażliwość, kreatywność czy empatia to tylko początek umiejętności, które otrzymujemy w pakiecie wraz z rozwojem wyobraźni. Dzięki tym cechom uczymy się bystrości, analitycznego myślenia, sprawnego wnioskowania i logiki. Ludzie z rozwiniętą wyobraźnią są doskonałymi managerami i liderami, którzy w elastyczny sposób adaptują się do nowych sytuacji i wychodząc poza utarte schematy, skutecznie znajdują konstruktywne rozwiązania rozmaitych problemów tam, gdzie inni nie dostrzegają takich możliwości.
Nauka rysunku a umiejętności społeczne
Powyższa lista profitów wcale nie wyczerpuje tematu. Wyobraźnia, poprzez stymulowanie empatii, wpływa również na kompetencje społeczne. Rozwinięta wrażliwość wspiera tworzenie zdrowych, opartych na zrozumieniu potrzeb innych relacji międzyludzkich i dotyczy to w równym stopniu relacji szkolnych, pozaszkolnych, jak i tych w dorosłym życiu. Kolejną cechą, którą w tym kontekście rozwija kurs rysunku, jest otwartość i elastyczność, które pomagają odnaleźć się także w tych bardziej skomplikowanych zależnościach między ludźmi, a tych, jak wiadomo, nie brakuje ani w wieku szkolnym, ani w kolejnych etapach życia.
Dzieci, których wyobraźnia jest ćwiczona i stymulowana rysunkiem, stają się otwarte nie tylko na siebie samych, ale także na innych. Chętnie podejmują się tworzenia, a kreatywność wspiera je w angażowaniu się w nieznane im dotąd aktywności. Krytyczne myślenie i rodząca się podczas nauki rysunku umiejętność interpretacji i oceny obserwowanych zjawisk, pomaga młodym artystom dokonywać analiz i wyciągać z nich wnioski.
Zajęcia pozalekcyjne z rysunku to inwestycja na całe życie
Mając na uwadze zbiór powyższych profitów, dodając do nich jeszcze fakt, że rysowanie – a dowiedli tego naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Drexel – uruchamia obszary mózgu, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności, można śmiało podsumować, że kurs rysunku dla dzieci to inwestycja we wszechstronny rozwój i pomoc w zdobyciu kompetencji, z których dziecko będzie mogło czerpać przez całe swoje życie.