Zajęcia pozalekcyjne z rysunku – rozwijanie wyobraźni

Opublikowano: 2 sierpnia 2023
Udostępnij

Rozmaite zajęcia pozalekcyjne to w dzisiejszych czasach wybór wielu rodziców szukających w takich aktywnościach walorów edukacyjnych, które łączą się z dobrą zabawą. Najbardziej powszechne są kursy językowe i zajęcia sportowe, coraz bardziej popularne stają się również pozalekcyjne zajęcia kreatywne, czyli kursy artystyczne. Jakie korzyści czerpią z nich dzieci? Sprawdźmy.

Człowiek to istota, która stanowi zbiór naczyń połączonych. Rozwijając jedną sferę, wpływamy również na inne. Rysowanie to zajęcie, które w silny sposób stymuluje wyobraźnię. To jednak nie koniec, wyobraźnia bowiem wpływa na bardzo wiele sfer naszego życia – począwszy od wieku dziecięcego, przez dorastanie, dojrzałość, aż po jesień życia.

Kurs rysunku a wyobraźnia

Rysowanie angażuje wyobraźnię, która pomaga odszukać w pamięci zapamiętane wcześniej obrazy. Mówiąc o wyobraźni, należy także pamiętać o twórczym myśleniu i kreatywności. Podczas rysowania mózg uruchamia liczne obszary, które wcześniej pozostawały w uśpieniu. To trochę jak ćwiczenia fizyczne, podczas których rozwijamy wybrane partie mięśni. To, co zostało uruchomione i jest stymulowane w regularny sposób, rośnie w siłę i działa coraz lepiej. Przyjrzyjmy się teraz aspektom, na które może wpływać rozwinięta wyobraźnia.

Wrażliwość, kreatywność czy empatia to tylko początek umiejętności, które otrzymujemy w pakiecie wraz z rozwojem wyobraźni. Dzięki tym cechom uczymy się bystrości, analitycznego myślenia, sprawnego wnioskowania i logiki. Ludzie z rozwiniętą wyobraźnią są doskonałymi managerami i liderami, którzy w elastyczny sposób adaptują się do nowych sytuacji i wychodząc poza utarte schematy, skutecznie znajdują konstruktywne rozwiązania rozmaitych problemów tam, gdzie inni nie dostrzegają takich możliwości.

Nauka rysunku a umiejętności społeczne

Powyższa lista profitów wcale nie wyczerpuje tematu. Wyobraźnia, poprzez stymulowanie empatii, wpływa również na kompetencje społeczne. Rozwinięta wrażliwość wspiera tworzenie zdrowych, opartych na zrozumieniu potrzeb innych relacji międzyludzkich i dotyczy to w równym stopniu relacji szkolnych, pozaszkolnych, jak i tych w dorosłym życiu. Kolejną cechą, którą w tym kontekście rozwija kurs rysunku, jest otwartość i elastyczność, które pomagają odnaleźć się także w tych bardziej skomplikowanych zależnościach między ludźmi, a tych, jak wiadomo, nie brakuje ani w wieku szkolnym, ani w kolejnych etapach życia.

Dzieci, których wyobraźnia jest ćwiczona i stymulowana rysunkiem, stają się otwarte nie tylko na siebie samych, ale także na innych. Chętnie podejmują się tworzenia, a kreatywność wspiera je w angażowaniu się w nieznane im dotąd aktywności. Krytyczne myślenie i rodząca się podczas nauki rysunku umiejętność interpretacji i oceny obserwowanych zjawisk, pomaga młodym artystom dokonywać analiz i wyciągać z nich wnioski.

Zajęcia pozalekcyjne z rysunku to inwestycja na całe życie

Mając na uwadze zbiór powyższych profitów, dodając do nich jeszcze fakt, że rysowanie – a dowiedli tego naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Drexel – uruchamia obszary mózgu, które odpowiadają za odczuwanie przyjemności, można śmiało podsumować, że kurs rysunku dla dzieci to inwestycja we wszechstronny rozwój i pomoc w zdobyciu kompetencji, z których dziecko będzie mogło czerpać przez całe swoje życie.

Zobacz również


Cyfryzacja i rozwój technologiczny ułatwiają nasze życie, pozwalają sięgać daleko poza horyzont i zdobywać szczyty, o których przed...
Więcej
Kursy rysunku pozwalają się wiele nauczyć – wyobraźnia przestrzenna, umiejętności manualne, cierpliwość, pomysłowość czy kreatywność...
Więcej

Dlaczego my?


Sprawdź opinie o SEALART

weronika kalinowska
weronika kalinowska
2023-09-09

Wspaniałe miejsce, polecam z całego serca,
Pani Agata umie przekazać wierze i pasję :D

Marta Kępa
Marta Kępa
2023-09-05

Marian Dushwo
Marian Dushwo
2023-09-04

Dominik Urbański
Dominik Urbański
2023-09-03

Kuba Kuba
Kuba Kuba
2023-08-25

Arteko
Arteko
2023-08-11

Fajne warunki, sympatyczny nauczyciel i rzeczywiście można się czegoś nauczyć

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
2023-08-02

Świetne zajęcia dla dzieci! Polecam

igens
igens
2023-06-25

Uwielbiam to miejsce. Chodziłam tu przez rok i wiele się nauczyłam. Wszyscy nauczyciele są bardzo mili, potrafią wytłumaczyć, doradzają, a w szczególności Pan Bartek, który bardzo mi pomógł, zwracał uwagę na szczegóły, proporcje oraz inne ważne rzeczy. Pan Bartek również na każdych zajęciach ciekawie opowiadał na temat różnych technik, poznałam także takie, o których nie wiedziałam. Na kursie ASP dookoła jest martwa natura, czasem również był model, co bardzo pomaga w opanowaniu anatomii człowieka :) Zaś na kursie Mały Artysta rysuje się z kartki, z czego pamiętam czasem pojawiła się martwa natura. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa, że tyle się nauczyłam. Dziękuję!!❤️🫶

Waldemar Żółtowski
Waldemar Żółtowski
2023-06-10

Zdecydowanie polecam! Świetne miejsce dla dzieci, które chcą nauczyć się rysować i malować. Profesjonalne podejście i dużo zabawy!

Aktualności


Zapraszamy na dni otwarte w Sealarcie! Dni otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z naszą szkołą...
Więcej
Szanowni Państwo, rozpoczęcie roku szkolnego w naszych szkołach odbędzie się: Warszawa Bielany (ul. Wólczyńska 55, 01-908...
Więcej
Zapraszamy do zapisów w nowym roku szkolnym! Kreatywne zajęcia z rysunku, malarstwa i grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży....
Więcej
Specjalnie dla Was Szkoła Rysunku SealArt przygotowała fascynujące wydarzenie – warsztaty malowania akwarelą. Pragniemy zaprosić...
Więcej

Partnerzy


Nasze placówki